قاصدک 24

سرداران بخش‌خصوصی به میدان بیایند

گروه سیاسی / محمد رضا باهنر از چهره‌های شاخص اصولگرا معتقد است که دولت آینده باید از ظرفیت بخش خصوصی استفاده بیشتر و بهتری بکند. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌و‌گو با جماران با بیان اینکه یک سری رویکردها در کشور باید عوض شود، گفت: مثلاً اشتغال و توسعه در کشور بدون استفاده از سرداران بخش خصوصی امکان پذیر نیست. اگر دولت فکر کند خودش می‌تواند هم راه بسازد، هم دانشگاه و مدرسه اداره کند و هم کارخانجات و بنگاه‌ها را اداره کند، در خیلی از نقاط دنیا این رویه با شکست مواجه شده است. کشورهایی توانسته‌اند توسعه پیدا کنند که «سرداران بخش خصوصی» به میدان آمده‌اند و کار کرده اند؛ هم مالیات داده‌اند، هم تولید کرده‌اند، هم اشتغال ایجاد کرده‌اند و هم توسعه داده‌اند.وی افزود: ما دو دوره دولت‌هایی داشتیم که زیاد کار می‌کردند ولی خیلی فکر نمی‌کردند و بعضی از دولت‌ها هم بودند که فقط فکر می‌کردند و کار نمی‌کردند. ما دولتی می‌خواهیم که هم فکر داشته باشد و هم اهل تلاش و کار و فعالیت باشد.
رئیسی از نیروهای خوب همه دولت ها استفاده کند
باهنر در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان اینکه اگر کارنامه موفقی در بخش‌های مختلف داریم کار همه دولت‌ها و مجالس گذشته بوده، ادامه داد: بعضی‌ها کم لطفی می‌کنند. مثلاً شش هفت دوره‌ای که خود من در مجلس بودم نماینده‌ای دوره نهم از یک حوزه انتخابیه به مجلس می‌آمد و از تریبون مجلس می‌گفت در هشت دوره گذشته هیچ کاری برای منطقه من انجام نشده و من آمده‌ام که کارهای مهم انجام بدهم. یا متأسفانه خیلی از رؤسای جمهور این جوری بودند. البته اوایل این جوری نبود ولی بعداً به محض اینکه رئیس جمهوری مستقر می‌شد اولین وظیفه خودش را این می‌دانست که کارهای رئیس‌جمهوری قبلی را محکوم کند که قبلی‌ها نتوانسته‌اند و خطا کرده‌اند. حتی بعضی‌ها متأسفانه از واژه‌هایی مثل خیانت استفاده می‌کنند که من اصلاً این تحلیل‌ها را قبول ندارم.
وی تصریح کرد: من این جوری می‌پسندم که دأب آقای رئیسی این نباشد که می‌خواهیم کارهای دولت‌های گذشته را محکوم کنیم. من حتی معتقد هستم از همه دولت‌های گذشته اگر وزیر خوب، کارآمد، توانمند و قادر پیدا می‌کنند استفاده کنند و هیچ دولتی برای آنها خط قرمز نباشد. پیشنهاد من این است که از میان دولت‌های گذشته هیچ دولتی برای آقای رئیسی خط قرمز نباشد. اگر نیروی

با صلاحیتی پیدا کردند این نگرانی را نداشته باشند که این آقا در فلان دولت بوده است.باهنر افزود: اینکه بگوییم 32 استاندار زمان آقای روحانی به درد نمی‌خورند و هر 32 استاندار باید عوض شوند، ضرورتی ندارد. به دولت آقای روحانی حتماً ایراداتی وارد هست؛ کما اینکه به دولت آقای خاتمی، احمدی‌نژاد و مرحوم آقای هاشمی هم وارد بوده اما نقاط مثبتی هم داشته‌اند. اگر بگوییم نقاط مثبت نداشته‌اند، پس این همه کار را چه کسی انجام داده است؟ هم 10 مجلس گذشته و هم 12 دولت گذشته کمک داده‌اند و مملکت پیشرفت کرده است.
 دبیر کل جامعه اسلامی مهندسین گفت: یکی از مسئولان سیاسی ما، سفرای ما در کشورهای خارجی هستند. اعتقاد من این است که 10 تا 15 کشور در دنیا داریم که نیاز هست سفیر سیاسی باشد. ارتباط ما با 190 کشور دیگر باید اقتصادی باشد. یعنی سفیری که می‌خواهد در کشوری مستقر شود زمان تحویل کارنامه باید بگوید روز اولی که رفته معاملات ما با آن کشور چند میلیون یورو بوده و روز آخری که دارد می‌آید چند میلیون یورو شده است. اتفاقاً بیشترین نقش سفرا این است که باید ارتباطات اقتصادی را بالا ببرند.باهنر افزود: متأسفانه من در بعضی از کشورها دیده‌ام آقای سفیر هیچ کاری برای خودش قائل نیست؛ فقط سالی دو مرتبه با وزیر خارجه آن کشور ملاقات کند و در آن ملاقات بگوید تو خوبی، من خوبم و بیایید با هم خوب باشیم. وزیر خارجه ما باید یک معاون اقتصادی قدرتمند بگذارد و به سفرایی هم که نصب می‌کند و می‌فرستد بگوید که شاخص من برای موفقیت تو «میزان رشد ارتباطات اقتصادی» است.