قاصدک 24

وزیر امور خارجه روسیه: با طالبان در تماسیم

وزیر امور خارجه روسیه اظهار کرد که کشورش حاضر به حفظ گفت‌وگو با ائتلاف ناتو بوده و چنین گفتگویی باید حرفه ای باشد نه هیجانی اما این ائتلاف همچنان به رد صریح این گفت‌وگو ادامه می‌دهد. وی همچنین از تماس‌های مسکو با طالبان خبر داد.
به گزارش ایسنا به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف ، وزیر خارجه روسیه گفت: روسیه با طالبان در تماس است تا اطمینان حاصل شود که هیچ تهدیدی از سوی افغانستان علیه کشورها وارد نمی‌شود ، مسکو انتظار دارد طالبان به تعهدات خود پایبند باشد.
لاوروف گفت: البته هنوز زمان زیادی برای نتیجه‌گیری نهایی سپری نشده است. اما در این مرحله ، من تکرار می کنم ، ما در مورد مسائل جاری با آنها در تماس هستیم ، در درجه اول در مورد موضوعاتی که مربوط به رفع خطرات برای همسایگان آسیای مرکزی ما است.
وی افزود: روسیه از تعهد طالبان برای مبارزه با تروریسم و تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان استقبال می‌کند و اکنون نظاره‌گر این است که چگونه این امر اجرایی می‌شود. طالبان اهداف خود از جمله مبارزه با تروریسم ، مبارزه با قاچاق مواد مخدر را اعلام کرده و به بقیه اطمینان داده است که همه کار انجام می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه تهدیدی از سوی افغانستان علیه دیگر کشورهای همسایه وارد نخواهد شد، و آنها قصد بی ثبات سازی کشورها را ندارند و یک دولت فراگیر تشکیل می‌دهند که طیف کامل جامعه افغانستان، موازنه سیاسی، قومی و قبیله‌ای را منعکس می‌کند.

لاوروف در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: ناتو برگزاری یک گفتگوی نظامی را که به عنوان یک به اصطلاح مجازات درپی رخدادهای اوکراین و کریمه معلق شد کاملاً رد می‌کنند. ما برای مذاکره آماده‌ایم اما مذاکره‌ای که فقط حرفه‌ای و بدون این لحن احساسی و نیمه هیستریک باشد.
به گفته وزیر امور خارجه روسیه مسکو منتظر است واشنگتن در قبال مسئله مداخله در امور داخلی این کشور پاسخگو باشد .
او تصریح کرد حقایق پشتیبانی کننده این ادعاها جدی بوده و اخیراً به اطلاع سفیر آمریکا رسانده شدند.
سرگئی لاوروف تاکید کرد این داده‌ها به او (سفیر آمریکا) داده شدند و کلیت موضوع این است که به اندازه کافی جدی هستند. ما منتظر پاسخ همکاران آمریکایی خود درباره اینکه چرا چنین اتفاقی می افتد هستیم. من وارد جزئیات این حقایق نمی‌شوم. این حقایق مربوط به خودداری چند شرکت اینترنتی آمریکایی از حذف یک سری محتواهای ممنوعه هستند. حقایق به صورت مشخص در اختیار سفیر آمریکا قرار گرفتند. او این سند را پذیرفته و قول داد که به راستی آزمایی این اطلاعات بپردازد. او با این حال گفت آنها سند و مدرکی در خصوص اینکه کسی قوانین روسیه را نقض کرده باشد ندارند.
لاوروف خاطر نشان کرد روسیه قرار نیست بار مسئولیت بحران های مهاجرت بالقوه ای که به سبب اقدامات کشور های غربی ایجاد می‌شوند را پذیرا شود.
او به خبرنگاران تصریح کرد: مهاجران از سمت افغانستان، عراق و همه آن کشورهایی که توسط همکاران غربی ما آزار دیدند می آیند و حالا این همکاران غربی ما صدایشان را بلند کرده و اقدامات طرف بلاروسی را جنگ هیبریدی می‌خوانند. اگر غرب انقدر نگران مهاجرت غیرقانونی است باید وضعیت را آرام کند.
لاوروف ادامه داد: من متذکر شده‌ام مهاجرت غیرقانونی نخست بعد از آنکه ناتو لیبی را بمباران کرد و این کشور تبدیل به یک حفره سیاه شد مساله ای حاد شد.وقتی اتحادیه اروپا دریافت که بار مسئولیت این مشکل خیلی سنگین است شروع کرد به این که از همه بخواهد در این بار مسئولیت مربوط به تعیین سرنوشت این مهاجران سهیم شوند. ما قرار نیست در بار مسئولیت چیزی که حمایت نکرده و حتی محکوم کرده ایم شریک شویم.
سایر اخبار این روزنامه
چرا نوجوانان شیفته سوپراستارها می‌شوند؟ ما نباشیم اما گلزار باشد پیمان مولوی پیش‌زمینه رسیدن به زنجیره ارزش تولید جهانی طالبان با داعش خراسان وارد جنگ می‌شود؟ جنگ تندروها علیه یکدیگر از سوی رئیس‌ جمهوری اصول ۱۲ گانه مقابله با فساد اداری و اقتصادی در دولت ابلاغ شد غریب آبادی: در برجام بدهکار نیستیم؛ آمریکا دست از اعتیاد تحریم بردارد «ابتکار» عوامل موثر در افزایش نرخ تورم را بررسی کرد غول نقدینگی چالش بزرگ دولت سیزدهم هدف‌گذاری ۳۰۰ هزار دُز تزریق روزانه واکسن کرونا انقلاب در واکسیناسیون قالیباف در افتتاح مرکز نوآوری و خانه خلاق قوه مقننه: امروز تورم قانون بیشتر از تورم اقتصادی است رئیس سازمان انرژی اتمی کشور: دوربین‌های برجامی فعال نیستند در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد در توافق با آژانس، قانون اقدام راهبردی رعایت شده است وزیر امور خارجه روسیه: با طالبان در تماسیم اسرائیل: با توافق هسته‌ای با ایران کنار می‌آییم تغییر موضع بی‌سابقه رژیم صهیونیستی در قبال برنامه هسته‌ای ایران ۳۰۰ هزار دز واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در اختیار سفارت ایران قرار گرفت