قاصدک 24

عقب ماندگی 70درصدی در ساخت نیروگاه


رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه برنامه تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده گفت: تاثیرات انرژی هسته‌ای و استفاده از فناوری‌های مربوط، در زندگی مردم ما از جمله در حوزه‌های کشاورزی، دارویی و آب و خاک، بسیار وسیع است. به گزارش ایلنا، محمد اسلامی با بیان اینکه ساخت دو نیروگاه جدید در قرارداد با روسیه آغاز شده که هر کدام حدود هزار مگاوات برق تولید خواهند کرد، افزود: این طرح به دلایل گوناگون از زمان بندی مقرر، حدود ۷۰ درصد عقب ماندگی دارد.
وی ادامه داد: بر اساس تدابیر دولت و تاکیدات رئیس جمهور و رایزنی‌های انجام شده و مذاکرات با شرکت مربوط در روسیه، برنامه ریزی کردیم تا این تاخیر‌ها ادامه نداشته باشد و بتوانیم بخشی از عقب ماندگی را جبران کنیم و منابع لازم را تامین و تخصیص دهیم.
اسلامی اضافه کرد: بر اساس هدف گذاری‌ها و ابلاغ رهبر معظم انقلاب اسلامی، تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای به سازمان انرژی اتمی ابلاغ شده است، بنابراین تلاش می‌کنیم این هدف گذاری را به اقدام عملی تبدیل کنیم و با استفاده از همه فرصت‌ها بتوانیم با فعال کردن ظرفیت‌های ساخت داخل و توان دانشی سازمان انرژی اتمی و شرکت‌های دانش بینان، بتوانیم گام بزرگی رو به جلو برداریم و تولید برق هسته‌ای را به حداکثر برسانیم.
معاون رئیس جمهور افزود: در زمینه آب شیرین کن‌ها هم در بوشهر، متعهد شدیم ۷۰ هزار متر مکعب را سرمایه گذاری کنیم و آب را برای استان بوشهر استفاده کنیم و قرار شد با وزیر نیرو، مذاکره و تفاهم نامه امضاء کنیم و قول دادیم این طرح را در مدت دو سال انجام دهیم.
اسلامی گفت: بنا داریم به هیاهو‌های هسته‌ای پایان دهیم، زیرا دلیلی ندارد ما را بی جا متهم کنند، ما باید پیشرفت انرژی هسته‌ای را شتابان کنیم جلوه‌ها و تأثیرات آن را در زندگی مردم پدیدار کرده و گسترش دهیم، جلوه‌های اقتدار ملی متأثر از انرژی هسته‌ای را هم نمایان کنیم.