قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

نوبت مردم

جلیلی: برای اینکه ظرفیت‌ها معطل نباشد باید مردم پیشرو و مطالبه‌گر باشند
رضایی؛ رونمایی از چک 450 هزار تومانی یارانه به مردم
رئیسی: دسترسی به اینترنت برای همه مردم آسان و بعضاً رایگان باید باشد
زاکانی: پنج نامزد باید باهم صحبت کنند که مردم را گرفتار تشتت نکرده باشند

قاضی‌زاده: طرحی کلان در دستور کار داریم که بر‌اساس آن نباید همه امکانات در تهران خلاصه شود
مهرعلیزاده: برنامه من اقتصاد اجتماعی است که اجازه فعالیت اقتصادی و  رقابت را می‌دهد
همتی؛ راه اندازی سامانه دولت پاسخگو  برای پاسخ به سؤالات و ابهامات

گروه سیاسی/ قطار انتخابات 1400 حالا به آخرین ایستگاه رسیده است. فردا 27 خرداد ماه زمان تبلیغات نامزدهای انتخاباتی به پایان می‌رسد و روز جمعه هم نوبت مردم است که از میان برنامه‌ها و گزینه‌های باقیمانده در مرحله آخر یکی را انتخاب کنند و اداره کشور در قالب قوه مجریه را به مدت 4 سال در اختیار او قرار دهند.
 از 21 بهمن ماه که عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، حکم جمال عرف برای ریاست بر ستاد انتخابات کشور را صادر کرد تا حال حاضر قطار انتخابات ایستگاه‌های مختلفی را پشت‌ سر گذاشته تا به ایستگاه آخر یعنی صندوق‌های رأی برسد.
بر‌اساس بررسی‌های شورای نگهبان که نسبت به دوره‌های قبل با حرف و حدیث‌ها و انتقادات بیشتری هم روبه‌رو بود، 7 نفر از خیل ثبت‌نام‌کنندگان عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری را کسب کردند و بلافاصله فعالیت‌های تبلیغاتی خود را آغاز کردند. بیماری همه‌گیر کرونا اما سایه سنگین خود را بر انتخابات هم تحمیل کرد و این‌گونه بود که بخش عمده تبلیغات کاندیداها به رسانه‌ها و از جمله صداو‌سیما و فضای مجازی راه پیدا کرد.
از چند مورد استثنا که بگذریم تقریباً هیچ تجمع و میتینگ انتخاباتی قابل توجهی برگزار نشد و داوطلبان گویا بیشتر تمرکز خود را روی 3 مناظره انتخاباتی گذاشتند.
 مناظره‌هایی که بر‌اساس نظرسنجی‌ها کمتر از 40 در صد مردم آنها را دیدند. آخرین نظرسنجی که مرکز افکارسنجی ایسپا دیروز نتایج آن را اعلام کرد، نرخ مشارکت به 42 درصد رسیده است. با این حال آنگونه که در فضای سیاسی ایران زمزمه می‌شود یکی دو روز باقی مانده تا روز رأی‌گیری همچنان می‌تواند آبستن رویدادهای انتخاباتی دیگر باشد که هم نرخ مشارکت را تکانی قابل توجه بدهد و هم ترکیب نامزدها را. چنانکه در جناح موسوم به جبهه انقلاب یا همان اصولگرایان تلاش‌ها برای مجاب کردن برخی نامزدها برای کناره‌گیری به نفع یک نامزد واحد ادامه دارد.
در این سوی میدان هم اگر چه جبهه اصلاحات ایران همچنان بر نداشتن نامزد و عدم حمایت از نامزد خاصی اصرار دارد، اما برخی احزاب و شخصیت‌های دیگر در اردوگاه اصلاح‌طلبان آخرین تلاش‌ها را برای مجاب کردن مرددان برای حضور پای صندوق‌های رأی و ائتلاف دو نامزد نزدیک به این جناح انجام می‌دهند چنان که دیروز سید هادی خامنه‌ای دبیر کل مجمع نیروهای خط امام در نامه‌ای از محسن مهر‌علیزاده و عبدالناصر همتی خواست که با یکدیگر ائتلاف کنند و در نهایت یک نفر در عرصه باقی بماند.
حالا با نزدیک شدن به پایان دوران تبلیغات رسمی، این فراخوان‌ها و دعوت‌های نهادها، احزاب و چهره‌های مختلف از مردم برای شرکت در انتخابات است که بیشتر نمود دارد. برخی در این میان با اشاره به برخی گلایه‌ها و انتقادهای موجود نسبت به شورای نگهبان، اما اصرار دارند که برای پاسداری از جایگاه صندوق رأی به عنوان مکانیزم مدنی و کم‌هزینه جابه‌جایی قدرت باید در انتخابات شرکت کرد.
این موج فراخوان‌ها قاعدتاً تا آخرین ساعت آغاز رأی‌گیری هم ادامه خواهد داشت. بخصوص که رهبر معظم انقلاب هم قرار است امروز چهارشنبه ساعت 19 به صورت زنده درباره انتخابات با مردم سخن بگویند.  باید دید در انتهای این ماراتن کدام یک از نامزدها توانایی این را دارند که اقبال بیشتر مردم را به سمت خود جلب کنند و بشوند رئیس جمهوری ایران اسلامی.

صفحات 2 و 3 را بخوانید