قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

ساخت پنل خورشیدی در شهرک های صنعتی


گروه صنعت و تجارت: با افزایش دما در سال جاری، نقاط مختلف کشور بارها با قطع گسترده برق مواجه شد. پس از آن طی برنامه ریزی صورت گرفته برق واحدهای تولیدی نیز بعد از رایزنی های انجام شده قطع می شود. در این رابطه عده ای استخراج رمز ارزها را مقصر افزایش شدید میزان مصرف برق در کشور می دانند. عده ای دیگر اما معتقدند که عقب ماندگی وزارت نیرو در تولید برق دلیل کمبود منابع مالی و مشکلات ناشی از تحریم است. با وجود تمام این صحبت ها اما نگرانی واحدهای تولیدی از قطعی بدون برنامه برق و زیان آن برای خطوط تولید و احتمال کاهش ظرفیت تولیدی واحدهای صنعتی موجب شده تا رایزنی و مذاکراتی درباره هدفمند و برنامه محور شدن قطعی برق صنایع ایجاد شود.
چند روز پیش از این رسانه ها گزارش دادند که شهرک های صنعتی از شمول اعمال خاموشی برق معاف شده اند؛ از این رو قرار شد برق صنایع بزرگ قطع شود تا تأمین برق صنایع کوچک به مشکل نخورد. فتحعلی محمدزاده، معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در مورد معافیت شهرک های صنعتی از قطع برق افزود: طبق تبصره (۳) ماده (۳) مصوبه شانزدهم تیر امسال هیئت وزیران، شهرک های صنعتی از شمول اعمال خاموشی برق معاف شدند. براساس اعلام شرکت شهرک های صنعتی کشور؛ وزیر نیرو به وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که واحدهای صنعتی باید به اندازه ۴ هزار مگاوات به کاهش مصرف برق کمک کنند؛ از این رو با توجه به اینکه دیماند مصرف برق در ۸۲۸ شهرک و ناحیه صنعتی، ۹ هزار و ۹۴۱ مگاوات برق است، اما نسبت به صنایع بزرگ، اشتغالزایی بالایی دارند و تعداد زیادی واحد صنعتی در این شهرک‌ها فعال هستند، مقرر شد برق صنایع بزرگ همچون فولاد و سیمان قطع و برق صنایع کوچک تأمین شود.
در حال حاضر بیش از ۴۸ هزار واحد بهره بردار در شهرک‌ها و نواحی صنعتی سراسر کشور وجود دارد که ۹۶۰ هزار نفر در آنها مشغول به کار هستند. شهرک‌ها و نواحی صنعتی به ازای هر مگاوات برق زمینه اشتغال ۹۶ نفر را فراهم کرده‌اند. از ۱۶ تیر جاری این مصوبه قابل اجرا و اعمال است، اما بعضاً شاهد عدم اجرا در برخی از استان‌ها هستیم که در هفته گذشته طی نامه‌ای به استانداران اعلام شد که این مصوبه حتماً باید اجرایی شود. بررسی ها نشان می دهد که از کل برق تولیدی کشور در سال گذشته، ۳۶.۳ درصد در بخش صنعت مصرف شده است و باید توجه داشت که هنوز واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتی در فاز عملیاتی با هشت هزار و ۵۳۰ مگاوات کسری برق مواجه هستند.
در همین حال روز گذشته معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ضمن اشاره به کسری ۸۰۰۰ مگاواتی برق در شهرک‌های صنعتی، تحریم را عامل عقب ماندگی در برنامه تولید برق با مولدهای مقیاس کوچک یا خود تولید دانست و گفت که این سازمان برای ساخت پنل خورشیدی در شهرک‌ها، مشوق‌هایی در نظر گرفته است. فتحعلی محمدزاده در گفتگو با ایسنا، درباره استفاده از پنل های خورشیدی برای تولید برق در شهرک‌های صنعتی، گفت: حسب تصمیماتی که در هیئت مدیره سازمان گرفته شده، برای واحدهای صنعتی که زمین و پروانه ساخت بگیرند و اقدام به ساخت و ساز کند، برای کسانی که بتواند همزمان در پشت بام خود پنل خورشیدی، برای تولید بیشینه ۱۰۰ کیلووات برق، نصب و از وزارت نیرو مجوز بگیرند تا به شبکه برق متصل شوند، ۵ تا ۱۰ درصد در قیمت زمین تخفیف قائل می‌شویم. وی همچنین با اشاره به تفاهم نامه سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی با سازمان انرژی‌های نوی وزارت نیرو اظهار کرد: در قالب این تفاهمنامه، دوره‌های آموزشی مختلفی در شهرک‌های صنعتی برگزار شده و تعرفه‌ها و ظرفیت‌های قانونی که دولت و وزارت نیرو برای توسعه و نهادینه کردن پنل‌های خورشیدی یا استفاده از انرژی‌های خورشیدی در دستور کار دارد، تشریح شده، واحد صنعتی در جریان‌اند و پنل‌های خورشیدی همواره به عنوان یکی از شاخص‌های ارزیابی در شرکت‌های استانی در دستور کار قرار گرفته است.


به گفته این مقام مسئول اقدامات مربوط به پنل‌های خورشیدی از سال ۱۳۹۸ آغاز شده و بر اساس شاخص‌های همان سال حدود ۵۰۰ کیلووات نهادینه‌سازی شده است. وی در پاسخ به این سوال که با نصب پنل‌های خورشیدی چند درصد از نیاز برق واحدهای صنعتی تامین می‌شود، گفت: این موضوع بستگی به ظرفیت پنل و نیاز برق واحد تولیدی دارد. البته در کل نسبت زیادی نیست. اما این آمادگی وجود دارد که اگر وزارت نیرو ظرفیت‌های قانونی و تعرفه‌های خود را اصلاح کند، از ظرفیت ایجاد شده در سقف سوله‌های شهرک‌های صنعتی نیز برای تولید برق استفاده شود.
محمدزاده درباره مولدهای مقیاس کوچک یا خود تولید یا سی اچ پی، گفت: در راستای تفاهمنامه‌ای با وزارت نیرو در سنوات گذشته، تاکنون ۱۱۰ هزار هکتار زمین درون شهرک‌های صنعتی برای تولید ۴۲۵۰ مگاوات برق به تولید برق با مولدهای کوچک مقیاس اختصاص یافته، اما با توجه به اینکه تکنولوژی و فناوری مورد نیاز این فرآیند وارداتی است، شرایط تحریم و نوسانات اقتصادی مشکلاتی ایجاد کرد که در نتیجه آن از ۱۱۰ هکتار حدود ۴۷۰ مگاوات به بهره برداری رسیده و مابقی هم در دستور کار قرار دارد. به عبارت دقیق‌تر به گفته او، ۱۱۰ هکتار زمین در قالب ۴۵۳ قرارداد برای توزیع ۴۲۵۰ مگاوات برق تفاهم شده بود، اما آنچه محقق شده ۵۳ قرارداد برای تولید ۴۷۰ مگاوات در ۱۴ هکتار زمین است.
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران همچنین از افزایش تعرفه انرژی صنایع به شدت انرژی بر خبر داد و گفت: از اواسط اردیبهشت ماه امسال در راستای بند ز تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ متوسط هر کیلو وات ساعت انرژی به صنایعی که دربند ز هستند در میان باری یعنی ۷ صبح تا ۷ شب ۳۵۵ تومان، در اوج بار یعنی از هفت شب تا ۱۱ شب ۷۱۱ تومان کم باری یعنی از ۱۱ شب تا ۶ صبح ۱۷۸ تومان خواهد بود. به گفته محمدزاده کل انرژی مورد نیاز شهرک‌های صنعتی در حال حاضر حدود ۱۸ هزار مگاوات است که حدود ۱۰ هزار مگاوات آن تامین شده است. به نظر می‌رسد تولید سالانه برق در وزارت نیرو به دلیل کمبود منابع مالی، کم‌تر از حد تعیین شده بوده است.