قاصدک 24

صید طلا از نروژ؛ غوغای فرنگی!

صید طلا از نروژ؛ غوغای فرنگی! شب گذشته برای تیم ملی کشتی فرنگی، شبی تاریخی بود؛ ایران نه تنها موفق به صید دو مدال طلا شد بلکه یکی دو طلسم تاریخی هم جابجا شد. ابتدا هادی ساروی اولین طلا را دشت کرد و به طلسم
11 ساله وزن 97 کیلوگرم از یک سو و به طلسم طلانگرفتن کشتی فرنگی در 7 سال اخیر، از سوی دیگر پایان داد. درخشش فرنگی‌کاران را اما علی اکبر یوسفی کامل کرد و طلای وزن فوق سنگین را به دست آورد. این برای اولین‌بار در تاریخ است که ایران می‌تواند در سنگین وزن کشتی فرنگی به مدال طلا برسد. کارنامه خوب کشتی فرنگی ایران امشب می‌تواند کامل‌تر شود چون دو فرنگی‌کار شیرازی تیم ملی، فرصت دارند تا تعداد طلاهای ایران را به عدد 4 برسانند.
اولین طلا به نام ساروی
اولین مدال خوشرنگ کاروان کشتی فرنگی به نام محمد‌هادی ساروی ضرب شد؛ کشتی‌گیر وزن

97 کیلوگرم تیم ملی ایران که چندی پیش با مدال برنز المپیک توکیو توانسته بود ارزش‌هایش را به رخ بکشد، شب گذشته توانست اولین مدال طلای کاروان ایران را به دست بیاورد. پیش از هادی ساروی، کاروان فرنگی ایران موفق به کسب دو مدال برنز از 4 وزن نخست این رقابت‌ها شده بود ولی مدال طلایی دشت نکرده بود. شب گذشته اما این اتفاق مهم داد و ساروی، دارنده برنز امیدهای جهان، نقره جام جهانی انفرادی، طلای جوانان جهان و طلای بزرگسالان آسیا در دیدار فینال وزن ۹۷ کیلوگرم برابر آلکس زوک از مجارستان به روی تشک رفت و در پایان در یک مبارزه نزدیک و سخت با نتیجه ۳ بر یک به برتری رسید و مدال طلای جهان را بر گردن آویخت. محمدهادی ساروی در شرایطی مدال طلای این وزن را به دست آورد که آخرین بار در این وزن امیر علی‌اکبری در جهانی ۲۰۱۰ طلا گرفته بود. او به این ترتیب موفق شد طلسم 11 ساله‌ای که در کسب طلای این وزن به وجود آمده بود را بشکند. به غیر از این مورد، او طلسم 7 ساله دیگری هم شکست که مربوط به طلایی‌شدن یکی از کشتی‌گیران فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی است. آخرین بار سال 2014 بود که حمید سوریان برای کشتی فرنگی ایران در رقابت‌های جهانی طلا گرفته بود.  محمدهادی ساروی پس از کسب نشان طلا گفت:« قول مدال داده بودم و امیدوارم برای لحظاتی دل مردم را شاد کرده باشم. حس خیلی خوبی است. غروری از این بالاتر نیست که پرچم کشور به اهتزار درآید. امیدوارم دعای هموطنان همچنان بدرقه راهم باشد و در میدان بعدی هم دل‌شان را شاد کنم. من انتظار چنین مدالی (مدال طلا) را در المپیک داشتم، اما اتفاقاتی باعث شد آنجا این مدال را کسب نکنم. وقتی در این میدان طلا گرفتم حس خوشحالی عجیبی در من به‌وجود آمد.» ساروی در مورد اینکه برنز المپیک یا طلای جهانی، کدامیک بیشتر خوشحالش کرده است، گفت:« مدال المپیک چیز دیگری است، طلای قهرمانی جهان هم ارزش خودش را دارد. نمی‌شود مقایسه کرد. امیدوارم در میدان بعدی هم با طلا هموطنانم را خوشحال کنم. مردم آنقدر به ما لطف دارند و حس خوب به ما می‌دهند که رفتن در این راه و کسب خوش‌رنگ‌ترین مدال‌ها برای ما افتخاری است.»  ساروی پیش از رسیدن به مرحله فینال در دور مقدماتی این وزن که روز قبل‌تر(جمعه) برگزار شد، در دور نخست استراحت کرد، سپس برابر آرتور سرگسیان از روسیه ۶ بر ۴ پیروز شد. او در ادامه ملیا از گرجستان را ۹ بر یک برد و در نیمه نهایی نیز مقابل نیکولوز خاکلاشویلی کشتی‌گیر گرجستانی الاصل از ایتالیا ۵ بر صفر پیروز شد و به فینال رسید.
مدال تاریخی بر سینه علی اکبر یوسفی
بعد از ساروی نوبت به علی‌اکبر یوسفی فرنگی‌کار وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشورمان رسید تا در فینال این وزن در پیکارهای جهانی با شکست حریف روس خود نخستین مدال طلای تاریخ سنگین وزن کشتی فرنگی و دومین مدال طلای تیم ملی را در نروژ کسب کند. یوسفی در فینال به مصاف زورابی گدخوری دارنده مدال برنز اروپا از روسیه رفت و توانست قدرتمندانه حریف خود را با نتیجه ۵ بر یک شکست دهد و مدال طلا بگیرد. یوسفی حدود ۲ ماه پیش نیز در رقابت‌های بین‌المللی صربستان فرنگی‌کار روسی را شکست داده بود. علی‌اکبر یوسفی شب گذشته با حضور در فینال نام خود را به عنوان نخستین فینالیست در سنگین وزن کشتی فرنگی ثبت کرد و با کسب مدال طلا به عنوان نخستین طلایی کشتی فرنگی در ۶۰ سال گذشته در پیکارهای جهانی شگفتی‌ساز شد. در این وزن پیش از این بشیر باباجانزاده با کسب مدال برنز در جهانی ۲۰۱۱ استانبول موفق به اولین و آخرین مدال سنگین وزن کشتی فرنگی در پیکارهای جهانی شده بود. در المپیک نیز در سنگین وزن، کشتی ایران موفق به کسب مدال نشده است. یوسفی در جهانی نروژ پس از استراحت در دور اول در دور دوم با نتیجه ۶ بر یک داوید اوواسپیان از ارمنستان را مغلوب کرد و به مرحله یک چهارم نهایی راه یافت. وی در این مرحله با نتیجه ۲ بر  یک اسکار مارویک از نروژ را از پیش رو برداشت و راهی مرحله نیمه نهایی شد.وی در این مرحله به مصاف یاسمانی آکوستا فرناندز دارنده مدال برنز جهان و فرنگی‌کار کوبایی‌الاصل از شیلی رفت و در یک کشتی حساس حریف قدرتمند خود را ۲ بر یک شکست داد و به فینال راه پیدا کرد. 
‌در انتظار دو طلای شیرازی ها
رقابت‌های کشتی فرنگی قهرمانی جهان در شرایطی امروز پیگیری می‌شود که در سه وزن پایانی، ایران دو فینالیست شیرازی دارد و این شانس را همچنان دارد تا کار را با دو مدال طلای خوشرنگ در این رقابت‌ها به پایان برساند. ابتدا میثم دلخانی در ون 63 کیلوگرم و سپس محمدرضا گرایی در وزن 67 کیلوگرم. هر دوی این کشتی‌گیران، روز گذشته روی تشک نروژ، طوفانی ظاهر شدند و با شایستگی به دیدار پایانی رسیدند. روز گذشته، میثم دلخانی نماینده وزن ۶۳ کیلوگرم ایران در دیدار نیمه‌نهایی مقابل طالح ممدوف دارنده مدال‌های نقره و برنز اروپا از آذربایجان به روی تشک رفت و در پایان در مدت زمان کمتر از ۲ دقیقه با نتیجه ۹ بر صفر به برتری رسید و راهی فینال شد. دلخانی پیش از این در دور نخست استراحت کرد، سپس با نتیجه ۹ بر صفر دنیز منیکسه از آلمان را مغلوب کرد و در دومین مبارزه نیز برابر لنور تمیروف دارنده مدال برنز جهان از اوکراین با نتیجه ۳ بر ۳ به برتری رسید و راهی نیمه نهایی شد. بعد از دلخانی هم نوبت به کشتی مهیج محمد‌رضا گرایی رسید؛ نماینده وزن ۶۷ کیلوگرم ایران و دارنده مدال طلای المپیک در دیدار نیمه‌نهایی مقابل راماز زویدزه دارنده مدال‌های طلای جوانان جهان و نقره زیر ۲۳ سال جهان از گرجستان به روی تشک رفت و در پایان در حالی‌که تا ثانیه پایانی ۶ بر ۴ عقب بود موفق شد حریف را خارج از تشک و در حالی که کشتی‌گیر گرج قصد فرار داشت خاک کند و ۲ امتیاز بگیرد و با نتیجه ۶ بر ۶ به پیروزی برسد. با رد اعتراض مربیان گرج گرایی یک امتیاز دیگر گرفت و ۷ بر ۶ این مبارزه حساس را با پیروزی به پایان رساند.  ۳ دقیقه نخست این مبارزه با نتیجه ۳ بر یک به سود کشتی گیر گرج به پایان رسید. گرایی پیش از این در دور اول استراحت کرد، او سپس تسوچیکا شیمویامادا قهرمان آسیا از ژاپن را ضربه فنی کرد. گرایی سپس حسرت جعفراف از آذربایجان را با نتیجه ۱۱ بر صفر از پیش‌رو برداشت و به نیمه‌نهایی رسید. تیم ملی کشتی فرنگی ایران، به غیر از دو مدال طلایی که شب گذشته صید کرد، دو مدال برنز هم از 4 وزن نخست این رقابت‌ها دارد؛  محمدعلی گرایی در ۷۷ و پژمان پشتام در وزن ۸۲ کیلوگرم صاحب مدال برنز جهان شدند.