قاصدک 24

کشور گرفتار باورهای غلط و مدیران ناکارآمد


رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره مشکلاتی که امروز در کشور دیده می شود گفت: از عزل بنی صدر تا شکست حصر آبادان حدود ۴۰ روز گذشت، ما در امکانات تحولی نداشتیم بلکه باورها تقویت شد. اگر همین نگاه در حوزه اقتصاد باشد و توجه به عدالت محوری باشد، شایسته سالاری و شایسته پروری در اصل تصمیم‌های ما قرار گرفت، اداره کشور هم درست خواهد شد. باورهای غلط و مدیران ناکارآمد دو مشکل اساسی ما در کشورداری است. مشکل پول و نبود امکانات نیست. برای این اصول باید وقت و انرژی بگذاریم و خدا هم کمک خواهد کرد.
محمدباقر قالیباف در اختتامیه دومین دوره دو سالانه انتخاب آثار برتر جبهه مقاومت و دفاع از حرم با بیان اینکه جنگ به پایان رسیده اما دفاع همچنان باقی است گفت: در طول 40 سال بعد از انقلاب، تهدید و فشارهای متعددی داشتیم، از دفاع مقدس تا به امروز دشمنی دشمنان در زمینه‌های مختلف را در اوج خود دیدیم که به دنبال براندازی بودند.
قالیباف با بیان اینکه دشمنان به طرق مختلف وارد کارزار با ما شده‌اند، اذعان داشت: هیچ‌گاه دو حزب شیطان و حزب‌الله با هم کنار نمی‌آیند؛ امروز درگیر جنگ‌های اقتصادی و رسانه‌ای هستیم و خط مقدم ما اینجاست، همچنین بر این باوریم که امروز جنگ رسانه‌ای از جنگ اقتصادی اثرگذارتر است و برای موفقیت در جنگ اقتصادی، باید در جنگ رسانه‌ای پیروز شویم.
رئیس قوه مقننه ادامه داد: دشمنان از گذشته به دنبال تحریف انقلاب و دفاع مقدس بودند و هر حرفی که بوی مکتب امام (ره) و انقلاب را داشته باشد از سوی دشمن مورد حمله واقع می‌شود و اهمیتی ندارد چه کسی آن را می‌گوید لذا جنگ نابرابر و سختی داریم که تهدید، تحریم و دروغ دارد و حتی حرف‌های قشنگ آنها نیز تماما ظلم است.


وی با بیان اینکه تحریم و تحریف دو جنگ مهم علیه جبهه انقلاب و حزب‌الله است، عنوان کرد: البته ایمان داریم چون به سنت‌های الهی پایبند هستیم، پیروز قطعی خواهیم بود و معتقدیم سنت‌های الهی نه تبدیل می‌شود و نه تحویل.
قالیباف با اشاره به اینکه از آغاز انقلاب تاکنون بقای نظام خود را شاهد هستیم، گفت: منظور از جهاد تبیین که رهبر معظم انقلاب به آن اشاره کردند این است که جهاد نباید به صورت تعریف و توصیف باشد یعنی موضوعات را باید عمیق و قوی و از رابطه علت و معلولی و به درستی در فضای رسانه‌ای مسموم علیه این فرهنگ دفاع کنیم لذا دست کسانی را که در این زمینه قلم می‌زنند و هنر ایفا می‌کنند را می‌بوسیم چرا که مجاهدت می‌کنند و باید این را زنده نگاه داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به افتخارآفرینی مدافعان حرم عنوان کرد: پیش از این موضوع در نشست‌هایی که با دوستان داشتیم سوال می‌کردیم اگر جنگی شود، جوانان به میدان می‌آیند؟ که برخی گفتند بله و برخی می‌گفتند خیر؛ اما در زمان دفاع از حرم دیدیم که به برکت خون شهدا و خداباوری در حین اینکه فضای مادی‌گرایی و زندگی بود، باز هم جوانان شهرها و روستاها، بسیار مظلوم‌تر، به مناطق دوردست‌تر و در شرایط سخت‌تر رفته و در میدان حاضر شدند و خاطرات جنگ را تکرار کردند.
وی انسجام تشیع را به برکت مدافعان حرم دانست و گفت: همدلی که منجر به هم‌افزایی میان اهل سنت و تشیع در مبارزه با ظلم و دور کردن وهابیت و تکفیری‌ها در عراق، لبنان، یمن، سوریه و افغانستان شد، ثمره خون شهدا است لذا سنت‌های الهی در همه دوران‌ها پابرجاست.
رئیس قوه مقننه با یادآوری این که جمهوری اسلامی نه تنها بقای خود را با قدرت حفظ کرد و قدرت منطقه‌ای شده است، گفت: بلکه امروز هژمونی آمریکا را نیز در منطقه برهم زده‌ایم و آنها به دنبال به دنبال بازتعریف خود هستند.
وی تأکید کرد: در جهاد تبیین آنها که اهل تحلیل، نظر، سخن و منطق هستند، باید صحبت کنند و به خصوص در موضوع افغانستان روشنگری کنند که برخی سوال‌ها مطرح می‌شود که چرا عمق استراتژیک ایران در سوریه، لبنان و عراق است اما در کابل و پنجشیر نیست؛ لذا تبیین این موضوع برای جامعه و جوانان مهم است که راهبرد ما را بدانند.
قالیباف با بیان اینکه جامعه مدرن امرز مملو از کثرت است و افراد با دیدگاه‌های متفاوت و مشابه زیاد هستند، ابراز کرد: این افراد باید مسائل را به درستی تحلیل کنند تا شک و تردید در اصل مسیر به وجود نیاید البته نقد و رویکرد متفاوت در هر حوزه‌ای وجود دارد که نظیر آن را در زمان جنگ داشتیم که حتی میان فرماندهان لشکر اختلاف نظر وجود داشت اما اگر باورها تغییر کند و تحریف انقلاب به وجود بیاید، باید در برابر آن ایستاد.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه باید بپذیریم در اداره کشور دچار ضعف‌هایی هستیم که قابل قبول نیست افزود: با صراحت می‌گویم علت این وضع، فاصله گرفتن از خداباوری، مردم باوری و خودباوری است که باعث ضمانت انقلاب می‌شود اما متأسفانه مبانی دیگری در اقتصاد، سیاست، فرهنگ و اجتماع بنا نهادیم و سنت‌های الهی را نادیده گرفته ایم.
رئیس قوه مقننه اضافه کرد: ما درک نکردیم که ربا؛ جنگ با خداست و ریا باعث موفقیت جامعه نمی‌شود؛ اساس انقلاب اسلامی مردم هستند که آنها را از صحنه اقتصاد و فرهنگ دور کرده‌ایم.
رئیس مجلس با اشاره به الگوی شکل گیری مدافعان حرم و مقابله با تروریسم داعش گفت: مبتنی بر سنت های الهی و مردم باوری یعنی همان الگوی دفاع مقدس مدافعان حرم در منطقه شکل گرفتند که با داعش جنگیدند درحالی که هیچ ارتشی نتوانست مقابل داعش ایستادگی کند.
وی افزود: مدافعان حرم یگان ها و لشگرهایی بودند که اعضای آن از روستاها و شهرهای مختلف جهان اسلام آمدند و زیر مکتب اسلام و قران کنار هم جمع شدند یعنی همان تکیه بر مردم و در دوران دفاع مقدس نیز همین شرایط حاکم بود و همین مردم از گوشه گوشه کشور آمدند و کنار هم جمع شدند و توانستند آن رشادت ها را در دفاع مقدس بیافرینند.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اعتماد به جوانان و مردم باید در حوزه‌های کارآفرینی، اقتصاد دانش بنیان، مدیریت و اقتصاد دیجیتال صورت گیرد، اظهار کرد: در حال حاضر دولت 80 درصد امور را بر عهده گرفته است و علت ضعف ما در اداره کشور به خاطر عدم استفاده از مردم است و این سیستم بوروکراسی و اداری، اجازه تحول نمی‌دهد.
وی با تاکید بر این که اگر با این فرهنگ دولتی می خواستیم بجنگیم، جنگ به نتیجه نمی رسید و مدافع حرم شکل نمی گرفت تصریح کرد: پس باید از این الگو دفاع کرده و به آن افتخار کنیم؛ از عزل بنی صدر تا شکست حصر آبادان تنها حدود 30 تا 40 روز گذشت، مگر در این زمان چه امکاناتی به ما اضافه شد؛ هیچ. صرفا باورها درست شد لذا شایسته‌گزینی و دوری از باندبازی و حزب‌بازی باید مد نظر قرار گیرد؛ شهادت اوج عقلانیت است و برنامه‌ریزی مبتنی بر سنت‌های الهی دارد.