قاصدک 24

چه تدبیری برای برون رفت از مشکلات جنوب کشور خواهد شد؟ چالش مردم خوزستان با معیشت و جان

با بستن آب رودخانه‌ها در بالا دست و خشکاندن تالاب هورالعظیم حیات ماهیان و گاومیش‌ها در خطر است و معیشت مردم در پایین دست خوزستان که اکثرا دامدار و صیاد هستند با مشکلات جدی مواجه شده است.
به گزارش ایلنا، معیشت مردم شهرستان های سوسنگرد، هویزه و دشت آزادگان سال‌هاست که وابسته به تالاب هورالعظیم است. اهالی با صیادی و دامپروری در کنار این تالاب امرار معاش می‌کنند. اما این روزها به دلیل کاهش آب تالاب ماهیان و گاومیش‌ها تلف شده که این مسئله باعث نگرانی مرزنشینان استان خوزستان شده است. اگر برای خشک شدن تالاب چاره‌اندیشی نشود حیات در منطقه به طور کلی از بین خواهد رفت.
با مسدود کردن 2 رودخانه، آب هورالعظیم را خشکاندند
نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها در این باره اظهار کرد: انتقال آب از سرچشمه‌های کارون کم برای مردم تنش ایجاد نکرده بود که هم اکنون با مسدود کردن آب رودخانه‌های کرخه و نیسان باعث خشک شدن تالاب هورالعظیم در پایین دست می‌شوند.

وی با اشاره به این مسئله که تالاب هورالعظیم را بسته‌اند که باعث تلف شدن گاومیش‌ها و ماهیان در این تالاب شدند افزود: شهر رفیع نیز که در کنار تالاب هورالعظیم قرار دارد و شغل اکثر اهالی‌اش دامپروری و کشاورزی است به دستور سازمان آبفا برای جلوگیری از شلتوک کاری در این فصل توسط مردم که معیشت‌شان را از این راه تامین می‌کنند آب را از بالا دست تالاب هورالعظیم بسته‌اند که باعث تلف شدن گاومیش‌ها و ماهیان در تالاب شدند. به عنوان نماینده مردم تا آخرین لحظه از حق‌شان دفاع می‌کنم چرا که با سیاست‌هایشان می‌خواهند تالاب را خشک و نفت استخراج کنند.
معیشت صیادان و دامداران به خطر افتاده است
سیلاوی ادامه داد: ای سی آب در مناطق پایین دست خوزستان کاهش یافته و در شهرستان‌های هویزه، سوسنگرد و دشت آزادگان شوری آب بالا رفته و رودخانه‌ها خشک شده‌اند. رفیع شهری مرزی نزدیک به هویزه که در 4 کیلومتری تالاب هورالعظیم قرار دارد و شغل اکثر مردمش دامپروری و صیادی است که با خشک شدن تالاب اکثر گاومیش‌هایشان از بین رفته‌اند.
نماینده خوزستان در شورای عالی استان‌ها با اشاره به این مسئله که استخراج نفت شغل‌های آبا و اجدادی‌ جوانان را نابود می‌کند ادامه داد: نفتی که سال‌هاست در داخل این تالاب کشف و به بهره‌برداری و استخراج رسیده است نه تنها برای جوانان منطقه ایجاد شغل نکرده بلکه شغل‌های آبا و اجدادی‌شان هم دارد نابود می‌شود. بیکاری جوانان در مناطق جنوبی استان خوزستان به یک معضل تبدیل شده و هیچ گونه شغلی برای آنها در شرکت نفت در نظر گرفته نشده که هیچ، حتی وجود چاه‌های نفتی مشکلات ما را در منطقه دو چندان کرده است.
در شهرستانی مانند هویزه حتی بیمارستان، ورزشگاه و جاده مناسبی وجود ندارد. حتی پوشش شبکه‌های تلفن همراه اینجا بسیار ضعیف است.
معیشت و جان مردم خوزستان در خطر است
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با بیان اینکه آخرین تیر دولت امید بر قلب ماهیان و گاومیش‌های مناطق مرزی خوزستان بود، گفت: همچنین با خشک شدن تالاب، هورالعظیم به کانون گرد و خاک‌ها تبدیل شده و نفس مردم بریده می‌شود. نظام فراموش نکند در دوران جنگ تحمیلی این مناطق با خاک یکسان شد و افراد زیادی به دست دشمن قتل عام شدند. امروز حق این مردم نیست اینگونه زندگی کنند. معیشت و جان مردم خوزستان در خطر است هرچه سریع‌تر چاره‌اندیشی کنند.
چرا تاوان شلتوک کاری را مناطق پایین دست باید بدهند
بخشدار سابق نیسان نیز در ادامه در این باره گفت: اجداد ما از دیرباز تاکنون در این منطقه با استفاده از آب تالاب هورالعظیم امرار معاش کرده‌اند. بیش از 5 هزار راس گاومیش در معرض خطر نابودی هستند چرا که حیات‌شان کاملا وابسته به آب است. چرا تاوان شلتوک کاری در منطقه را اهالی پایین دست با بستن آب به روی شان باید بدهند؟ چرا به بهانه‌های مختلف حق آبه هورالعظیم را نمی‌پردازند.
افزایش آتش‌سوزی‌ها با خشکاندن هورالعظیم
بدر غرباوی ادامه داد: دامپرور و صیاد چه گناهی کرده که باید تاوان ندانم کاری‌های بقیه را بدهند. با سیاست آب را در بالادست قطع کرده و زندگی و معیشت اهالی پایین دست خوستان را مختل می‌کنند. با خشکاندن آب هورالعظیم حتی بحران آتش سوزی را در منطقه افزایش می‌دهند که دودش باز به چشم همین مردم نگون بخت می‌رود.
وی عنوان کرد: تالاب هورالعظیم در منطقه مانند کولر طبیعی عمل می‌کند که در فصول گرم سال با وزش باد باعث خنکی منطقه می‌شود. خواهشمندیم این تالاب را نخشکانند.
غرباوی با تاکید بر این مسئله که حیات مردم به آب تالاب بستگی دارد گفت: حیات مردم و موجودات به آب این تالاب بستگی دارد. وقتی آب شان تامین نشود همه چیز اینجا نابود می‌شود و باعث مهاجرت اهالی به حاشیه شهرهای بزرگی مانند اهواز می‌شود که همین موضوع مهاجرت تبعات بسیار بدی را در پی دارد. کاری نکنند که مرزداران منطقه مجبور به ترک مناطق مرزی بشوند.
بدون خشکاندن تالاب نفت استخراج کنید
وی اضافه کرد: وفتی رودخانه‌ها را در بالادست می‌بندند آیا می‌خواهند هورالعظیم را با آب باران پر کنند یا با هلی کوپتر آب را به تالاب منتقل کنند؟ چرا حق طبیعی این تالاب را نمی‌دهند؟ از 5 حوزچه هورالعظیم حداقل 3 تای آن را باز بگذارند. چاه‌های نفت که در حوزچه های 4 و 5 قرار دارند. هرچند که تکنولوژی به حدی پیشرفت کرده که نفت از دریا استخراج می‌کنند آیا نمی‌توانند بدون خشکاندن تالاب نفت استخراج کنند.
بوری و حصیر بافی این منطقه در گذشته به حوزه خلیج فارس صادر می‌شد
غرباوی افزود: سال‌ها پیش شهر رفیع 12 هزار نفر جمعیت داشت و اینجا به لحاظ اقتصادی بازارچه پررونقی بود. به معنای واقعی به اقتصاد این منطقه ضربه‌های غیرقابل جبرانی را وارد کردند. بوری و حصیر بافی این منطقه به حوزه خلیج فارس صادر می‌شد. به فکر این هم باشند که 70 درصد جوانان مناطق پایین دست استان خوزستان بیکارند و تاوان کشت شلتوک را مردم، ماهیان و گاومیشان در گرمای 60 درجه نباید با بی آبی بدهند.
موضع‌گیری قالیباف در مورد مشکل آب خوزستان، واکسن کرونا، قطع برق و ...
بر اساس گزارشی از ایسنا، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به بحران‌ کمبود آب استان خوزستان از ماموریت و نظارت میدانی رئیس کمیسیون انرژی مجلس خبر داد و تصریح کرد: با همت نمایندگان مردم استان خوزستان و اعضای کمیسیون انرژی، موضوعاتی مثل افزایش ظرفیت خروجی سد کرخه و دز، تامین آب پایین دست در دشت آزادگان، مشکلات دامداران و کشاورزان، تامین مالی فوری فعالیت‌های مرتبط با تامین آب شرب و آب مورد نیاز برای دام و همچنین پرداخت خسارت کشاورزان که پیش از این تصویب شده بود، به عنوان مهم‌ترین اقدامات نظارتی مجلس مورد بررسی و پیگیری‌ قرار گرفت که با همراهی و جدیت مدیران کشور و استان منجر به نتایج موثری در کمتر شدن مشکلات مردم شد.
قالیباف همچنین نسبت به حل کامل مشکلات مردم خوزستان ابراز امیدواری کرد و گفت: پیگیری فوری رئیس محترم دستگاه قضا برای مشکلات آب در استان خوزستان و رفع دغدغه‌های مردم از اقدامات مثبت و ارزشمند روزهای اخیر بود که نقش قابل توجهی در افزایش هماهنگی و بسیج ظرفیت‌های هر سه قوه برای حل مشکلات مردم داشت.
رهاسازی آب از سدهای کرخه و دز افزایش یافت
رئیس کمیسیون انرژی مجلس از افزایش رهاسازی خروجی آب سدهای کرخه و دز برای تامین آب پایین دستی در استان خوزستان خبر داد.
به گزارش مهر، فریدون حسنوند نیز در خصوص مشکلات خوزستان تصریح کرد: با پیگیری رئیس مجلس شورای اسلامی و همکاری وزارت نیرو و پیر مصوبه نشست روز جمعه استانداری خوزستان از ساعت یک بامداد روز یکشنبه میزان خروجی آب سدهای کرخه و دز برای مناطق پایین دست افزایش و رهاسازی شد. وی افزود: در راستای اجرای مصوبه اخیر مجلس با این وزارتخانه مبنی بر رهاسازی بیشتر خروجی آب کرخه و دز این سدها با خروجی بیشتری برای تامین آب پایین دستی باز می‌شوند.
نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس این مصوبه قرار است خروجی سد کرخه به ۱۶۰ و سد دز به ۱۴۰ میلیون متر مکعب برسد.
سایر اخبار این روزنامه
از لباس رسمی کاروان ایران در المپیک رونمایی شد بازتاب منفی مانتوی آبی و کت و شلوار پلوخوری! علیرضا صدقی عیارسنجی سیاسیون در بزنگاه‌ها «ابتکار» عوامل موثر در افزایش تورم را بررسی کرد دشواری‌های حل مشکل تورم در دولت سیزدهم چه تدبیری برای برون رفت از مشکلات جنوب کشور خواهد شد؟ چالش مردم خوزستان با معیشت و جان به دنبال حاشیه‌های به‌ وجود آمده برای اصغر فرهادی در حاشیه کن بررسی شد فرهادی زیر تیغ سیاسی‌کاری چرا هر روز دسترسی به مواد مخدر آسان‌تر می‌شود؟ قیمت نزولی مخدرها در اوج گرانی‌ها پشت پرده تقاضای تامین امنیت فرودگاه کابل توسط ترکیه چیست؟ لقمه بزرگ افغانستان برای دهان اردوغان توئیت عباس عراقچی با واکنش وزارت خارجه آمریکا روبه‌رو شد جدال لفظی مقامات ایران و آمریکا موضع‌گیری قالیباف درمورد مشکل آب خوزستان، واکسن کرونا، قطع برق و ... پیام عربی آیت الله کعبی خطاب به مردم خوزستان فرصت فتنه انگیزی در مطالبات مشروع خود را به دشمنان ندهید دیدار دبیر شورای عالی فضای مجازی و رئیس نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه‌ها با رئیسی