چشم و دل را با این کتاب شگفتی‌ساز شست وشو دادم

«یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» همراه با انتشار تقریظ حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر کتاب «تن‌ها گریه کن» از سوی مؤسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی در تالار وحدت برگزار شد.
به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی، «یازدهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت» شاهد انتشار تقریظ رهبر انقلاب اسلامی بر کتاب «تن‌ها گریه کن» از سوی مؤسسه پژوهشی- فرهنگی انقلاب اسلامی بود.
در این مراسم، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، یاسر احمدوند معاون فرهنگی وزیر ارشاد و علیرضا مختارپور دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، پیشکسوتان جهاد و مقاومت و فعالان حوزه ادبیات و هنر دفاع مقدس حضور داشتند.
همزمان با این مراسم، آیین ملی تجلیل از مادران شهدا و تقدیر از نویسندگان کتاب‌های مرتبط با دفاع مقدس در تمامی مراکز استان‌ها انجام شد. همه چیز در این کتاب عالی است

متن تقریظ رهبر معظم انقلاب اسلامی بر این کتاب به شرح زیر است:
بسم الله الرحمن الرحیم
با شوق و عطش، این کتاب شگفتی‌ساز را خواندم و چشم و دل را شست‌وشو دادم. همه چیز در این کتاب، عالی است؛ روایت عالی، راوی عالی، نگارش عالی، سلیقه تدوین و گردآوری عالی و شهید و نگاه مرحمت سالار شهیدان به او و مادرش در نهایت علو و رفعت. هیچ سرمایه معنوی برای کشور و ملت و انقلاب برتر از این‌ها نیست. سرمایه باارزش دیگر، قدرت نگارش لطیف و گویایی است که این ماجرای عاشقانه مادرانه به آن نیاز داشت. هدیه ویژه رهبر معظم انقلاب به مادر شهید
در این مراسم قرآن و انگشتر اهدایی رهبر معظم انقلاب به مادر شهید محمد معماریان اهدا شد.
«ایمان عطارزاده» معاون هماهنگی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب در این برنامه عنوان کرد: تجربه دوره‌های گذشته پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت نشان می‌دهد انتشار توصیه، تحسین و تقریظ رهبر معظم انقلاب بر آثار دفاع مقدس استقبال جامعه کتابخوان و مردم را به همراه داشته است. امیدواریم این کتاب هم با استقبال جامعه فرهنگی مواجه شود.
عطارزاده متذکر شد: اتفاقی که پس از انتشار تقریظ بر کتاب‌ها رخ می‌دهد، تولید آثار متنوع فرهنگی در قالب مستند، سرود و فیلم است، از این رو برای کتاب «تن‌ها گریه کن» این اتفاق رخ داده و بناست امروز (دیروز) یادداشت رهبر معظم انقلاب بر شعری که برای این کتاب سروده شده منتشر شود. تاریخ مستند حیات زن مؤمنه انقلابی
در ادامه این مراسم علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به مقاله تألیفی خود در زمینه «نگاهی به نقش زنان در تاریخ معاصر ایران و انقلاب اسلامی (از مشروطه تا دفاع مقدس) به بهانه رونمایی از تقریظ رهبر معظم انقلاب بر کتاب «تن‌ها گریه کن» اشاره کرد و بخش‌هایی از آن را برای حاضران خواند و گفت: زندگی خانم اشرف سادات‌منتظری را می‌توان تاریخ مستند حیات زن مؤمنه انقلابی در قرن حاضر دانست. هر یک از آزمون‌ها و سختی‌های جانکاه و روح‌فرسایی که از دوران جوانی او مخصوصاً در دوره ۲۰ساله از ۱۳۴۷ تا ۱۳۶۸ بر زندگی خانم منتظری گذشته کافی است تا نه یک فرد بلکه یک خانواده را به ناامیدی و انزوا و پرهیز از هرگونه فعالیت بکشاند و از نظر روحی به فرسودگی کامل منجر شود.
وی افزود: بیماری‌های جسمی این بانو و آسیب‌های سختی که برای محمد و زهرا در کودکی رخ می‌دهد و امید را در همه اطرافیان از بین می‌برد، گویی هر یک کوره‌ای آتشین از درد‌هایی است که یکی پس از دیگری او را احاطه می‌کنند تا گوهر وجودی وی روز‌به‌روز تعالی و تکامل یابد و پس از این ابتلائات به اسوه و نمونه‌ای برای تمامی مردان و زنان جهان تبدیل شود.
دبیرکل نهاد کتابخانه‌ها تصریح کرد: فرش حیات این بانوی گرامی با تار دیانت و پود انقلاب بافته شده است و هر یک از این حوادث گویی قطعه خاص و مهمی از شخصیت او را شکل می‌دهند. نهال طیبه ایمان راسخی که از والدین خود به ارث برده با عبادت و توسل و زیارت رشد یافته و سرانجام به درخت شکوفا و تناوری تبدیل می‌شود که نه تنها خانواده و نزدیکان بلکه دیگر انسان‌ها را نیز از دریای زلال خود سیراب می‌کند.
مختارپور گفت: خانم اشرف سادات‌منتظری این مهربانوی ایران اسلامی از جهت دیگری نیز نمونه است، از این جهت که او نمونه‌ای است از هزاران مادر شهیدی که جگرگوشه‌های نازنین خود را در دامان پُرمهر و عاطفه و مطهر خود پروردند و درست در زمانی که هنگام لذت‌بردن از حیات فرزندان بُرنای خود بود، مخلصانه و برای حفظ و حراست از دین و آیین و سرزمین مقدس خود نه تنها مانع حضور آنان در صحنه‌های خوف و خون و خطر نشدند که خود آنان را بدرقه کردند و افتخار ایثار را به دیگر شئون ارزشمند خود افزودند، نظیر مادران دیگری از ایران و افغانستان و دیگر کشور‌های اسلامی که برای جلوگیری از تهاجم سپاه داعشی جهل و ارتجاع که اگر چه به ظاهر با شعار‌های دینی، اما در باطن در خدمت تام و تمام استکبار جهانی کمر اشغال سرزمین‌های اسلامی و نابودی کامل تمامی آثار اهل بیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام بسته بود، فرزندان خود را به عرصه مقاومت اسلامی فرستادند و لقب پرافتخار مادران شهید مدافع حرم را بر سینه پُرمهر خود آویختند. تقریظ رهبر معظم انقلاب بر شعر مستشار نظامی
درباره این کتاب نغمه مستشارنظامی از بانوان شاعر کشورمان ترکیب‌بندی سرود که مورد تحسین رهبر معظم انقلاب هم قرار گرفت. در بخشی از برنامه نغمه مستشارنظامی سراینده ترکیب‌بندی که در راستای کتاب «تن‌ها گریه کن» سروده شده است، بخش‌هایی از شعر خود را برای حاضران در تالار وحدت خواند.
اشرف سادات‌منتظری مادر شهید «محمد معماریان» در این برنامه به کرامتی که از فرزند شهید خود دیده بود اشاره کرد و گفت: ما هر چه داریم از امام حسین (ع) است، هر چه می‌خواهید دست به دامن امام حسین (ع) شوید.
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم ضمن اشاره به اینکه طبق آمار ۸۰درصد پدران و مادران شهدا را از دست داده‌ایم، ابراز داشت: دعا‌های پدران و مادران شهدا قطعاً گره‌گشاست و فضای تعالی را برای جامعه فراهم می‌کند.
کتاب «تن‌ها گریه کن»، روایت زندگی «اشرف سادات‌منتظری، مادر شهید محمد معماریان» در دوران مبارزات انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و پس از آن است که به قلم خانم اکرم اسلامی تدوین و توسط انتشارات حماسه یاران منتشر شده است.