قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

یک‌میلیون نفری که وام ۷‌میلیون تومانی می‌گیرند، چه کسانی هستند؟

 شهروند آنلاین: همانطور که می‌دانید بانک مرکزی در راستای حمایت از معیشت و افزایش قدرت خرید اقشار مختلف جامعه و همچنین بهبود فرآیند تأمین مالی زنجیره تولید، نسبت به ابلاغ شیوه‌نامه اعطای کارت رفاهی و تأمین مالی زنجیره تولید به پنج بانک «ملی ایران»، «ملت»، «صادرات ایران»، «تجارت» و «رفاه کارگران» با سهمیه هر بانک حداقل 200هزار فقره کارت و سقف فردی هر متقاضی 7میلیون تومان اقدام کرده است.

براساس این شیوه‌نامه همه اشخاص حقیقی از جمله دارندگان سهام عدالت که تاکنون هیچ میزانی از سهام خود را نفروخته‌اند و همچنین کلیه سرپرستان خانوار که حداقل یکی از یارانه‌های نقدی یا معیشتی را دریافت می‌کنند، امکان استفاده از این کارت‌ها را دارند. مهلت بازپرداخت اعتبار اعطایی به تشخیص موسسه اعتباری حداکثر ۱۸ماه است.

کارت خرید اعتباری فقط شامل یک‌میلیون نفر می‌شود

با این حال بر اساس این ابلاغیه، کارت اعتباری با ارزشی در سقف ۷میلیون تومان تنها به یک‌میلیون نفر ارایه می‌شود. این در حالی است که طبق آخرین آمار بیش از ۴۰میلیون نفر صاحب سهام عدالت و یارانه‌بگیر هستند؛ بنابراین این وام شامل همه دارندگان سهام عدالت و یارانه‌بگیران نمی‌شود؛ چراکه در ابلاغیه بانک مرکزی آمده است که هر بانک حداقل 200هزار فقره کارت باید اعطا کند و بنابراین فقط یک‌میلیون نفر از کل دارندگان سهام عدالت و یارانه‌بگیران می‌توانند این کارت‌های اعتباری را دریافت کنند، ضمن اینکه رقم دریافتی هم برای افراد متفاوت است.


رقم دریافتی کارت اعتباری ۷میلیون برای هر فرد متفاوت است

مسئول کارت‌های اعتباری سهام عدالت گفته: رقم تسهیلات سهام عدالت برای هر سهامدار متفاوت است، اما مبنای آن بر اساس سهام قابل معامله است. سمیه محمدی مسئول کارت‌های اعتباری سهام عدالت، پاسخ به این پرسش که آیا این تسهیلات به افرادی که بخشی از سهام خود را فروخته‌اند هم تعلق می‌گیرد؟ بیان کرد: «سهامدارانی که روش مستقیم را انتخاب کرده‌اند، حتی اگر یک سهم از سبد سهام عدالت خود را به فروش رسانده باشند، نمی‌توانند این تسهیلات را دریافت کنند. سهامدارانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌اند نیز، باید حداقل‌های مورد نیاز بانک را داشته باشند، زیرا هر بانک شرایط خاص خودش را دارد.»

او در پاسخ به این سوال که رقم تسهیلات سهام عدالت چه میزان است؟ اظهار کرده: «رقم این تسهیلات برای هر سهامدار متفاوت است، اما مبنای آن بر اساس سهام قابل معامله است؛ که با توجه به این ۶۰درصد سهام عدالت تاکنون قابل معامله است؛ از این ۶۰درصد، ۵۰درصد آن را سهامداران می‌توانند کارت اعتباری دریافت کنند.»

در این شیوه‌نامه آمده است که نرخ سود تسهیلات در قالب مصوبات شورای پول و اعتبار است. موسسه اعتباری می‌تواند با عقد قرارداد با پذیرنده‌ها نسبت به اعمال تخفیف به مشتری اقدام کنند. بر این اساس به نظر همانطور که پیش از این اعلام شده بود نرخ سود این تسهیلات همان ۱۸درصد است.

اما برای دریافت این کارت اعتباری نیاز به ضامن نیست، بلکه حداکثر ۶۰درصد قیمت روز سهام عدالت بر اساس اعلام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای سهامداران عدالت و حساب‌های یارانه نقدی و معیشتی بر حسب اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها و با درنظرگرفتن کسورات مربوط به اقساط وام‌های پرداخت شده قبلی، وثایق قابل قبول برای دریافت این کارت اعتباری هستند.

کارت خرید سهام عدالت امکان برداشت نقدی ندارد

نکته مهم این تسهیلات این است که امکان برداشت قانونی ندارد. بانک مرکزی در یکی از ماده‌های این ابلاغیه تأکید می‌کند که اعتبار کارت رفاهی برای خرید کالا و خدمات در فروشگاه‌ها و مراکز اعلامی توسط بانک‌های اعطاکننده کارت است و این کارت برای اقدامات دیگری، چون برداشت وجه و انتقال وجه از کارت مزبور مجاز نیست. اعتبار کارت رفاهی برای خرید کالا و خدمات در فروشگاه‌ها و طرف قرارداد در سامانه رفاهی ایرانیان امکان‌پذیر است.

اخبار مربوط به این موضوع را اینجا می توانید بخوانید.