قاصدک 24

آیا به قانون راهبردی لغو تحریم‌ها عمل شد؟

شهروند آنلاین: محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه آژانس باید کشورها را برای اهداف صلح آمیز انرژی اتمی تشویق، پشتیبانی و کمک کند، گفت: بنابراین راهی که انتخاب شده، بسیار واضح و روشن است و جمهوری اسلامی ایران برای اهداف صلح آمیز خود در انرژی هسته ای، گام برداشته است.

 اسلامی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران اشاره کرد و افزود: فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای با منع گسترش سلاح‌های هسته ای، جزو مواردی است که تعهد مشترک کشورهاست و در قالب ضوابط و مقررات آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بر قرار شده و دولت‌ها به آن متعهد هستند.

نکات مهم سخنان وی چنین است:

دشمنان کشور، وظایف واضحی را که در قانون و اساسنامه آژانس نوشته شده است در این حدود ۴۷ سال برای ایران اجرا نکردند و یا خیلی ضعیف و به ندرت و بسیار گزینشی اجراء کرده اند.


اکنون راس هرم قدرت، دستیابی به فناوری‌های پیشرفته است و فناوری هسته‌ای از نظر نقشی که در رفاه عمومی و اقتصاد و سلامت جامعه دارد یکی از تعیین کننده‌ترین ها، تسهیل گر و شتاب دهنده پیشرفت در دیگر زمینه هاست.

حوزه‌های فضایی، هسته ای، آی تی و فناوری‌های نانو و بیو جزء موارد بالای سطح قدرت تعریف شده است و زائیده این قدرت علمی و فناوری، قدرت اقتصادی و نظامی است که می‌تواند پیشرفت را تسهیل کند و پشتوانه آن شود و قدرت ساز ملت ها است.

راهی که انتخاب شده، بسیار واضح و روشن است و جمهوری اسلامی ایران برای اهداف صلح آمیز خود در انرژی هسته ای، گام برداشته است.

برنامه تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است.

کارکردهای انرژی اتمی در چهار محور

برنامه‌ها و کارکردهای انرژی اتمی در چهار محور قابل بیان است و از روز نخست تاکنون این چهار محور در دستور کار سازمان انرژی اتمی بوده است. یکی اینکه بتواند سوخت هسته‌ای را تولید کند یعنی بتواند از معادن، اورانیوم را استخراج و فرآوری کند و در فرآیندهای خود به سوخت تبدیل کند و آن سوخت را بتواند در راکتورهای مختلف برای کاربردهای پژوهشی و تولید برق استفاده کند.

محور دیگر، توسعه کاربرد پرتوهاست که خروجی آن رادیوداروها بوده است و اکنون در این باره، سازمان انرژی اتمی تقریباً همه سیستم پزشکی را در بخش سلامت پشتیبانی و رادیوداروهای آن‌ها را تامین می‌کند.در گام‌های پیشرفته تر، سرمایه گذاری‌هایی است که می‌تواند در بخش کشاورزی، محیط زیست، مباحث مربوط به حوزه آب و انرژی و آب و خاک و سلامت غذا از انرژی هسته‌ای استفاده شود بنابراین تاثیرات آن در زندگی مردم ما بسیار وسیع است.

محور چهارم هم تحقیق و توسعه است که دستیابی به فناوری‌های برتر در این حوزه را هدف قرار داده است و از سوی دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی با حمایت و پشتیبانی سازمان انرژی اتمی انجام می‌شود که هم تربیت نیروی انسانی در آن انجام می‌شود و هم تولید علم و فناوری را در پرتو این فرآیندهای آموزشی و پژوهشی به دنبال دارد و پیشران است.

ساخت دو نیروگاه جدید در قرارداد با روسیه آغاز شده است که هر کدام حدود هزار مگاوات برق تولید خواهند کرد. این طرح به دلایل گوناگون از زمان بندی مقرر حدود ۷۰ درصد عقب ماندگی دارد.

قرارداد زمان بندی تولید دو هزار مگاوات، ۸ ساله بود و تلاش می‌کنیم از این ۸ سال بیشتر نشود همچنین با تمهیدات و برنامه ریزی انجام شده امیدواریم تعهدات مالی را تامین کنیم.

متاسفانه در سیاست‌های تامین آب از روز نخست به دریا توجه نکردیم اما همه کشورهای حاشیه دریا، بیشترین برداشت را از آب دریا می‌کنند.

همه فعالیت‌های ما طبق پادمان انجام می‌شود

دشمنان به آژانس بسیار فشار می‌آورند و منافقین مزدور با گستردگی تلاش هایشان به همراه صهیونیست ها، مرتب تغذیه اطلاعات فریب دهنده با آژانس انجام می‌دهند و همواره آژانس را علیه کشور ما تحریک و برای او اطلاعات تولید می‌کنند و آژانس آن را بررسی می‌کند و ما مرتب پاسخ می‌دهیم.

از آژانس خواستیم برای مسائل سیاسی و نفوذ این سیستم‌های مخرب صهیونیستی و جریان ضد انقلاب، حد توقفی را تعریف کند زیرا این شیوه قابل ادامه نیست اما آن‌ها پاسخی ندادند.

به آژانس گفتیم همه فعالیت‌های ما طبق پادمان انجام می‌شود و آنچه که در قانون آمده برای ما ملاک است و فراتر از آن را بر نمی‌تابیم و اجازه جوسازی نمی‌دهیم.

تلاش کردیم مواضع، رویکردها و سیاست جمهوری اسلامی ایران را برای دنیا بیان کنیم و به آژانس به طور شفاف اعلام کردیم که رفتار گزینشی آنها را نمی‌پسندیم و باید مسیر نفوذ سیاسی را سد کنند و ملاک و معیار ما، قانون، پادمان و ان پی تی است که به آن متعهد هستیم و نتیجه موثر این اقدام های ما این بود که علیه ما قطعنامه صادر نشد.

نکته حائز اهمیت در مورد دوربین‌های برجامی و قانون اقدام متقابل این بود که اعتماد آژانس بین المللی انرژی اتمی را همواره پابرجا نگه داریم تا اطمینان داشته باشد انحراف نداریم و در ملاقات و سفر تلاش کردیم این موضوع را تبیین کنیم و این اعتماد ایجاد شد.

وی در ادامه درباره و بسته شدن پرونده آن نیز گفت: طرح دوباره پرونده “پی ام دی” لازمه حیات شرارت آنها علیه ایران است، “گروسی” انتظار دارد که ما کمک کنیم او این ابهام های طرح شده از سوی دشمنان علیه ایران را برطرف کند؛ و ما با ادبیات او و ساز و کار آژانس پاسخ دادیم و بیانیه تهران در این راستا بود.

ما به دو بخش از بیانیه تهران عمل کردیم و اکنون نوبت بخش سوم است تا گروسی را به ایران دعوت کنیم و از آن جایی که دولت جدید در ایران تشکیل شده است با رئیس جمهوری و وزیر خارجه ملاقات کند.

دوربین‌های برجامی با دوربین‌های پادمان، تفاوت اساسی دارد و بازرسان آژانس در موعد مقرر، فیلم‌های حافظه دوربین‌های پادمان را در همان جا مرور و قیچی و خرد می‌کنند و خرده‌های آن را در پاکت می‌ریزند و جزو اقلام معدومی در اختیار سازمان انرژی اتمی قرار می‌دهند و پلمپ و کنار گذاشته می‌شود و کسی به آن دسترسی ندارد.

اما در مورد دوربین‌های برجامی، بازرسان آژانس با حضور ما کارت حافظه قدیم را بیرون می‌آورند و پلمپ می‌کنند و در محل امن نگهداری می‌شود و مرور نمی‌شود و دسترسی ندارند و فقط کارت حافظه جدید را قرار می‌دهند.

روندی را ایجاد کردیم تا بتوانیم مزاحمت‌ها را مهار و کنترل کنیم و به همین علت فقط در مورد تعویض کارت‌های حافظه توافق کردیم و آنها به این کارت‌ها دسترسی ندارند.

نکته‌ای که پیش آمد مربوط به دوربین‌هایی بود که در عملیات تروریستی، آسیب دیده بود و آنها می‌خواستند دوربین جدیدی را در سایت کرج نصب کنند که به آنها گفتیم این موضوع ضرورتی ندارد زیرا برجام، معامله دو طرفه میان ایران و گروه ۱+۵ بود که این گروه به ویژه اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تعهدات خود را انجام ندادند بنابراین دلیلی برای نصب دوربین وجود ندارد. نکته دوم این است که آنها درباره عملیات تروریستی، موضع گیری و اعتراض نکردند و با این کار در عمل، این حملات تروریستی را تشویق می‌کنند.

آژانس با پاسخ ما موضوع نصب دوربین را در سایت کرج پیگیری نکرد همچنین پرونده عملیات تروریستی این سایت تحت تحقیقات قضایی و امنیتی و در حال رسیدگی است و ساختمان هم در حال بازسازی است.

اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها

به غیر از یکی دو مورد، به تمام بندهای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها عمل شده است.

به غیر از یکی دو مورد از مواد این قانون که با نظر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس متفاوت بوده، از نظر سازمان انرژی اتمی تقریباً تمام موارد عمل شده است.

هم تولید سوخت ۲۰ درصد و ۶۰ درصد صورت گرفته و هم برنامه ریزی‌های تولید اورانیوم فلزی آغاز شده است، سانتریفیوژهای IR۲M نصب و IR۶ در حال ساخت هستند و با زمان بندی یک ساله‌ای که در قانون پیش بینی شده و با اندکی تأخیر اجرا خواهد شد، مابقی تعهدات را هم اجرا شده می‌دانیم.

در اجرای قانون راهبردی لغو تحریم‌ها تخلفی وجود ندارد بلکه اختلاف برداشت‌هایی وجود دارد که نیازمند گفت وگوهای بیشتر است و این اختلاف برداشت‌ها درخصوص راکتور اراک و دیگری موضوع دسترسی هاست که با جلسات و گفت وگوی بیشتر با مجلس این اختلاف‌ها کاهش خواهد یافت و آن موقع می‌توانیم بگوییم که کاملاً به قانون عمل کرده ایم.

از رقم ۱۲۰ کیلو ذخیره سازی اورانیوم با غنای ۲۰ درصدعبور کرده ایم و در این موضوع از برنامه جلوتر هستیم، پیشتر طبق برجام قرار بود که سوخت اورانیوم ۲۰ درصد به راکتور تهران داده شود اما داده نشد و اگر ساخت این میزان سوخت را خودمان آغاز نمی‌کردیم این موضوع امروز به یکی از معضلات مان تبدیل می‌شد.

این سوخت جزو یکی از نیازهای اساسی کشوررما است که پیشتر از طریق آمریکا تأمین و بعدها از آرژانتین خریداری می‌کردیم و پس از آن با تلاش‌های زیاد، توسط خود ما به تولید رسید.

ایران نمی‌خواهد بمب اتم بسازد

آمریکایی‌ها همیشه در فکر این بوده اند که ایران می‌خواهد بمب اتم بسازد، این رفتار بیشتر شبیه به بازیچه‌ای در سیستم امنیتی و نفوذ صهیونیست‌ها است و تنها اتهامی که به ما می‌زنند به این بهانه استوار است.

در حال حاضر برای ما، نمایش اقتدار ملی کشورمان حائز اهمیت است زیرا انواع و اقسام سوخت‌ها را می‌توانیم تولید کنیم و به هیچ وجه هم هیچ کدام از تولیدات و اقدامات ما خارج از سیکل قانونی که در پادمان تعریف شده است نیست، با این که تولید اورانیوم فلزی برای آمریکایی‌ها خطر محسوب می‌شود ما آنچه برای منافع ملی مان لازم باشد را انجام می‌دهیم.

برای تولید سوختی به عنوان جایگزین سوخت ۲۰ درصد در راکتور تهران نیازمند اورانیوم فلزی هستیم زیرا سوخت جدید، کارآمدی بالاتری دارد.

راه اندازی راکتور خنداب در حال انجام است و براساس زمان بندی‌ها حدود یک سال دیگر کار دارد اما از لحاظ نقشه‌ای و تجهیزات، تامین شده و فقط زمان لازم است تا به روز شروع به کار راکتور برسیم. ما باید پیشرفت انرژی هسته‌ای را شتابان کنیم و جلوه‌ها و تأثیرات آن را در زندگی مردم پدیدار کرده و گسترش دهیم و جلوه‌های اقتدار ملی متأثر از انرژی هسته‌ای را هم نمایان کنیم.