بلیط هواپیما

در شرایط جنگ اقتصادی جهش تولید داریم

گروه اقتصادی-«افتتاح منظم هر هفته طرح‌ها و پروژه‌های ملی کشور از ابتدای سال 99 تاکنون، پیام روشن و مفهوم بسیار مهمی برای دوستان و دشمنان ما دارد؛ این امر نشانگر آن است که ما قادریم در شرایط جنگ اقتصادی، تولید و جهش تولید را پیش برانیم» این گفته حسن روحانی، رئیس جمهوری در هفتاد و نهمین هفته پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید بود. او در پنجشنبه‌ای که گذشت فرمان بهره‌برداری از۵ پروژه ملی صنعتی و تولیدی در استان کرمان را صادر کرد.
مجتمع فولادسازی زرند، واحد خنک‌سازی کک به روش خشک، تجهیز ناوگان عملیات معدنی کارآوران، مجتمع تولید مس کاتدی بابک مس ایرانیان و مجتمع پخت آهک و دومولیت ممرادکو که می‌تواند به‌صورت مستقیم برای ۴ هزار و ۱۵۰ نفر شغل پایدار ایجاد کند، از پروژه‌هایی بودند که در هفته سوم تیرماه وارد چرخه تولید شدند. در این مراسم رئیس‌جمهوری گفت: افتتاح 40 هزار میلیارد تومان طرح در یک روز و در یک استان نشانگر توانمندی ملت، برنامه‌ریزی دولت و کارآمدی دولت و ملت است که در سخت‌ترین شرایط جنگ اقتصادی مهم‌ترین پروژه‌ها را به‌ ثمر رسانده‌اند.روحانی افزود: پیام این افتتاح‌ها این است که ملت ایران با استعداد بالای خود، استفاده از ظرفیت‌ها، بهره‌مندی از بانک‌ها، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و استفاده درست و بهینه از امکانات کشور قادر است در شرایط سخت جنگ اقتصادی تولید و جهش تولید را پیش براند و شاهد افتتاح طرح‌های مهم و بزرگ ملی در کشور باشیم.
مهم‌ترین پروژه‌ها را به‌ ثمر رساندیم
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، او با بیان اینکه دولت و ملت در کنار هم در سخت‌ترین شرایط، مهم‌ترین پروژه‌ها را به ثمر رساندند، گفت: اینکه برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی یک مجتمع بزرگ فولادی را با طرح کوره‌بلند افتتاح می‌کنیم، نشان دهنده این است که مردم، جوانان، مهندسین و کارگران کشور برای سربلندی ایران عزیز لحظه‌ای درنگ نمی‌کنند و راه و مسیر خودشان را ادامه می‌دهند.روحانی با اشاره به اینکه اگر در مسیر تولید حرکت کنیم، می‌توانیم هم سود کافی و هم برنامه‌ریزی درستی برای تحول و تولید در کشور داشته باشیم، تصریح کرد: می‌توان سرمایه‌های خرد و کوچک مردم را کنار هم قرار داد و با مشارکت مردم یک طرح عظیم و بزرگ را به ثمر رساند و بعد هم آن را در فرابورس و بورس عرضه کرد.

از خام فروشی فاصله گرفته‌ایم
او در ادامه با اشاره به طرح‌های افتتاح شده در زمینه صنایع فولاد در کشور، گفت: با تکمیل شدن زنجیره فولاد در کشور از خام فروشی این محصول به‌طور کامل فاصله گرفته‌ایم. مشارکت مردم در اینگونه طرح‌ها بسیار مهم است؛ هر کسی در حد توان خودش باید بیاید و مشارکت کند.رئیس‌جمهوری ادامه داد: یک طرح عظیم تولید فولاد در یک استان با ظرفیت 1.7 میلیون تن افتتاح شد که تقریباً خودکفا هم هست؛ یعنی هم زنجیره‌اش را از سنگ آهن گرفته تا مراحل بعدی در استان تأمین می‌کند و هم برق و آب لازم را با تأسیس نیروگاه و توافق با شرکت آبفا و تصفیه فاضلاب تأمین خواهد کرد.
نباید خدمات بانک‌ها را فراموش کرد
او با تأکید بر اینکه در کنار بخش‌های بزرگ صنعتی، باید به مسأله فضای سبز هم توجه کنیم و آلودگی‌های احتمالی بخش‌های بزرگ صنعتی را با درختکاری جبران کنیم، تصریح کرد: نکته دیگر این است که اگر جایی، یک مجتمع بزرگ صنعتی احداث می‌شود، باید از جوان‌های همان منطقه، شهرستان و استان، حداکثر استفاده را ببرند.
روحانی با اشاره به نقش بانک‌ها در توسعه زیرساخت‌های کشور با بیان اینکه ممکن است اشکالاتی در فعالیت بانک‌ها باشد اما در عین حال کارهای عظیم و بزرگی هم توسط بانک‌ها انجام می‌گیرد، خاطرنشان کرد: نباید خدمات بانک‌ها را در آبادانی ایران فراموش کنیم. برای سرمایه‌گذاری‌های بزرگ یا باید بانک‌های داخلی و خارجی وارد شوند یا باید بازار سرمایه وارد شود یا صندوق توسعه که بدون اینها نمی‌شود سرمایه‌گذاری‌های عظیم و بزرگ را انجام داد.
بورس، نشاط پیدا کرده است
او با بیان اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم، بورس یک کار عظیم و بزرگی در کشور انجام داد، خاطرنشان کرد: البته بازار سرمایه معمولاً ریسک دارد و روند آن نوسانی است، اما در مجموع در این ماه‌های اخیر باز هم بورس یک مقدار نشاط پیدا کرده است. روحانی اضافه کرد: امروز بورس یک بازار بسیار مهم است و در بلند مدت هم سود قابل ملاحظه‌ای دارد؛ سرمایه‌گذاری در بورس باید در یک زمان 10 ساله در نظر گرفته شود. اگر اینگونه نگاه کردیم، سرمایه‌گذاری در بورس حتی از سود بانکی و سکه و دلار هم بیشتر است. رئیس‌جمهوری با اشاره به اینکه از طریق بورس توانستیم میلیون‌ها نفر از مردم را وارد کسب و کار جدیدی کنیم، اظهار داشت: امیدوارم با دقت‌هایی که در بورس انجام می‌گیرد و شورای عالی بورس انجام می‌دهد و مصوبات فراوانی که در ماه‌های اخیر درباره بورس داشتیم، تا پایان دولت، بورس در مسیر درست خودش حرکت کند و دولت سیزدهم هم بتواند از این بازار بخوبی استفاده کند. این بازار می‌تواند حتی اعتبارات مالی سرمایه‌گذاری‌های بزرگ را تأمین کند.
مقاومت دولتی‌ها در برابر بورس
او تلاش دولت یازدهم و دوازدهم را معطوف به توسعه و تعمیق بورس عنوان کرد و گفت: از ابتدای دولت یازدهم تصمیم دولت بر این بود تا کاری کنیم که شرکت‌های اقتصادی بزرگ دولتی را وارد بورس کنیم و مدیریت بنگاه‌ها در اختیار دولت نباشد. بخش بزرگی از این کار انجام گرفت اما یک بخش بزرگی هم به‌خاطر مقاومت برخی دستگاه‌ها، انجام نگرفت. معمولاً دستگاه‌ها برای اینکه از پول و کاسبی فاصله بگیرند و جدا شوند، مقاومت می‌کنند.
کاهش ۳۸ درصدی قیمت کاتد
 وزیر صمت با اشاره به تولید ۵۰ هزار تن کاتد مس تصریح کرد: در این بخش از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های جدید به همت مهندسین برومند استفاده می‌شود و این پروژه امروز در شهربابک کرمان مورد افتتاح قرار می‌گیرد.
او گفت: با روش ذکر شده حدود ۴۰ درصد سرمایه‌گذاری در تولید کاتد کاهش پیدا خواهد کرد و صرفه‌جویی به‌دنبال دارد، همچنین حدود ۳۸ درصد قیمت تمام شده کاتد کاهش پیدا می‌کند.رزم حسینی اضافه کرد: بیش از ۹۰ درصد پروژه‌هایی که در کرمان مورد افتتاح قرار گرفت در دولت‌های یازدهم و دوازدهم شروع شده است که این یک افتخار می‌باشد.
رونمایی از سند سیاست‌های صنعتی ایران
او ادامه داد: براساس برنامه ششم توسعه، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف به نگارش و تدوین اسناد سیاست‌های توسعه صنعتی ایران بوده است، مؤسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی با همکاری پژوهشگران، نخبگان و صاحبنظران این کار را طی دو سال به انجام رساند. وی گفت: این سند در ۱۰ رشته صنعتی اولویت دار شامل صنایع پایین دستی پتروشیمی، پایین دستی فولاد، لوازم خانگی، دانش بنیان‌ها، تجهیزات پزشکی، نساجی و پوشاک، صنایع غذایی و دارویی، تجهیزات برقی و نیروگاهی و صنایع فلزی تدوین شده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: باور ما بر این است که صنعت کشور را از آب و برق خودکفا کنیم، صنعت کشور هم اکنون بیش از حدود دو هزار مگاوات برق تولید و مصرف می‌کند.

۲۱۵ هزار میلیارد تومان پروژه جدید افتتاح شد

به گزارش شاتا، علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت نیز در مراسم بهره‌برداری از 5 طرح صنعتی و معدنی در استان کرمان، گفت: از سال گذشته تاکنون در مجموع حدود ۲۱۵ هزار میلیارد تومان پروژه جدید افتتاح شده  یا کلنگ زنی شده است. به‌عنوان نمونه آب خلیج فارس افتتاح شد و به‌صورت همزمان عملیات اجرایی انتقال آب به استان‌های خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و اصفهان را آغاز کردیم.او در خصوص پروژه‌های افتتاحی در استان کرمان، افزود: پروژه کوره بلند فولاد یکی از پروژه‌های مهم کشور است که در استان کرمان افتتاح شد، امروزه بیشتر فولادی‌های ما به روش احیای مستقیم کار می‌کنند. او ادامه داد: به‌دلیل اینکه در زرند کرمان معادن زغال سنگ خوبی ازجمله خمرود وجود دارد، پروژه کوره بلند در آنجا توسط سرمایه‌گذار تعریف شده است تا از این ظرفیت استفاده بهینه شود و با استفاده از این ظرفیت، زنجیره ارزش در آن منطقه تکمیل شود.
بلیط هواپیما