قاصدک 24

افتتاح خط لوله گوره- جاسک اقدام استراتژیک ایران برای تقویت فروش نفت است

  فرانس 24 نوشت، بازگشایی پایانه جدید نفتی ایران، اقدامی استراتژیک برای دور زدن تنگه هرمز و تقویت فروش نفت است و به ایران توانایی استراتژیک می‌بخشد که نفت خود را در تنش‌های شدید به بازار عرضه کند.
پایگاه خبری فرانس 24 به نقل از تحلیلگران نوشت، پایانه جدید نفتی ایران که هفته گذشته بازگشایی شد، اقدامی استراتژیک برای دور زدن تنگه هرمز و تقویت فروش نفت در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکاست.
تهران در روز پنج‌شنبه، این پایانه را در جاسک در دریای عمان افتتاح کرد و به نفتکش‌ها اجازه داد تا مجبور نباشند از تنگه هرمز عبور کنند. تنگه هرمز آبراهی است که در باریک‌ترین قسمت، عرضی کمتر از 40 کیلومتر دارد و قبلاً محل مواجهه نیروهای دریایی ایران و آمریکا بوده است.
به گفته تحلیلگران، هرچند ممکن است این اقدام ایران، نوسانات قیمت نفت در جهان را مهار نکند اما به تهران برای افزایش صادراتش در صورت برداشته شدن تحریم‌های آمریکا کمک خواهد کرد، اقدامی که به سرنوشت توافق هسته‌ای سال 2015 بستگی دارد.

تنگه هرمز که همواره با تنش رو‌به‌روست، یک مسیر حیاتی برای عبور حدود یک پنجم نفت جهان است و افزایش تنش‌ها در این آبراه، پیش از شیوع کرونا، در اوایل سال 2020 سبب افزایش قیمت نفت شده بود.
یکی از تحلیلگران موسسه ریستارد انرژی به خبرگزاری فرانسه (AFP) گفت: «اگر ایران بتواند از طریق بندر جاسک نفت صادر کند، تعداد نفتکش‌هایی که از مهم‌ترین گذرگاه آبی جهان برای حمل نفت عبور می‌کند، کاهش خواهد یافت».
وی افزود: این پایانه جدید احتمالا ریسک قیمت نفت را کاهش خواهد داد. ایران اکنون یک توانایی استراتژیک دارد که نفت خود را در حوادث شدید به بازار عرضه کند.
به گزارش فارس، ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت اوپک است که خط لوله هزار کیلومتری انتقال نفت از گوره در استان بوشهر به جاسک را احداث کرده است.
یکی دیگر از پایانه‌های مهم ایران پایانه خارک است که از طریق تنگه هرمز دسترسی به آن وجود دارد.
تحلیلگر اس‌اندپی گلوبال پلاتس گفت: «حقیقت این است که افتتاح پایانه جاسک این پیام را برای بازار دارد که ایران به محض برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند سریع نفت خود را به بازار عرضه کند».
سایر اخبار این روزنامه
بسیج ملی برای حل مشکل آب خوزستان گزارشی که ارائه آن ضروری است ! (یادداشت روز) اخبار ویژه مقاومت عراق: حتی به یک سرباز آمریکایی هم اجازه ماندن در عراق نخواهیم داد دولت روحانی رکورددار افزایش فاصله طبقاتی در 40 سال اخیر شهادت ۴ رزمنده قرارگاه قدس سپاه در درگیری با اشرار جنوب شرق کشور تزریق واکسن کرونا در کشور از مرز ۱۰ میلیون دُز گذشت فروغی اولین طلایی کشورمان در المپیک مدافع حرم و سلامت، تاریخ ساز تیراندازی ایران شد روحانی: کارنامه دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به خوزستان قابل قبول است! افتتاح خط لوله گوره- جاسک اقدام استراتژیک ایران برای تقویت فروش نفت است روحانی مانع لغو تحریم‌ها بود یگان­‌های شناور ارتش جمهوری اسلامی ایران وارد سن‌پترزبورگ شدند کنترل فعالیت‌های مسلمانان در فرانسه تبدیل به قانون شد! رها کردن بازار و رکوردشکنی دوباره تورم ضربات دولت تدبیر به معیشت مردم تا آخرین ساعت! بسیج ملی برای حل مشکل آب خوزستان بسیج ملی برای حل مشکل آب خوزستان