قاصدک 24

پاسخ روابط عمومی اسنپ‌دکتر به گزارش «وقتی تاکسی اینترنتی خدمات مشاوره‌ای و روانی می‌دهد!»

آفتاب یزد: پیرو انتشار گزارش «وقتی تاکسی اینترنتی خدمات مشاوره‌ای و روانی می‌دهد!» در تاریخ ۱۸ مهر ۱۴۰۰، روابط عمومی اسنپ‌دکتر به منظور تنویر افکار عمومی توضیحات زیر را به دفتر روزنامه آفتاب یزد ارسال کرد که بدین شرح است: تمام روانشناسان و مشاوران همکار «اسنپ‌دکتر» دارای مجوزهای لازم برای فعالیت هستند و صحت مدارک آن‌ها پیش از شروع به کار بررسی شده است. همچنین تاکید می‌شود که تاکسی اینترنتی اسنپ به هیچ وجه خدمات مشاوره‌ای یا پزشکی ارائه نمی‌دهد. در حقیقت خدمات پزشکی و مشاوره‌ای در سوپر اپلیکیشن اسنپ توسط شرکت «اسنپ‌دکتر» که یک شخصیت حقوقی مستقل است به کاربران ارائه می‌شود.در حال حاضر حدود ۳۰۰۰ پزشک و مشاور در اپلیکیشن اسنپ‌دکتر در حال فعالیت هستند که شامل فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد به بالا می‌شوند. تمام روانشناسان و مشاوران اسنپ‌دکتر مجوزهای لازم برای فعالیت را دارند.
همچنین این مشاوران و روانشناسان در زمان ثبت نام مدارک خود را به اسنپ‌دکتر ارائه کرده‌اند و فعالیت آنها بعد از بررسی صحت این مدارک آغاز شده است همچنین اکثر روانشناسان و مشاوران اسنپ‌دکتر تجربه‌ی فعالیت چند ساله دارند، برخی استاد دانشگاه هستند و همزمان در مراکز تحت نظر سازمان نظام روانشناسی یا سازمان بهزیستی مشاوره‌ی روانشناسی ارائه می‌دهند؛ مستندات این فعالیت‌ها نیز موجود است.از سوی دیگر، نظارت اسنپ‌دکتر به بررسی مدارک اولیه محدود نمی‌شود، مشاوران پیش از شروع به کار در اپلیکیشن اسنپ‌دکتر توافق‌نامه‌ای برای رعایت اصول حرفه‌ای و اخلاقی امضا و در جلسات آموزشی شرکت می‌کنند. همچنین پس از هر مشاوره، کیفیت‌سنجی صورت می‌گیرد و نظر کاربران درباره‌ی مشاوره‌ای که داشته‌اند ثبت و در پروفایل مشاور نمایش داده می‌شود. در مواردی که عملکرد مشاوران ضعیف‌تر از حد انتظار باشد، حتی با وجود داشتن پروانه‌ فعالیت، همکاری با این مشاوران متوقف می‌شود. سیستم نظردهی کاربران پس از هر مشاوره امکان بررسی دقیق‌تر عملکرد متخصصان را فراهم کرده است و شفافیت بیشتری را ایجاد کرده است.از سوی دیگر سازمان نظام روانشناسی باید به این نکته واقف باشد که به دلیل طولانی بودن روند دریافت پروانه و شماره‌ی نظام روانشناسی بسیاری از روانشناسان و مشاوران امکان دریافت پروانه‌ی فعالیت ندارند. روند دریافت
پروانه نظام روانشناسی بسیار طولانی،
طاقت فرسا و پیچیده است. بسیاری از مشاوران و روانشناسان بیش از دو سال است که در صف مصاحبه‌ی کمیسیون‌های تخصصی منتظر دریافت پروانه‌ی فعالیت هستند و این مسئله شکایت بسیاری از روانشناسان را در پی داشته است. با وجود اینکه روند این مصاحبه‌ها با شروع همه‌گیری کرونا آنلاین شده، اما تغییری در زمان انتظار برای پروانه حاصل نشده است. این انتظار وجود دارد که مسئولین سازمان نظام روانشناسی به این روند بررسی سرعت ببخشند.اسنپ‌دکتر از زمان شروع فعالیت خود به هزاران نفر مشاوره‌ی روانشناسی ارائه داده و نقشی مهم در تسهیل دسترسی مردم به خدمات روانشناسی و ارائه‌ی خدمات مشاوره داشته و محدودیت‌های جغرافیایی موجود در مسیر دسترسی به خدمات مشاوره‌ی روانشناسی با کیفیت را از میان برداشته است و تلاش می‌کند تا نقشی اساسی در راستای ارتقای سلامت عمومی جامعه داشته باشد. در پایان، در پاسخ به ابهامات مطرح شده در خصوص قانونی نبودن فعالیت اسنپ‌دکتر باید اشاره کرد که اسنپ‌دکتر دارای مجوز فعالیت از سوی اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی است و آمادگی همکاری‌های لازم با سازما‌ن‌های مرتبط را دارد.