قاصدک 24

نفوذی‌ها خاتمی را مجبور به مشارکت در انتخابات کردند!

مشارکت در انتخابات که محور دموکراسی است، آن قدر برای برخی اصلاح‌طلبان، به‌رغم ادعای حمایت از دموکراسی ناپسند شده که حالا می‌گویند اینکه سید محمد خاتمی در روز‌های پایانی مانده تا انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، لیست اصلاح‌طلبان برای شورای شهر تهران را تأیید و یا تلویحاً دعوت به رأی دادن به عبدالناصر همتی کرد، به خاطر فشار افرادی بوده که لابد نفوذی بوده‌اند! یعنی کار برخی مدعیان اصلاحات با همه ادعاهای‌شان در اهمیت دادن به صندوق رأی، در سیاست‌ورزی به جایی رسیده که شرکت در انتخابات را نتیجه فشار نفوذی‌ها می‌دانند!
علی صوفی، دبیرکل حزب پیشروی اصلاحات در گفت‌وگویی با سایت «مثلث‌آنلاین» از این نفوذی‌ها گفته و بخشی از آنان را اعضای حزب کارگزاران سازندگی عنوان کرده است. صوفی گفته: «فشار‌های بسیاری به آقای خاتمی وارد شد. همه می‌دانستیم که آقایان مهرعلیزاده و همتی رأی نمی‌آورند، اما فردای مشخص‌شدن نتایج بررسی صلاحیت‌ها عده‌ای آمدند و صریحا گفتند باید از همتی حمایت کنیم و وقتی با نظرات مخالف روبه‌رو شدند با برخوردی به‌شدت خشن و غیردموکراتیک بر نظر خود اصرار کردند؛ تا آنجا که آن‌قدر فضای بدی ایجاد شد که روز بعد از انتخابات آقای علوی‌تبار از ادامه عضویت در نهاد اجماع‌ساز انصراف داد و خانم منصوری که سخنگوی جبهه بود نیز بیرون رفت. همان‌ها پیش آقای خاتمی هم رفتند و اصرار شدید که باید از همتی حمایت کنید و یک لیست شورای شهر هم آوردند که ما اصلاح‌طلبیم و می‌خواهیم در انتخابات شرکت کنیم و لیست هم داریم. در واقع با پوششی دموکراتیک به هر شکلی آقای خاتمی را تحت فشار قرار دادند تا در نهایت در جلسه‌ای او گفت مردم به نامزد‌های شورا‌ها رأی بدهند و در همانجا هم تلویحاً گفت در انتخابات ریاست‌جمهوری به نامزد اصلاح‌طلبان رأی دهید. این گروه که آقای خاتمی را تحت فشار قرار دادند و در نهاد اجماع‌ساز هم باعث تنش‌های بسیاری شدند، به‌شدت مشکوک بودند و من تصور می‌کنم نفوذی‌هایی بودند با رسالت ایجاد انشقاق در میان اصلاح‌طلبان و در نهایت واردکردن ضربه‌ای سنگین به جبهه اصلاحات. کارگزاران سازندگی می‌تواند یکی از آن‌ها نیرو‌ها باشد، اما کارگزاران آن‌قدر تنش ایجاد نکرد که بعضی از افراد به‌ظاهر اصلاح‌طلب که من نامی از آن‌ها نمی‌برم».
جواد امام، فعال سیاسی اصلاح‌طلب و نزدیک به خاتمی سخنان صوفی را رد کرده است: «من به‌عنوان یک عضو این تشکیلات به‌هیچ‌وجه شاهد چنین برخورد‌هایی نبودم و کاملاً وجود برخورد‌های خشن و غیردموکراتیک را رد می‌کنم و اگر آقای صوفی مصداقی در ذهن دارند به‌صورت روشن بیان کنند».