قاصدک 24

ثبات قیمت‌ها برای سفره مردم در اولویت


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات میرکاظمی در جلسه غیر علنی با نمایندگان گفت: همان طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه در توضیحات اشاره کردند دولت و مجلس در سال 1400 مصمم هستند تا دو مشکل نان و جان را به طور جدی مورد توجه قرار دهند. به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گفت: در حوزه مسائل کرونا، سلامت و جان؛ انصافاً با همکاری‌های صورت گرفته، اتفاق خوبی در حوزه واکسیناسیون انجام شد و تا پایان واکسیناسیون همگانی، اعتبارات لازم پیش‌بینی شده و تولید داخل و خرید خارجی با سرعت در دستور کار است.
وی ادامه داد: دولت و مجلس مصمم هستند در حوزه معیشت خصوصاً در ثبات قیمت کالاهای اساسی تلاش کنند تا شاهد وفور کالا باشیم و ثبات قیمت‌ها برای سفره معیشتی مردم در اولویت قرار گیرد.
قالیباف گفت: امیدواریم با اصلاح ساختار بودجه سال 1401 و برنامه‌ریزی و با هدف‌گذاری برای رشد اقتصادی کشور، بتوانیم گام‌های اساسی‌تر و مهم‌تری را برداریم.
همچنین رئیس مجلس در نطق پیش از دستور با بیان اینکه فتنه‌انگیزی‌های مذهبی و قومی، پروژه‌ امنیتی جدید دشمنان مردم افغانستان است که به دست گروه‌های تروریستی با پشتیبانی آمریکایی‌ها به انجام می‌رسد، گفت: مسئولان کشور افغانستان موظف به تامین امنیت یکایک مردم آن کشور هستند و باید علاوه بر مجازات عاملان و بانیان این حادثه تأسف بار، تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث اتخاذ کنند. قالیباف گفت: در ابتدای ماه ربیع که آن را ماه وحدت مسلمین می‌دانیم، متاسفانه شهادت تعداد زیادی از مردم بی‌دفاع و بی‌گناه افغانستان در مسجد سیدآباد شهر قندوز قلب همه مردم آزاده جهان را به درد آورد. این ضایعه را به تمامی برادران و خواهران افغانستانی تسلیت می‌گویم و برای بازماندگان شهدای این حادثه از خداوند متعال صبر و اجر مسئلت دارم.


رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این جنایت بی‌رحمانه تروریست‌ های تکفیری را به شدت محکوم می‌کنیم؛ مسئولان کشور افغانستان موظف به تامین امنیت یکایک مردم آن کشور هستند و باید علاوه بر مجازات عاملان و بانیان این حادثه تأسف بار تدابیر لازم را برای جلوگیری از تکرار این گونه حوادث اتخاذ کنند. وی افزود: فتنه‌انگیزی‌های مذهبی و قومی، پروژه‌ی امنیتی جدید دشمنان مردم افغانستان است که به دست گروه‌های تروریستی با پشتیبانی و حمایت آمریکایی‌ها به انجام می‌رسد؛ سران کشورهای اسلامی باید هوشیارانه با تاکید بر اتحاد ملل مسلمان مانع از تداوم فعالیت گروه‌های تکفیری شوند و اتحاد و امنیت را در سراسر منطقه تامین کنند.
قالیباف با اشاره به وقوع دو زلزله اخیر در منطقه‌ بازفت کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری و اندیکا در استان خوزستان، اضافه کرد: متاسفانه این زلزله‌ها خسارات قابل توجهی بر جای گذاشته است؛ با توجه به گزارش‌های میدانی نمایندگان محترم و گروه‌های جهادی حدود 800 منزل مسکونی در بازفت آسیب جدی دیده است و 400 خانواده عشایری با مشکل تردد روبرو شده‌اند.
رئیس قوه مقننه کشورمان ادامه داد: در اندیکا نیز 130 روستا آسیب دیده که درصد تخریب در 30 روستا بالاست؛ با توجه به اینکه مردم این مناطق محروم پیش از این نیز با مشکلات معیشتی مواجه بوده‌اند و این حوادث مشکلات را تشدید کرده و با توجه به در پیش بودن فصل سرما رسیدگی فوری دولت به مشکلات مردم، تأمین مایحتاج ضروری آن‌ها و جبران خسارات وارده به منازل، مدارس، خانه‌های بهداشت، زمین‌های کشاورزی و دام‌ها ضروری است.
وی با بیان اینکه ضروری است کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بر بازسازی سریع روستاهای مذکور و باز شدن کامل راه‌های مواصلاتی و رفع مشکلات عشایر رسیدگی کرده و اهتمام لازم را برای تسریع در این امر به کار ببندد و گزارش آن را به نمایندگان محترم ارائه کند، تصریح کرد: کمیسیون کشاورزی بر جبران خسارات دامداران و کشاورزان نظارت کند و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز از تسریع در بازسازی مدارس تخریب شده و همچنین متوقف نشدن جریان آموزش در روستاهای زلزله زده اطمینان حاصل کند.
بررسی اصلاح ساختار و تدوین بودجه
از سوی دیگر سخنگوی هیئت رئیسه مجلس در تشریح نشست غیرعلنی گفت: جلسه غیرعلنی با حضور رئیس سازمان برنامه و بودجه آغاز شد و میرکاظمی در این جلسه گزارشی در ارتباط با شاخص‌های کلان اقتصادی، روند اجرای بودجه سال ۱۴۰۰، آسیب ها و نقاط ضعف موجود در این زمینه برای نمایندگان ارائه کرد.
نظام‌الدین موسوی ادامه داد: بعد از سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه تعدادی از نمایندگان از جمله روسای کمیسیون‌های اقتصادی و برنامه و بودجه مطالب خود را در خصوص وضعیت بودجه‌ای و اصلاح ساختار بودجه کشور مطرح کردند و سپس میرکاظمی توضیحات خود را در مورد برنامه‌های دولت برای اصلاح ساختار بودجه بیان و بر همکاری میان مجلس و دولت در این زمینه تاکید کرد.
نماینده تهران اظهار کرد: قالیباف نیز اعلام کرد، با توجه به روند موجود در زمینه بودجه ۱۴۰۰ باید اصلاح ساختار تا پایان سال انجام شود و این موضوع مستلزم همکاری دولت و مجلس و هم افزایی این دو قوه است. همچنین در خصوص بررسی بودجه ۱۴۰۱ در مجلس نیاز به اصطلاح آیین نامه داخلی وجود دارد که در هفته‌های آینده این موضوع مطرح و در صورت موافقت اکثریت نمایندگان به صورت قانون در خواهد آمد تا بستر حقوقی لازم برای اصلاح ساختاری در روند بررسی بودجه صورت بگیرد.
موسوی با بیان اینکه لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ باید تا ۱۵ آذر ماه تقدیم مجلس شورای اسلامی شود، گفت: در این خصوص باید همکاری جدی میان دولت و مجلس انجام شود تا بودجه سال آینده با یک روند درست و دقیق و فارغ از اشکالات موجود و منطبق با سیاست‌های کلی برنامه هفتم تصویب و ابلاغ شود.
سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با اشاره به حضور رئیس دیوان محاسبات کل کشور در نشست روز سه شنبه مجلس اظهار کرد: بذرپاش در این جلسه گزارش تفریغ بودجه سال ۹۹ را طبق آیین‌نامه داخلی مجلس برای نمایندگان تشریح خواهد کرد. اقدام بسیار خوب و کم نظیری که امسال دیوان محاسبات انجام داده، ارائه گزارش تفریغ بودجه سال گذشته چهار ماه پیش از فرصت مقرر قانونی است زیرا آنها تا آخر دی‌ماه فرصت داشتند.
وی تاکید کرد: طبق آئین نامه داخلی مجلس ۱۵ آذر ماه باید لایحه بودجه سال بعد به مجلس ارائه شود و عملاً نمایندگان و دولت نمی‌توانستند استفاده ای از تفریغ بودجه و آسیب‌شناسی بودجه سال‌های قبل داشته باشند که با این اقدام خوب امسال دیوان محاسبات ما ۴ ما زودتر از موعد مقرر به گزارش تفریغ بودجه سال قبل دسترسی داریم و می‌توانیم بودجه سال آینده را با بررسی ضعف‌های بودجه سال گذشته بررسی و تدوین کنیم.