قاصدک 24

از لباس رسمی کاروان ایران در المپیک رونمایی شد بازتاب منفی مانتوی آبی و کت و شلوار پلوخوری!

گروه ورزش - با رونمایی رسمی از لباس ورزشکاران مرد و زن المپیکی ایران، برخی انتقادات نسبت به این لباس‌ها مطرح شده است.
به نظر می‌رسد کمیته ملی المپیک در بحث رونمایی از لباس رسمی کاروان ایران در المپیک توکیو اقدامی هوشمندانه انجام داد و با رونمایی از آن در فرودگاه و هنگام خروج ورزشکاران از کشور، فرصتی را برای دریافت انتقادات و پیشنهادات و شاید اصلاح این لباس‌ها باقی نگذاشت.
یادمان نمی‌رود که قبل از المپیک 2016 ریو، کمیته ملی المپیک در دوره مدیریت قبلی خود اقدام به رونمایی از لباس المپیکی‌ها کرد و بازتاب این اقدام آنقدر منفی بود که در فرصت باقی مانده تا المپیک، مسئولان مجبور به تغییر طرح لباس‌های کاروان شدند.
از آن تجربه تلخ، در این دوره کمیته ملی المپیک درس گرفت و با وجود تعویق یک ساله المپیک، دائما موضوع رونمایی از لباس‌های رسمی و ورزشی کاروان را به تعویق انداخت تا اینکه در نهایت اعلام شد این لباس ها در همان فرودگاه و هنگام اعزام اولین گروه از کاروان ورزش ایران رونمایی می شود.

با اینکه در روزهای اخیر انتشار تصاویری از سوی ورزشکاران در اینستاگرام به ویژه در بخش مردان، باعث رونمایی غیررسمی از طرح های لباس کاروان ایران شده بود، اما ورزشکارانی که در مراسم بدرقه خود در فرودگاه امام حاضر شدند، همگی این لباس رسمی را برتن کردند تا به صورت رسمی این رونمایی صورت بگیرد.
کت و شلوار سرمه‌ای و پیراهن سفید برای ورزشکاران مرد و مانتو و شال آبی با طرح پرچم ایران و شلوار سفید برای ورزشکاران زن طرح لباس هایی بود که کمیته ملی المپیک بعد از مدت ها رایزنی با بخش مد و لباس وزارت ارشاد و استفاده از طراحان مختلف به آن رسیده بود.
درباره لباس رسمی ورزشکاران مرد بحث زیادی وجود نداشت، اما درباره لباس رسمی ورزشکاران زن ایران، در فضای مجازی انتقاداتی مطرح شده است. برخی اعتقاد دارند بعد از مراحل مختلفی که در دو سال اخیر کمیته ملی المپیک طی کرد و وعده طراحی یک لباس ویژه را داد، طرح و رنگ لباس زنان ورزشکار چندان جالب نیست.
بی‌سلیقگی به اوج رسید
در حالی که پیش از این کمیته ملی المپیک بارها اعلام کرده بود در مراسمی خاص از لباس کاروان کشورمان در بازی‌های توکیو رونمایی خواهد کرد اما این اتفاق تا لحظه آخر و زمان اعزام کاروان کشورمان به این بازی‌ها رخ نداد.
کمیته ملی المپیک برای طراحی لباس کاروان کشورمان در توکیو از مدتها قبل اقدام به برنامه‌ریزی و با به کارگیری طراحان خاص تلاش کرد تا حاشیه‌های دوره‌های قبل تکرار نشود اما با این وجود باز هم لباس‌های انتخاب شده برای کاروان انتقاد زیادی به همراه داشت به طوری که بدسلیقگی‌ها در انتخاب مدل و رنگ به خوبی مشهود بود.
مسئولان کمیته ملی المپیک که بارها در پاسخ به سوال خبرنگاران در خصوص رونمایی از لباس کاروان امروز و فردا می‌کردند، در نهایت آن را به لحظه آخر و در زمان اعزام کاروان موکول کردند تا انتقادات بیش از گذشته به کمیته وارد شود.
در حالی که تمامی کشورها از لباس‌هایی یکدست و یک‌شکل برای زنان و مردان استفاده می‌کنند و با طراحی خاص رنگ پرچم کشور خود را در این طراحی‌ها به کار می‌گیرند اما این شکل متحد در لباس کاروان کشورمان به چشم نمی‌خورد. انتخاب رنگ لباس آبی فیروزه‌ای برای زنان و کت و شلوار سورمه‌ای برای مردان هیچ تناسبی با رنگ پرچم جمهوری اسلامی ایران ندارد و لباس بانوان بیشتر به لباس میهمانداران هواپیما شباهت دارد. لباس یکدست سفید گرمکن نیز بدون هیچ رنگ‌آمیزی بیشتر به لباس کادر درمان شباهت دارد تا تیم اعزامی به المپیک.
انتخاب لباس کاروان ورزشی کشورمان در المپیک ریو نیز هجمه‌های زیادی را به کمیته وارد کرد به طوری که بعد از مراسم رونمایی و انتقادات رسانه‌ها لباس کاروان تغییر کرد.
به نظر می‌رسد بی سلیقگی در انتخاب لباس کاروان در هر دوره به اوج می‌رسد و تکرار آن همیشگی است.
سایر اخبار این روزنامه
از لباس رسمی کاروان ایران در المپیک رونمایی شد بازتاب منفی مانتوی آبی و کت و شلوار پلوخوری! علیرضا صدقی عیارسنجی سیاسیون در بزنگاه‌ها «ابتکار» عوامل موثر در افزایش تورم را بررسی کرد دشواری‌های حل مشکل تورم در دولت سیزدهم چه تدبیری برای برون رفت از مشکلات جنوب کشور خواهد شد؟ چالش مردم خوزستان با معیشت و جان به دنبال حاشیه‌های به‌ وجود آمده برای اصغر فرهادی در حاشیه کن بررسی شد فرهادی زیر تیغ سیاسی‌کاری چرا هر روز دسترسی به مواد مخدر آسان‌تر می‌شود؟ قیمت نزولی مخدرها در اوج گرانی‌ها پشت پرده تقاضای تامین امنیت فرودگاه کابل توسط ترکیه چیست؟ لقمه بزرگ افغانستان برای دهان اردوغان توئیت عباس عراقچی با واکنش وزارت خارجه آمریکا روبه‌رو شد جدال لفظی مقامات ایران و آمریکا موضع‌گیری قالیباف درمورد مشکل آب خوزستان، واکسن کرونا، قطع برق و ... پیام عربی آیت الله کعبی خطاب به مردم خوزستان فرصت فتنه انگیزی در مطالبات مشروع خود را به دشمنان ندهید دیدار دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با رئیسی