بلیط هواپیما

تغییر در نتیجه انتخابات عراق

به دنبال شمارش دستی آرا در انتخابات پارلمانی عراق، نه تنها میزان کرسی‌هایی که قبلاً احزاب کسب کرده بودند، دستخوش تغییر شده بلکه کفه به نفع طرف‌های معترض سنگینی می‌کند. موج اعتراضات به نفوذ جریان اماراتی - امریکایی در انتخابات ادامه دارد و کمیسیون انتخابات عراق همچنان امکان تغییر نتیجه با ادامه شمارش آرا را رد نکرده است.
هیئت هماهنگی گروه‌های مقاومت عراق در واکنش به نتایج اولیه پنجمین انتخابات پارلمانی این کشور، از دستکاری در نتایج انتخابات خبر داده بود. حالا شمارش دستی آرای انتخابات یک شنبه نیز نشان می‌دهد که آنچه پیش‌تر در اعتراض به نتایج و وقوع تقلب ابراز شده بود، رنگ و بوی واقعیت داشته است تا جایی که حتی امکان به کارگیری عناصر ضدانقلاب ایران برای رأی به حزب دموکرات کردستان نیز قوت گرفته است. کمیسیون انتخابات عراق بامداد دیروز پس از شمارش دستی آرای ۸هزار و ۵۴۷ مرکز، اعلام کرد که نتایج جدید در مقایسه با نتایج قبلی، تغییراتی را نشان می‌دهد. نتایجی که کمیسیون منتشر کرد، حاکی از افزایش کرسی‌های ائتلاف الفتح به سه کرسی و همچنین بیشتر شدن شمار آرای نامزد‌های جنبش امتداد در استان ذی‌قار بود. ائتلاف تقدم نیز، یکی از کرسی‌های خود را در حوزه دوم استان الانبار در غرب عراق از دست داد و آرای بقیه ائتلاف‌ها و نامزد‌ها نیز شاهد افزایش و کاهش بود. گزارش برخی رسانه‌ها از این حکایت دارد که تعداد کرسی‌های ائتلاف الفتح به رهبری هادی العامری به ۱۷ کرسی افزایش یافت. ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی نیز موفق شد به ۳۷ کرسی دست یابد. در مقابل، کرسی‌های جریان صدر از ۷۳ به ۷۲ کرسی کاهش یافت و تعداد کرسی‌های ائتلاف امتداد با افزایش سه کرسی، به ۱۲ کرسی رسید.
اعتراض در سایه امید به تغییرات
پس از اعلام نتیجه انتخابات صدا‌های اعتراض از عراق به گوش می‌رسد. صد‌ها نفر، روز دوشنبه، جاده کرکوک به بغداد را بستند. دیروز نیز طرفداران ریاض التمیمی یکی از نامزد‌های انتخابات، در اعتراض به نتیجه انتخابات در حوزه شهرستان الخالص تظاهرات کردند. به دنبال این حجم از نارضایتی، جلیل عدنان خلف، رئیس هیئت کمیسیون‌های انتخابات عراق گفت: «شمارش آرای باقی مانده در اسرع وقت انجام می‌شود تا نتایج نهایی را به تأخیر نیندازد. یک دوره سه روزه برای ارسال درخواست تجدیدنظر وجود دارد و پس از آن نتایج نهایی اعلام و برای تأیید به دادگاه فدرال ارائه می‌شود.»‌عدنان با اشاره به اینکه آرای ۳ هزار و یکصد حوزه انتخابیه در مرکز ملی بغداد به صورت دستی شمارش می‌شود، تلویحاً تغییر در کرسی‌ها با شمارش بقیه آرا را تأیید کرده است: «هنوز ۶۰ هزار رأی یعنی ۶ درصد آرا، مربوط به حوزه‌ها از استان‌های مختلف شمارش نشده است. از کسانی که نتایج را با آرای خود مغایر می‌دانند، می‌خواهیم که درخواست تجدیدنظر بدهند.»

مقتدی صدر، رهبر جریان صدر که اعلام نتیجه جدید، حاکی از کاسته شدن از تعداد کرسی‌های طیف حامی وی است، تمامی گروه‌های عراقی را به خویشتنداری فراخواند. مقتدی صدر در این مورد گفت: «اختلافات سیاسی درباره صندوق‌های رأی و تأخیر در اعلام نتیجه و فشار بر کمیساریای انتخابات، اولین نتیجه منفی‌ای که خواهد داشت ضرر ملت و نه ضرر گروه‌های سیاسی خواهد بود.»
استقبال امریکا، خشم داخلی
جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید با ابراز رضایت از برگزاری مسالمت آمیز انتخابات در عراق گفت: «منتظر نمایندگان جدید برای تشکیل دولتی هستیم که خواسته‌های مردم عراق را برآورده کند.»‌ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا هم اعلام کرد که واشنگتن منتظر اعلام نتایج نهایی است تا با دولت جدید همکاری کند. به‌رغم استقبال امریکا از روند برگزاری انتخابات در عراق، چهره‌های سیاسی این کشور همچنان به انتخابات اعتراض می‌کنند و لغو نتیجه انتخابات تا بازشماری آرا، خواست معترضان است. حزب اسلامی عراق نیز با صدور بیانیه‌ای نتایج آرای انتخابات پارلمانی را ساختگی دانست. غیاث سورچی از اعضای اتحاد میهنی کردستان، روز سه شنبه در موضع‌گیری مشابه گفت: «در آرای انتخابات در اربیل تقلب صورت گرفته و این نتایج برای ما قابل قبول نیست.»‌وی ضمن آنکه معتقد است اکثریت آرا در اقلیم کردستان را حزب اتحاد میهنی کسب کرده، نتایج انتخابات را دستکاری شده خواند. حیدر العبادی، رئیس شورای رهبری در تحالف «قوی‌الدوله» و رئیس ائتلاف النصر در شبکه اجتماعی توئیتر نوشت: «در آغاز تظاهرات اکتبر ۲۰۱۹، ما از اولین کسانی بودیم که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام و عادلانه و مشارکت عراقی‌ها در این انتخابات برای بازگرداندن اعتماد به دولت شدیم. امروز انتخابات زودهنگام به ثمر نشست، اما سردرگمی در عملکرد کمیساریا و عدم مصداقیت در اعلام نتایج، اعتماد به انتخابات را تضعیف کرد و نه موجب جمع کردن مردم شد و نه مانع تفرقه آنها». وی تصریح کرد که عاقل کسی است که تا صبح این اشتباه را تصحیح کند.
احمد الاسدی، سخنگوی ائتلاف الفتح و از گروه‌های معترض به نتایج انتخابات این کشور روز سه شنبه تأکید کرده بود: «ما از آرای توده‌های طرفدار خود از جمله حشدالشعبی نمی‌گذریم و در مورد لزوم انجام اقدامات مهم برای اطمینان از یکپارچگی انتخابات توافق کرده‌ایم. چون در نتایج اعلام شده شفافیت نیافتیم.» الاسدی تصریح کرد: بسیاری از مردم به دلیل روش‌های پیچیده مانند اثر انگشت و دستگاه‌های الکترونیکی نتوانستند رأی بدهند، علاوه بر اینکه در اعلام نتایج نیز علناً آشفتگی وجود دارد. الاسدی به در دست داشتن شواهدی اشاره کرد که ثابت می‌کند این ائتلاف هنوز تعداد زیادی رأی دارد که می‌تواند ورق را به نفع آن‌ها برگرداند.
بلیط هواپیما