اسلامی: اصرار آژانس برای نصب دوربین در سایت‌های صدمه دیده را نمی‌پذیریم

محمد اسلامی که روز سه‌شنبه در راس هیئتی وارد مسکو شده است، در گفت‌و‌گو با خبرنگاران گفت‌: روسیه عضو گروه۱+۴ است و در مذاکرات امروز با طرف روسی در خصوص برجام گفت و گو خواهیم کرد.
به گزارش انتخاب، وی با بیان اینکه ایران و روسیه روابط راهبردی و درباره مسائل گوناگون همکاری دارند، ادامه داد: تلاش موثر ما این است که همکاری‌های دو کشور در باره انرژی هسته‌ای و نتایجی که مورد انتظار است را نیز با سرعت بالاتری دنبال کنیم.
معاون رئیس جمهوری ایران اظهار کرد: امیدواریم در این مقطع زمانی که دومین گفت‌وگوی من با طرف روسیه است، بتوانیم از طریق این گفت‌وگوها روند همکاری‌ها را تقویت کنیم و به آن شتاب دهیم.
وی در پاسخ به بیانیه ادعایی آمریکا که گفته بود اجازه دسترسی به سایت کرج را بدهید، اظهار کرد: آمریکا حق ندارد با ملت بزرگ ایران به این صورت برخورد کند.


رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: ایران در یک توافق به اسم برجام به صورت داوطلبانه در حوزه هسته‌ای اقداماتی را کاهش داد و به این تعهدات داوطلبانه بیش از دو نیم و سال به صورت یک طرفه عمل کرده است اما طرف مقابل به تعهدات خود عمل نکرد.
اسلامی یادآور شد: آمریکا هم خودش تعهداتش را انجام نداد و هم باعث شد که دیگران انجام ندهند. در همین راستا نه تنها ایران را تحریم کرد بلکه هر شرکتی که خواست با ایران کار کند را مورد تحریم قرار داد.
وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران در چارچوب پادمان و ان‌پی‌تی ( پیمان عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای) به قوانین متعهد و مقید است، گفت: بر همین اساس طبق بیانیه مشخص توافق کردیم که به درخواست آژانس، کارت حافظه دوربین‌های مشخص شده تعویض شود و این واضح و روشن است که شامل محل‌هایی که بر اثر عملیات تروریستی صدمه دیده است، نمی‌شود و ما این موضوع را هم در بیانیه تهران و هم در وین به آنها گفته‌ایم .
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: خیلی متاسفم آژانس تحت فشار آمریکا و رژیم صهیونیستی رفتار سیاسی و گزینشی دارد که کاملا غیر منطقی و مردود است.
اسلامی اظهار کرد: اگر آنها در بحث هسته‌ای به صلح بین‌المللی اعتقاد دارند، ابتدا باید به قوانین بین‌المللی اعتقاد داشته و مقید باشند، چون جمهوری اسلامی ایران همچنان از قوانین تبعیت می‌کند.
وی با بیان اینکه آنها عملیات تروریستی در سایت هسته‌ای ما را محکوم نکردند، افزود: بنابراین اصرار آنها در مکان‌هایی که مورد حمله تروریستی قرار گرفته است، پذیرفته نیست و انتظار داریم آژانس به قانون عمل کند.
معاون رئیس جمهوری ایران ادامه داد: اصرار آنها برای نصب دوربین در مکان‌هایی که در اثر عملیات تروریستی صدمه دیده است، در راستای همان عملیاتی است که علیه ایران صورت گرفته است و ما هرگز آن را نمی‌پذیریم.
اسلامی تصریح کرد: ایران ۵۰ سال است که عضو آژانس بین‌الملللی است و این نهاد باید به رفتار تبعیض‌آمیز و سیاسی خاتمه دهد. ما در روزهای گذشته با حسن نیت کامل با آنها رفتار کردیم. بنابراین انتظار آنها در مورد جاهایی که صدمه دیده و در حال بازسازی است و هنوز پرونده قضایی دارند، بی‌اثر خواهد بود.
وی همچنین گفت: گروسی (رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) تقاضا داشته است که با اعضای دولت جدید آشنا شود، مطالب مسئولان جدید را بشنود و نظرات خود را هم بیان کند که ما این موضوع را هم در بیانیه تهران اعلام کردیم.
به گزارش ایرنا از مسکو، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به منظور دیدار و گفت و گو با همتای روسی خود، الکسی لیخاچف، رئیس شرکت دولتی روس اتم، روزسه شنبه وارد مسکو شد و مورد استقبال کاظم جلالی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو، اعضای سفارت و مسئولان شرکت دولتی روس اتم قرار گرفت.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در سفر به مسکو، آخرین تحولات و همکاری های سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت دولتی روس اتم را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار خواهد داد.
سایر اخبار این روزنامه
نیمه دوم سال برای بازار سرمایه سبزتر خواهد شد؟ انتظار صعود پس از برگریزان بورس جلال خوش‌چهره لزوم خروج برجام از بلاتکلیفی اهالی کتاب چه توقعاتی از مسئولان دولت سیزدهم دارند؟ فرهنگ را ببینید تولیدکنندگان یا واردکنندگان، کدام‌ یک پیروز میدان خواهد شد؟ کشمکش در بازار 8 میلیارد دلاری لوازم خانگی آیا توافقی صورت می‌گیرد؟ بیم و امیدهای برجام دلایل ناکامی تیم ملی فوتسال درجام جهانی رویای سکو چطور برباد رفت؟ سکوت معنادار سیاستمداران کهنه کار آینده سیاسی لاریجانی و روحانی چه خواهد شد؟ آیا واکسیناسیون اجباری علیه کرونا باید اجرایی شود؟ اتحاد علیه کووید رئیس جمهوری در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت: مهار تورم مساله مهم و اولویت دولت است واکنش رسمی ایران به اظهارات «الهام علی اف» مانور در مناطق مرزی شمال غرب موضوع حاکمیتی است اسلامی: اصرار آژانس برای نصب دوربین در سایت‌های صدمه دیده را نمی‌پذیریم گروسی در واکنش به ادعاهای نخست وزیر رژیم صهیونیستی: قرار نیست سانتریفیوژها در ایران متوقف شود ماکرون: اروپایی‌ها باید در قبال آمریکا بی‌عرضگی را کنار بگذارند