قاصدک 24

«کلینیک رسانه ای» راه‌اندازی شد

آفتاب یزد: اواخر مرداد ماه-روز خبرنگار- بود که خبر راه‌اندازی «مدرسه روزنامه‌نگاری و مطالعات رسانه» رسانه‌ای شد. در این مدت سوالات زیادی پیرامون فعالیت‌های این مدرسه، مباحث مطرح شده در بخش‌های مختلف این مدرسه، نحوه برگزاری کلاس‌ها برای روزنامه نگاران و دانش آموختگان پیش آمد. مجید رضاییان موسس این مدرسه و استاد دانشگاه در گفتگوی مفصل ضمن پاسخ به این سوالات، به تشریح نحوه فعالیت کامل این مدرسه
پرداخته است.
>ثبت نام کلاس‌ها از اواخر شهریور و اوایل مهر ماه
رضاییان در ابتدای صحبت‌های خود با اشاره به بخش‌های مختلف «مدرسه روزنامه نگاری و مطالعات رسانه» موسسه بهاران و وظایف آن‌ها می‌گوید: کلاس‌های ترم اول این مدرسه در پایان شهریور و هفته اول مهرماه برای ثبت نام اعلام می‌شود و کلاس‌های ما تقریبا از اواخر مهر ماه و اوایل آبان- به دو شکل حضوری و آنلاین- برگزار خواهد شد.

او، درباره ورک شاپ‌های در نظر گرفته شده در این مدرسه می‌گوید: ما دو نوع ورک شاپ در نظر گرفته ایم. یکی از آنها موضوعی است و موضوعات «روزنامه نگاری تخصصی» در ورک شاپ‌ها مطرح می‌شود. ممکن است این ورک شاپ، 3 یا 5جلسه باشد و یک کلاس ۱۶ جلسه‌ای ترمیک نباشد. در ورک شاپ‌های موضوعی عناوینی چون« ورک شاپ‌های روزنامه نگاری اقتصادی، روزنامه نگاری ورزشی،سیاسی و…» برگزار می‌شود.
رضاییان ادامه می‌دهد: بخش دیگری از ورک شاپ‌های ما «تک موضوعی» هستند و با «ورک شاپ‌های موضوعیِ روزنامه‌نگاری تخصصی» متفاوت است. عنوان دیگری از ورک شاپ‌های ما به موضوع «روزنامه نگاری تلویزیونی و ویدئو ژورنالیسم»ازجمله ساخت کلیپ،گزارش دیجیتال و یا فتو تیتر می‌پردازد. در این ورکشاپ‌ها با تمرکز بر تصویر و وب۳ یا هوشمند صحبت می‌کنیم. این ورک شاپ ها، امکان دارد از تک‌جلسه‌ای تا ترمیک ادامه داشته باشد.
>«روایت تجربه‌ها و یک یافته» به دنبال انعکاس
تجربه روزنامه نگاران و یافته علمی آنها
او درباره یکی از بخش‌های این مدرسه تشریح می‌کند: بخش دیگر «روایت تجربه‌ها و یک یافته» است. با توجه بر تاکید برخی دانشگاه‌های معتبر جهانی مانند هاروارد مبنی بر«ثبت وتدوین علمی و آکادمیکِ تجربه ها» و تاریخ شفاهی، اغلب بر سه مقوله تاکید بیشتری می‌شود.اما تلاش ما در سیستم مدرسه این بوده که آن را به پنج مرحله افزایش دادیم.
این استاد دانشگاه با اشاره به جزییات بخش«روایت تجربه‌ها و یک یافته علمی» بیان می‌کند: در واقع ما در این بخش به 5پرسش، پاسخ می‌دهیم. مرحله اول چیستی، مرحله دوم پیشینه تجربه مورد نظر، مرحله سوم تشریح فرآیندِ شکل‌گیری آن تجربه و مرحله چهارم مشاهدات آن فرد به عنوان یک کنشگر اصلی و مرحله پنجم ارائه یافته علمی- از دل مراحل چهارگانه تجربه پرزنت شده فرد صاحب تجربه در این رشته-قلمداد می‌شود.
رضاییان معتقد است ما در این بخش تنها به بیان روایت تجربه نمی‌پردازیم و تاکیدمان به طور قطعی بر رسیدن به «یافته علمی» است. او می‌گوید: ما در این بخش به این مسئله توجه کرده‌ایم که فرد روند شکل‌گیری فرآیند یا Process presentatio- را در نظر بگیرد و بعد از جمع‌بندی تجربه، باید به این نکته-مهم‌ترین بخش- دست پیدا کند که Findingsیا همان یافته هایش چیست و به چه رسیده است؟ برای ما لزوما، سن فرد صاحب تجربه ملاک قطعی نیست؛ گاه ما می‌بینیم یک روزنامه نگار -در یک بخشی از کار رسانه‌های سنتی یا نوین- تجربه بسیار درخشانی را به دست آورده که می‌تواند با یک یافته علمی همراه وارائه شود؛ ولی از سن بالایی برخوردار نیست.
این پژوهشگر حوزه ژورنالیسم جمع‌بندی می‌کند و توضیح می‌دهد که در بخش آموزش، سه موضوع مطرح است، یکی از آنها «کلاس‌های ترمیک»، دیگری «ورک شاپ‌های تک موضوعی» و «ورک شاپ‌های تخصصی» و سوم «روایت تجربه و یک یافته علمی» است. او می‌گوید: ما به همه دانش آموختگان هم گواهی اعطا می‌کنیم و هم با چندین دانشکده در حال مذاکره جهت ارائه گواهینامه مشترک مدرسه و یکی از دانشکده‌های ارتباطات به دانش آموختگان هستیم.
>«کلینیک رسانه» به دنبال آسیب شناسی و ارائه راهکار
به رسانه هاست
این بنیان‌گذار «روزنامه نگاری تحلیلی»در بخش دیگری از توضیحات خود به ابهامات موجود درباره «کلینیک رسانه» می‌پردازد و می‌گوید: رسانه‌های ما - چه در فضای وب و چه در بستر چاپ- درتهران و استان‌های مختلف، درباره «اقتصاد رسانه» و نحوه درآمدزایی خود، از ما سوال پرسیده‌اند یا درباره «کیفیت محتوایی ویا گرافیک و فرم و جنبه تصویری، ساختار تحریریه و یا اتاق خبر» و یا «بهتر دیده شدن» و اصطلاحا«بالا رفتنِ دامنه نفوذ» شان پرسش‌هایی مطرح کرده اند. ما در «کلینیک رسانه» در هر 3 حوزه یادشده، در قالب یک پروژه به دنبال «آسیب شناسی رسانه» می‌رویم و بعد به سفارش دهنده«ارائه راهکار» خواهیم داشت.
او ادامه می‌دهد: تنها شرط ما در قرارداد، این است که ناظرِ این بخش، خود ما باشیم. / شفقنا