قاصدک 24

خبر خوب در حوزه مسکن ظرف ۲ هفته آینده


قاسمی گفت: ظرف دو هفته آینده خبر خوبی در خصوص برنامه و هدف دولت در بخش مسکن اعلام می‌شود. رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در این نمایشگاه فناوری‌های نوین صنعت ساختمان عرضه‌ شده است، گفت: ما شاخص‌های نوینی را که امروزه در دنیا به‌عنوان توسعه مسکن مطرح است، سرلوحه کار خود قرار داده‌ایم. او ادامه داد: سرعت، قیمت و کیفیت سه شاخص مهم در توسعه مسکن است که باید در کشور این سه شاخص را به‌عنوان فناوری‌های جدید استفاده کنیم. این مقام مسئول تصریح کرد: ظرف دو هفته آینده خبر خوبی در خصوص برنامه و هدف دولت در بخش مسکن اعلام می‌شود که اقدام عملی و شروع ساخت برنامه مسکن دولت خواهد بود.
او درباره زمین یک میلیون واحد مسکونی گفت: برای موضوع زمین هم هیچ مشکلی نداریم و این اقدام راهبردی در وزارت راه و شهرسازی مبنی‌بر ایجاد بانک زمین بوده است. قاسمی بیان کرد: این اقدام در یک برنامه دو ماهه پیش‌بینی شده‌ است به طوری که بخش زیادی از زمین اهداف چهار ساله مسکن تامین شده‌ است. وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره قیمت سیمان هم گفت: برنامه‌ریزی‌ها انجام‌شده و ما شاهد کاهش قیمت سیمان از عدد بزرگی به یک عدد منطقی بوده‌ایم.

سامانه اسکان به‌زودی بارگذاری می‌شود
به گفته این مقام مسئول سامانه اسکان نیز به‌زودی بارگذاری می‌شود. قاسمی بیان کرد: با توجه به قانون جهش تولید مسکن به‌زودی در شورای‌ عالی مسکن قیمت‌ها برای مصالح ساختمانی را پیشنهاد می‌دهیم. وزیر راه و شهرسازی افزود: واحد‌های باقی‌مانده مسکن مهر تا پایان سال تکمیل می‌شوند.

رضایی کوچی: رونق را به بازار مسکن باز می گردانیم
همچنین رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: علت بالا بودن قیمت سیمان در بازار، ورود دلالان است که نرخ‌ها را کاذب کرده و باید به کیسه‌ای کمتر از ۳۰هزار تومان برسد. محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه یکی از علل افزایش قیمت مسکن، عدم تعادل بین عرضه و تقاضا است، گفت: باید سالی یک میلیون واحد مسکونی می‌ساختیم که متأسفانه ۳۰۰هزار واحد ساخته شده است و افزایش قیمت مسکن را در پی داشت. او با بیان اینکه در قانون جهش تولید مسکن پیش‌بینی شده ظرف چهار سال چهار میلیون مسکن ساخته شود، افزود: زمین رایگان، مصالح مناسب و تسهیلات با نرخ سود ۱۰ تا ۱۲ درصدی از مواد این قانون است که شرایط را برای ساخت مسکن مهیا می‌کند.


رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: مهم اجرای این قانون است که نه تنها وزارت راه و شهرسازی، بلکه کل دولت باید پای کار باشند. او بیان کرد: جانمایی این واحد‌ها برای ساخت‌وساز باید در مناطقی باشد که زیرساخت‌ها فراهم است و کیفیت ساخت‌وساز نیز باید به نحوی باشد که در برابر زلزله مقاوم باشند. رضایی کوچی درباره قیمت مصالح ساختمانی گفت: بر اساس جلساتی که با وزیر صمت برگزار کرده‌ایم، او متعهد شده که مصالح مورد نیاز برای ساخت یک میلیون واحد را این وزارتخانه تأمین کند. رئیس کمیسیون عمران مجلس در پاسخ به سوال خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره قیمت سیمان هم گفت: در چند ماه اخیر با کمبود سیمان مواجه بودیم که علاوه بر قطعی برق کارخانجات سیمان، از دیگر دلایل آن، صادرات سیمان بود. وزیر صمت قول داده که اولویت عرضه سیمان را به نیاز داخل اختصاص دهد، به خصوص که سیمانی‌ها از یارانه پنهان استفاده می‌کنند.

قیمت‌های فعلی بازار سیمان کاذب است و دلالان دخالت کرده‌اند
رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نرخ تعیین شده برای سیمان در جلسه با وزیر صمت کیسه‌ای زیر ۳۰ هزار تومان است، گفت: قیمت‌های فعلی بازار کاذب است و دلالان دخالت کرده‌اند. رضایی کوچی یادآور شد: به طور قطع با اجرا و ساخت این یک میلیون واحد مسکونی شاهد بهبود وضعیت بازار مسکن و در نتیجه توسعه و رونق بازار مسکن خواهیم بود. او اظهار کرد: در قانون جهش تولید مسکن تمامی بخش‌ها و جوانب تولید مسکن را در نظر گرفته ایم و امیدوار هستیم با اجرای این طرح بتوانیم شاهد بهبود و در نتیجه خروج مسکن از رکود باشیم. رضائی کوچی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم با همکاری دولت، بازار سیمان و مصالح ساختمانی را کنترل کنیم و قیمت هر پاکت سیمان را به زیر ۳۰ هزار تومان برسانیم و قیمت تمام شده مسکن را هم به تعادل می‌رسانیم، افزود: با وجود ۵۰۰ هزار مهندس ساختمان در کشور و تسهیلات بانکی و زمین‌های موجود در شهرها، ساخت یک میلیون مسکن دور از ذهن نیست. به گفته رئیس کمیسیون عمران مجلس سالانه یک میلیون واحد مسکن در کشور مورد نیاز است.