۱۰۳ شاکی در برابر ۱۰ متهم‌

برگزاری دادگاه رسیدگی به سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی 103 شاکی در برابر 10 متهم‌ شرق: بعد از نزدیک به دو سال از سانحه سقوط پرواز 752ps اوکراینی، دادگاه رسیدگی به آن در دادگاه نظامی استان تهران به ریاست ابراهیم مهرانفر برگزار شد. هرچند اعلام شد خانواده جان‌باختگان و وکلای آنان نیز در دادگاه حضور دارند، با‌این‌حال بنا بر تصاویری که در برخی رسانه‌ها منتشر شد، بعضی از خانواده‌های جان‌باختگان هم در بیرون دادگاه تجمع کرده بودند و به روند دادرسی اعتراض داشتند.
حدود ساعت شش صبح 18 دی 98، هواپیمای مسافربری ۷۳۷ اوکراینی که 176 مسافر داشت، پس از بلندشدن از فرودگاه امام خمینی(ره) در منطقه خلج‌آباد بین شهریار و پرند بر اثر اصابت موشک سقوط کرد و تمام سرنشینان آن جان باختند.
سه روز بعد ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح در بیانیه‌ای اعلام کرد اشتباه انسانی پدافند هوایی یکی از مراکز حساس نظامی سپاه باعث شلیک موشک به این هواپیما و سقوط آن شده است.
پس از آن مقام معظم رهبری این ستاد را مأمور پیگیری کوتاهی‌ها یا تقصیرهای احتمالی در این حادثه و مراقبت برای عدم امکان تکرار چنین سانحه‌ای کردند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری وقت هم در بیانیه‌ای اعلام کرد که باید تحقیقات تکمیلی برای شناسایی همه علل و عوامل این فاجعه ادامه یافته و مسببان این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گیرند.
سردار امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، در نشستی خبری عنوان کرد که بررسی پرونده در مراجع بالاتر و قوه‌ قضائیه در جریان است، همه مسئولیت این حادثه را می‌پذیریم و هرگونه تصمیمی که مسئولان بگیرند مطیع اجرای آن هستیم.
به گزارش مرکز رسانه قوه قضائیه، جلسه دادگاه روز گذشته در حالی برگزار شد که قاضی آن در ابتدا با تسلیت شهادت جان‌باختگان اعلام کرد: «در جریان رسیدگی به پرونده حاضر، متعاقب صدور کیفرخواست از سوی دادسرای نظامی تهران و ارسال پرونده به دادگاه نظامی و ارجاع به این شعبه دادگاه، کلیه مقررات آیین دادرسی کیفری لحاظ شد و هیئت دادگاه، پرونده را آماده رسیدگی دانست و جلسه دادگاه و وقت رسیدگی به تمامی اولیای دم ابلاغ شد و به آنها اعلام گردید که می‌توانند در صورت تمایل در جلسات دادرسی حضور به‌ هم رسانند و نسبت به طرح شکایت خود اقدام کنند».
او ادامه داد: «تأکید دادگاه بر رعایت اصول دادرسی منصفانه و رسیدگی عادلانه، شفاف، صریح و قاطع به پرونده حاضر است و امید داریم با یاری خداوند و مساعدت اولیای دم، بتوانیم با دقت و سرعت و جدیت به این پرونده رسیدگی و رأی مقتضی را صادر کنیم».
در ادامه جلسه دادگاه که ۱۰ متهم از رده‌های مختلف نظامی حضور داشتند، قاضی دستور دارد فصل اول کیفرخواست قرائت شود. نماینده دادستان نیز در جریان قرائت کیفرخواست، با ذکر اسامی شکات، خلاصه شکایت و اظهارات شاکیان را مطرح کرد.
او با قرائت اظهارات شاکیان پرونده به بیان درخواست‌های آنها پرداخت و گفت: «تحقیقات جامع و بی‌طرفانه دادسرای نظامی برای کشف حقیقت و شناسایی عوامل و اشد مجازات براساس نوع مسئولیت آنها؛ تعقیب افراد و عواملی که با عدم اقدام مناسب بعد از وقوع حادثه باعث اخلال در کشف حقیقت شده‌اند؛ شناسایی و تعقیب و مجازات کسانی‌ که اقدام به سرقت اشیای جان‌باختگان کرده‌اند، مورد توجه بوده است».
بنا بر این گزارش در میان قرائت کیفرخواست برخی از اولیای‌ دم و تعدادی از وکلای آنها نظرات خود را درباره فرایند دادرسی اعلام کردند و گفتند پرونده به سبب اینکه پس از اعلام نظر کارشناسی به شکات و وکلای آنها ابلاغ نشده است، نقص دارد.
قاضی ایراد شکات و وکلا را وارد دانست و گفت دادگاه به‌همین‌دلیل بخشی از پرونده را برای رفع نقص به دادسرا ارجاع داده است.
همچنین قاضی مهرانفر در پاسخ به سخنان برخی از وکلای اولیای دم جان‌باختگان که معتقد بودند تنها کیفرخواست را قرائت کرده‌اند و موفق به مطالعه مجلدات پرونده نشده‌اند، عنوان کرد: «دادگاه در جریان دو دوره ۱۰ روزه به شکات و وکلای آنها وقت داد تا ایرادات خود به نواقص پرونده را اعلام کنند و در موارد دیگر نیز به وکلای جان‌باختگان ابلاغ شد که برای مطالعه پرونده به شعبه دادگاه مراجعه کنند که اگر این کار را نکرده‌اند نمی‌توان این امر را ناشی از کوتاهی دادگاه دانست».
همچنین در بخش اول کیفرخواست، نماینده دادستان نظامی تهران، گفت: « ۱۰۳ نفر از اولیای دم ضمن مراجعه به دادسرا یا مراجعه وکلایشان شکایت خود را تنظیم کردند». در پایان این جلسه، قاضی مهرانفر اعلام کرد زمان جلسه بعدی دادگاه متعاقبا اعلام خواهد شد.
گزارش این دادگاه در حالی از سوی مرکز رسانه قوه قضائیه به‌صورت خلاصه‌شده منتشر شده است که معنی آن تنها می‌تواند گزینشی‌منتشرکردن جزئیات یک دادگاه علنی باشد و این درباره دادگاه‌های علنی دیگر که تنها خبرنگار خبرگزاری میزان در آن شرکت داده می‌شود نیز صدق می‌کند.