قاصدک 24

سخنگوی وزارت امور خارجه: با هدف رفع تحریم‌ها عازم وین می‌شویم

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با بیان این که امشب سفر آقای گروسی به تهران را داریم، گفت: همواره سعی شده رابطه ایران و آژانس روابطی فنی و در چارچوب پادمان باشد.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده اظهار امیدواری کرد که سفر مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران مانند سفرهای قبلی ، سفر سازنده‌ای باشد.
خطیب‌زاده همچنین گفت: تمرکز ما این است که گفت‌وگوهای وین جدی باشد و طرف‌های مقابل به خوبی می‌دانند که تمرکز ما بر رفع تحریم‌های یک جانبه و فراسرزمینی است که علیه ایران اعمال شده است.
وی در پاسخ به سوالی درمورد اخبار منتشر شده در مورد سفر یک هیئت اماراتی به ایران اظهار کرد: روابط ایران با کشور امارات به رغم برخی از پرونده‌های اختلافی که در سطح منطقه‌ای وجود دارد با یک فهم مشترک از سیاست حسن همسایگی در مسیر خوبی قرار دارد و مسیر همکاری‌های دو کشور در بعد تجاری و اقتصادی در چند وقت اخیر به سطح قابل توجهی رسیده است و طبیعی است که متناظر این روابط تجاری، اقتصادی و دیپلماتیک رفت و آمدهای دیپلماتیک نیز ضروری است و در این ارتباط اقدامات لازم در سطح انجام و طراحی است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره اظهارات هماهنگ کننده شورای امنیت کاخ سفید در بحرین مبنی بر این‌که رویکرد آمریکا به بحران هسته‌ای ایران همچنان با فرض این است که ایران کشوری متخاصم باقی خواهد ماند، گفت: درباره اظهارات برخی مقامات آمریکایی در منطقه فکر می‌کنم صورتحساب گرانی را برای برخی کشورهای منطقه می‌فرستند و الا ارزش دیگری ندارد و احتمال دارد آمریکا باز هم به دنبال فروش سلاح‌های بیشتری در منطقه باشد.
این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین در مورد اظهارات دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس مبنی بر اینکه گفت‌وگوهای وین بدون حضور کشورهای خلیج فارس و منطقه به نتیجه نمی‌رسد، گفت: من این اظهارات را ندیده‌ام ولی مواضع ما کاملا روشن است و پیش از این نیز در مورد آن توضیح داده‌ایم. آنچه که در وین انجام می‌شود. تمرکز بر رفع تحریم‌هایی است که به صورت یکجانبه، فراسرزمینی، ظالمانه و غیر قانونی بر علیه ایران اعمال شده است.
خطیب زاده ادامه داد: دستور کار ما در مذاکرات وین روشن است، در مورد منطقه نیز دستور کار ما روشن است، ما در مورد مسائل منطقه با کشورهای منطقه به صورت دو جانبه مستقیم و یا چند جانبه صحبت می کنیم و در خصوص رفع تحریم‌های ظالمانه نیز با طرف‌هایی صحبت می‌کنیم که یا مسبب این تحریم‌ها هستند یا در چارچوب‌های قانونی مسئولیتی در این زمینه دارند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نشست پیش روی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و اینکه اگر در این شورا اقدام و یا تصمیم منفی علیه ایران گرفته شود. تاثیر آن بر مذاکرات وین چیست؟ اظهار کرد: همانطور که پیش از این گفته‌ام ما امشب سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را داریم، همواره سعی شده که روابط ایران و آژانس فنی و در چارچوب پادمان، اساسنامه و رویه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد و امیدواریم این سفر نیز مانند سفرهای قبلی سفر سازنده‌ای باشد.
خطیب زاده با تاکید بر اینکه ما همواره به آژانس توصیه کرده‌ایم که در مسیر همکاری‌های فنی باقی بماند و اجازه ندهد برخی از کشورها، اهداف و اغراض سیاسی خود را به نام آژانس جلو ببرند، گفت: ما در چارچوب تحولات و بر اساس شرایط تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کنیم.
وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری در مورد اهداف سفر گروسی به تهران و برخی از مسائلی که در این ارتباط مطرح شده است، گفت: من هفته پیش نیز در مورد این سفر اطلاع رسانی کردم. این سفر تاریخش از قبل مطرح شده بود، از طرف ایران دستور کار مشخصی برای این سفر وجود دارد و طبیعی است که برای آژانس نیز چنین چیزی وجود داشته باشد.
وی ادامه داد: موضوعاتی بین ایران و آژانس وجود دارد که ما همواره سعی کرده‌ایم در چارچوب مسائل فنی آن را حل کنیم. از آژانس نیز خواسته‌ایم که در همین چارچوب کار را جلو ببرد و شما باید دقت داشته باشید که هیچ سفر دیپلماتیکی انجام نمی‌شود مگر اینکه دستور کار مشخصی داشته باشد.
خطیب زاده ادامه داد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به خوبی می‌داند تمامی خرابکاری‌ها و اعمال تروریستی که توسط رژیم صهیونیستی در خاک ایران انجام شده است و متاسفانه با سکوت برخی از کشورهای مدعی نیز همراه بوده است تاثیر قابل توجهی بر برخی از ابعاد فنی گذاشته است و این مسائل بین ما و آژانس در چارچوب خود پیگیری شده و می‌شود.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد سفر اخیر معاون نخست وزیر آذربایجان به ایران و انتشار برخی از اخبار در ارتباط با دیدار روسای جمهوری ایران و آذربایجان در حاشیه نشست سران اکو در کشور ترکمنستان تاکید کرد: سفر اخیر معاون نخست وزیر آذربایجان به ایران سفر قابل توجه و سازنده‌ای بود. ایشان ملاقات‌های فشرده‌ای با اعضای کابینه داشتند با آقای امیر عبداللهیان نیز ملاقات مفصلی داشتند. در جریان این دیدارها در مورد پروژه‌های زیادی بحث شد و انشاءالله روابط دو کشور بعد از یک تنش ناخواسته و غیر لازم رسانه‌ای که با درایت و تدبیر دو طرف از آن عبور کرده‌ایم، با توجه به طراحی‌هایی که شده وارد فاز جدیدی می‌شود و این سفر نیز در همین راستا بود. مبنای طرف آذربایجانی از این سفر پیگیری و اجرایی کردن برخی از پروژه‌هایی است که بین دو کشور در جریان است و ما همین مبنا را داشتیم.
وی ادامه داد: خبرهای خوب دیگری نیز در مورد روابط دو کشور در راه است. به زودی و طی چند هفته آینده سفرها و ملاقات‌هایی بین مقامات دو کشور در سطوح مختلف اتفاق خواهد افتاد.
سخنگوی وزارت خارجه در مورد برخی از اخبار منتشر شده در رسانه‌های آمریکایی مبنی بر احتمال توافق موقت بین ایران و طرف‌های مقابل در مذاکرات وین، گفت: من در مورد اظهارات مبهم و گمانه زنی رسانه‌ای موضعی نمی‌گیرم. آنچه که باید بر روی آن متمرکز شویم گفت‌وگوهای ما در وین است. ایران با اراده جدی بر رفع تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ضد ملت ایران اعمال شده با یک تیم کامل و بر اساس همین هدف عازم وین خواهد شد و امیدواریم که طرف‌های مقابل نیز به جای این شبهه افکنی‌های رسانه‌ای و عملیات‌های روانی که به زعم خودشان فکر می‌کنند با این اقدامات در زمان نزدیک شدن به مذاکرات وین شاید بتواند ماهی از آب‌های آلوده بگیرند به جای آن سعی کنند با اراده جدی و نیت خوب و در سایه توافق عملی و جامع الاطراف در خصوص رفع تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر ضد مردم ایران اعمال کردند در مذاکرات وین حضور پیدا کنند و اگر این اراده جدی را نداشته باشند و یا بخواهند این اراده جدی را با نیت‌های غیر سازنده همراه کنند قطعا پاسخ ایران نیز متناسب با آن خواهد بود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در مورد برخی از اخبار منتشر شده مبنی بر تضمین‌های ایران از آمریکا در مذاکرات وین، افزود: هم ما و هم 1+4 تضمین‌های عینی لازم نیاز داریم و بهتر است آمریکایی‌ها وقتی به وین می‌آیند متوجه باشند که این تضمین‌های عینی باید داده شود ابعاد این تضمین‌های عینی چیست؟ گفت: اجازه دهیم که در اتاق مذاکرات در مورد آن صحبت شود و گفت‌وگوها در مورد آن به مانند شش دور قبلی ادامه پیدا کند.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران که حدود ۶۰ دقیقه به طول انجامید در مورد اظهارات یکی از مقامات آمریکایی مبنی بر اینکه ایران به نقطه غیرقابل بازگشت در برجام برمی‌گردد، گفت: آقای ترامپ رفته ولی گویی کارخانه جعلیات و اخبار جعلی آمریکا تعطیل نشده است.
وی ادامه داد: اینکه جمعی نمایشی راه بیاندازند و فکر کنند براساس آن می‌توانند یک روایت جعلی را به جهانیان قالب کنند یا اینکه فکر کنند با نزدیک شدن به گفت‌وگوهای وین می‌توانند یک جو روانی متفاوت را به وجود بیاورند این موضوع هیچ کمکی به آن‌ها نخواهد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: اگر آن‌ها دچار فراموشی شده‌اند باید بدانند جهان فراموش نکرده است که این دولت واشنگتن بود که از برجام خارج شد و این دولت فعلی آمریکاست که همچنان سیاست شکست حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد. آن‌ها همزمان که پیام‌های متناقضی را برای ما می‌فرستند تحریم‌ها را نیز ادامه می‌دهند.
خطیب زاده با بیان اینکه این گونه تحریف روایت‌ها کمکی به آمریکا نمی‌کند، ادامه داد: تنها چیزی که به آمریکا کمک می‌کند این است که او مقصر وضع فعلی است. باید تحریم‌های ظالمانه و فراسرزمینی علیه ایران را با دادن تضمین عینی بردارد و این تنها راهی است که می‌تواند به این کشور کمک کند که در وین به یک توافق برسد.
وی تاکید کرد:‌ اگر برجام برای ایران منافع مشخص و روشن اقتصادی و تجاری نداشته باشد قطعا طرف مقابل باید بداند این پنجره تا ابد برای آن باز نخواهد ماند کما اینکه قانون مجلس شورای اسلامی که اجرای آن برای دولت الزام‌آور است نیز همین را می‌گوید.
سایر اخبار این روزنامه
افزایش آلودگی هوای تهران: باران هم به داد هوای تهران نرسید جلال خوش‌چهره توافق جامع یا موقت در وین؟ عضو هیئت مدیره کانون‌های شوراهای اسلامی کار سراسر کشور اعلام کرد پولِ مسافرکشی بیشتر از حقوق مصوب شورایعالی کار آیا «فیلم‌های سخیف و مبتذل» بهانه‌ای برای افزایش سانسور خواهد بود؟ سینما در زمین مه‌آلود ممیزی احمد توکلی و مصباحی مقدم مطرح کردند سکوت مجمع تشخیص و دو پاسخ متفاوت سخنگوی وزارت امور خارجه: با هدف رفع تحریم‌ها عازم وین می‌شویم «ابتکار» دلایل ریزش قیمت خودرو طی روزهای اخیر را بررسی کرد بازار خودرو در انتظار ابرتورم؟ در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت مطرح شد تاکید رئیس جمهوری بر اهمیت منطقی شدن نرخ کالاهای اساسی قالیباف در هفتمین اجلاسیه کنگره ملی همفکری بسیج دانش‌آموزی: آموزش و پرورش در ۲۰ سال گذشته بی‌ثبات‌ترین وزرا را داشته است جهش سنگین واردات با ارز ۴۲۰۰! تشریح اهمیت تشکیل اتحادیه اقتصادی تهران، آنکارا و بغداد عراق به دنبال عمانی‌سازی استراتژی تجاری است