قاصدک 24

خرید واکسن خارجی معتبر در کنار تولید داخلی

رئیس‌جمهوری منتخب در نشستی با مسئولان و کارشناسان حوزه واکسن کرونا بر ضرورت کاهش زمان واکسیناسیون عمومی با استفاده از تمام ظرفیت‌ها تأکید کرد. به‌گزارش ایرنا، سید ابراهیم رئیسی در این جلسه با گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت، تولید واکسن کرونا که قابل رقابت با انواع واکسن خارجی باشد را باعث افتخار دانست و گفت: امروز با همت متخصصان کشورمان، دانش تولید واکسن کرونا بومی شده و باید گسترش یابد و دولت هم خود را موظف می‌داند در این زمینه حمایت‌های لازم و واقعی را انجام دهد.
رئیسی حمایت عملی از شرکت‌ها و تولید کنندگان واکسن کرونا را مورد تأکید قرار داد و گفت: نوع حمایت‌ها نباید در حد حرف باشد و دولت سیزدهم ضمن دقت و تسریع در صدور مجوزهای لازم، اختصاص اعتبارات و بودجه را در اولویت قرار می‌دهد.
رئیس‌جمهوری منتخب با بیان اینکه اقدامات لازم در زمینه مبارزه با بیماری کرونا باید بدون معطلی و بی‌وقفه پیگیری شود، گفت: بی‌تردید آنچه تاکنون در زمینه واکسیناسیون انجام شده لازم بوده اما قطعاً کافی نیست و اعداد و ارقام موجود نباید ما را قانع کند.
او با تأکید بر اینکه درکنار تولید داخل باید خرید واکسن خارجی معتبر هم با سرعت پیگیری شود، به اهمیت واکسیناسیون عمومی و تأثیر آن بر زندگی روزمره، معیشت و اقتصاد مردم اشاره کرد و افزود: آرامش خاطر و مصونیت بخشی مردم برای ورود به فصل پاییز و زمستان اهمیت ویژه‌ای دارد لذا باید با استفاده از تمام ظرفیت‌ها زمان واکسیناسیون عمومی را کاهش دهیم.

رئیس‌جمهوری منتخب با تأکید بر تأثیرات واکسن کرونا از لحاظ روحی و روانی و نیز کاهش تلفات انسانی، اظهارداشت: باید مبنای کار را بر هر چه کمتر شدن تلفات هموطنانمان بر اثر ابتلای به کرونا قرار دهیم و در این راستا حتی جان یک نفر هم اهمیت دارد زیرا خانواده‌های بسیاری عزادار می‌شوند. او با بیان اینکه ظرفیت‌های زیادی در عرصه تولید و واردات وجود دارد که باید فعال شود و در این زمینه اختصاص بودجه و انجام حمایت لازم از طرف دولت، دارای اولویت است، استفاده از نیروهای مردمی، بسیج و جمعیت هلال احمر را در واکسیناسیون عمومی مورد تأکید قرار داد.
تأکید کارشناسان بر حمایت از واکسن داخلی و رفع موانع واردات واکسن معتبر خارجی
جلسه روز گذشته رئیس‌جمهوری منتخب با حضور سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، محمد مخبر رئیس ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، قاضی‌زاده هاشمی نماینده مجلس در ستاد کرونا، حسین علی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، کریم همتی رئیس جمعیت هلال احمر، علیرضا بگلری رئیس انستیتو پاستور، محمد رضا شانه ساز رئیس سازمان غذا و دارو، علیرضا عسگری رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال احمر، مصطفی قانعی رئیس کمیته علمی ستاد کرونا، فریدون مهبودی پیشکسوت بیوتکنولوژی، حسن جلیلی مسئول گروه تحقیقاتی واکسن ایرانی کرونا و مهدی صفری از فعالان حوزه تأمین و تولید واکسن برگزار شد.
شرکت کنندگان در جلسه دیروز دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را درخصوص وضعیت واکسن کرونا در دو حوزه تولید داخل و واردات و راهکارهای مناسب برای اجرای واکسیناسیون عمومی و نگرانی‌های موجود در این زمینه را مطرح کردند.
اهمیت توجه به تولید داخلی واکسن، تسریع و تسهیل در صدور مجوزهای مرتبط، ارائه مشوق و دریافت تضمین از شرکت‌های تولید کننده واکسن، حمایت ارزی و ریالی از تولید کنندگان واکسن، انتقاد از عدم کمک ریالی و ارزی دولت از تولید واکسن، تلاش برای جلب اعتماد آسیب دیده مردم، توجه به مطالبه اجتماعی در امر واکسیناسیون عمومی، انتقاد از عدم استفاده از نیروهای هلال احمر در زمینه تزریق واکسن، تقویت تعامل و همدلی بین دستگاه‌ها، استفاده از توان بخش خصوصی در واردات واکسن و حمایت ارزی از شرکت‌ها از جمله مهم‌ترین محورهای مطرح شده در این نشست بود.

پیگیری حوادث اخیر خوزستان در تماس رئیسی با مسئولان استان

رئیس جمهوری منتخب برای پیگیری حوادث اخیر خوزستان با نماینده ولی‌فقیه و استاندار خوزستان تماس گرفت.
به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی در تماس‌های تلفنی جداگانه‌ای با حجت‌الاسلام سید عبدالنبی موسوی‌فرد نماینده ولی‌فقیه در خوزستان و امام جمعه اهواز و قاسم سلیمانی دشتکی استاندار خوزستان در جریان آخرین مسائل و اوضاع این استان بویژه موضوع خشکسالی و کم آبی قرار گرفت. همچنین بنا بر این شد که تیمی از سوی رئیس جمهور منتخب، مأمور بررسی دقیق و همه‌جانبه مسائل و موضوعات استان شده و گزارش خود را به او ارائه کنند.