قاصدک 24

حرف‌هاي دقيقه 90 روحاني؛ از حوادث آبان ٩٧ تا تحريم

آرمان ملـی: رئیـس‌جمـــهور با قدردانی از اقدامات و برنامه‌های پولی و بانکی بانک مرکزی در طول هشت سال گذشته اظهار داشت: با اقدامات و سیاستگذاری‌های بانک مرکزی و اجرای برنامه‌های اقتصادی تا حدود زیادی توانسـتیــــم فشارهــای جنگ اقتصادی را از روی مردم کم کنیم. اهم اظهارات حسن روحـانی از این قرار است:
 بر اساس آمار و ارقام وقتی در سال ۹۲ دولت یازدهم شروع به کار کرد رشد اقتصادی منفی 7/7 بود و در سال ۹۴ نیز با معضل و شوک قیمت نفت مواجه شدیم و قیمت نفت که در آغاز کار دولت یازدهم بشکه‌ای ۱۰۴دلار بود، در مقطعی حتی به ۳۰ د لار رسید. لذا با شرایط خاصی مواجه بودیم. .بعد از اینکه در سال ۹۴ توانستیم از تحریم عبور کنیم آثار اقتصادی مثبت آن در سال ۹۵ مشاهده شد، به‌طوری که در این سال از رشد اقتصادی 5/12درصد برخوردار شدیم و از آغاز دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ شرایط باثباتی در اقتصاد کشور را شاهد بودیم. از ابتدای دولت یازدهم تا اوایل سال ۹۷ فرازونشیب آنچنانی در اقتصاد و به‌خصوص قیمت ارز نداشتیم و از لحاظ تورم، رشد اقتصادی، قیمت ارز و اشتغال دارای ثبات بودیم که ثبات اقتصادی برای داشتن شرایط مطلوب در سال‌های آینده برای کشور اهمیت دارد.
  از ســال ۹۳ اشتغـــال خالــص مناسبی را در کشور شاهد بودیم و تا سال ۹۶ به طور متوســط ۵۵۰ هزار شغل ثابت در هر سال داشتیم. تورم نیز از اواخر سال ۹۴ تا اوایل سال ۹۷ یک رقمی بود؛ اما با شروع جنگ اقتصادی شرایط تغییر کرد. دولت در طول چهار سال اول از انضباط مالی بسیار خوبی برخوردار بود و در هیچ شرایطی حتی در دوره جنگ اقتصادی نیز حاضر به استقراض از بانک مرکزی نشدیم. همواره سعی کردیم انضباط مالی دولت را رعایت کنیم که این موضوع در تورم و پایه پولی بسیار مهم است. از سال ۹۶ بانک مرکزی ناچار شد برای موسسات اعتباری غیرمجاز و نیز ادغام بانک‌های نیروهای مسلح از پایه پولی استفاده کند؛ اما استفاده از پایه پولی از طرف دولت هیچ‌گاه بر مبنای بدهی و استقراض دولت نبوده است ولی در عین حال سال ۹۸ نسبت به ۹۷ و سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بدهی دولت به بانک مرکزی کاهش یافته است. از مدیران و اقتصاددانان خواهش می‌کنم شرایط اقتصادی سال ۹۷ به بعد را بر‌مبنای واقعیت‌های موجود برای مردم تشریح کنند. حوادثی که پس از این سال اتفاق افتاد ارتباطی به دولت نداشت؛ چرا که دولت بر‌مبنای روال گذشته خود پیش می‌رفت و چنانچه جنگ اقتصادی سال ۹۷ و کرونا نبود، همین روند ادامه پیدا می‌کرد و بر اساس محاسباتی که اقتصاددانان انجام دادند امروز قیمت دلار حدود ۵هزار تومان بود.
 جنگ اقتصادی سال ۹۷ در تاریخ کشور بی‌نظیر و در تاریخ جهان کم‌نظیر است. اینکه حتی فروش یک بشکه نفت نیز محدود شود و کل عملیات بانکی و منابع کشور کاملا مسدود شود یک اقدام بی‌سابقه و کم‌نظیر است، اما در عین حال به‌رغم همه محدودیت‌ها کشور اداره شد و کالاهای اساسی و ضروری به اندازه نیاز خریداری و وارد شد و با همه این شرایط سخت در سال ۹۸ مشکلات اقتصادی تقریبا کنترل شد؛ اما متاسفانه در اواخر سال ۹۸ با مشکل کرونا مواجه شدیم. .برای اینکه بتوانیم به جای نفت که تامین‌کننده اصلی ارز کشور است، جایگزین پیدا کنیم، فعالیت‌های خوبی در راستای صادرات غیرنفتی انجام دادیم و در این راستا اقدامات بانک مرکزی بسیار موثر بود و تقریبا کشور بدون‌نفت، بدون‌قحطی و کوپنی‌شدن کالاها اداره شد.

 بر اساس آمار و ارقام ارائه‌شده در سه ماهه اول امسال شاهد شرایط مناسبی در بخش صادرات و واردات نسبت به سه ماهه اول پارسال هستیم. صادرات بیش از 2/69 درصد و واردات حدود ۳۷ درصد نسبت به سه ماهه اول سال گذشته اضافه شده است و شاهد تعادل بین صادرات و واردات هستیم و بی‌تردید این روند می‌تواند امیدوارکننده باشد؛ ضمن اینکه در شرکت‌های بزرگ اقتصادی نیز رشد 7/8 درصدی ایجاد شده است. اگر دو کار در این مدت انجام شده بود در اوایل ۱۴۰۰شاهد شرایط بهتری بودیم. اگر دست‌و‌پای ما را نمی‌بستند قطعا در پایان سال ۹۹ می‌توانستیم در روند مذاکرات تحریم را برداریم، توافق بین ما و 5+1 در وین کاملا روشن و اسناد آن موجود است و مشخص است که آنها و ما حاضر بودیم که اقداماتی انجام دهیم؛ اما مصوبه‌ای که در مجلس گذرانده شد نگذاشت ما کار خود را انجام دهیم.
  اقدام دوم در زمینه اف‌ای‌تی‌اف بود که مشکل بزرگی ایجاد کرد. در این زمینه دولت و وزارت اقتصاد کار خود را انجام داده بود و مجلس و شورای نگهبان نیز کمک کرده بودند؛ اما یک‌جای دیگری برای ما مشکل درست کرد و هنوز هم مشکل ادامه دارد. اگر همه تحریم‌ها هم برداشته شود ولی مشکل اف‌ای‌تی‌اف حل نشود باز هم در فعالیت‌های بانکی با بانک‌های دنیا روند عادی نخواهیم داشت؛ لذا برخی از مشکلات در اختیار دولت نیست و ربطی هم به دولت ندارد. اگر اختیارات لازم را که قانون اساسی به ما می‌دهد، می‌توانستیم عملیاتی کنیم در آغاز ۱۴۰۰ تحریم نداشتیم.
 برخی امور از جمله جنگ اقتصادی هم مربوط به دولت نیست و ناشی از اقدام یک نادانی است که از برجام خارج شد و تحریم را بر کشورمان تحمیل کرد. در برخی از امور دولت به‌تنهایی قادر نیست کاری انجام دهد و باید بقیه دستگاه‌ها و ارگان‌ها هم یاری کنند؛ لذا باید برای مردم توضیح داده شود که دولت در کجاها می‌تواند عمل کند و کجاها از اختیارات دولت خارج است. آنچه در توان‌مان بوده برای رفع مشکل مردم دریغ و کوتاهی نکردیم و برخی بر مواردی که در اختیار دولت بوده را حل‌و‌فصل کردیم و اجازه ندادیم در شرایط کرونا و تحریم فعالیت‌های زیربنایی و اقتصادی و تولیدی تعطیل شود.