قاصدک 24

عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی: نظرات پلتفرم‌های آگهی را اعمال کنید

وزارت صمت در حالی دیوار، شیپور و باما را ملزم به احراز هویت آگهی‌دهنده خودرو و احراز وجود خودرو کرده که عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی معتقد است این کار علاوه بر اینکه باعث سوق دادن کاربران به اینستاگرام و تلگرام برای آگهی کردن خودرو خواهد شد، رویکردی نادرست برای احراز هویت است.
به گزارش اقتصاد ۲۴، روز سه‌شنبه هفته گذشته، ۲۵ آبان ۱۴۰۰، وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) نامه‌ای با موضوع «ساماندهی آگهی‌های الکترونیکی خودرو» برای اتحادیه کسب و کار‌های مجازی ارسال کرد. این نامه ازسوی اتحادیه به دیوار، شیپور و باما، پلتفرم‌های ثبت آگهی آنلاین ابلاغ شد.
در این نامه با اشاره به «تاثیرگذاری درج آگهی‌های غیر واقعی خودرو و قیمت‌سازی‌های صوری بر اذهان عمومی و... نگرانی عمومی از گران‌فروشی»، پلتفرم‌های درج آگهی خودرو موظف شده‌اند بستر‌هایی را برای احراز هویت آگهی‌دهنده و احراز وجود خود خودرو، تنها با استفاده از سامانه امتا و سماوا ایجاد کنند.
رفتار دوگانه وزارت صمت در قبال سایت‌های آگهی

پلتفرم‌های آگهی اعلام می‌کنند وزارت صمت رفتاری دوگانه درخصوص پیشبرد منظور خود با آن‌ها در پیش گرفته و قصد دارند در واکنش به آن، اقداماتی انجام دهند.
نیما اشرف‌زاده، مدیر اجرایی شیپور می‌گوید هر سه پلتفرم درحال تنظیم نامه‌ای در واکنش به اتفاق هستند.
قیمت‌سازی خودرو در اینستاگرام و تلگرام است
مدیر اجرایی شیپور با بیان اینکه رویکرد دولت در قبال پلتفرم‌ها رویکرد درستی نیست، می‌گوید: در جلسه‌ای که هفته گذشته در وزارت صمت برگزار شد، نظر پلتفرم‌ها را خواستند، اما فردای آن روز، ابلاغیه‌ای به اتحادیه فرستادند و بدون نظرخواهی ما را ملزم به احراز هویت کردند. پلتفرم درج آگهی کنترل خاصی نمی‌تواند روی قیمت‌های بازار داشته باشد و قیمت‌سازی‌ها در اصل، در فضای زیرزمینی مانند صفحات اینستاگرامی و کانال‌های تلگرام رخ می‌دهد که نظارتی روی آن‌ها نیست. درواقع مهاجرت کاربران به‌سمت این پلتفرم‌ها نیز از اردیبهشت سال ۹۸ و با ممنوعیت درج قیمت در سایت‌های نیازمندی آنلاین شدت گرفت.
هزینه بالای احراز هویت برای پلتفرم‌های آگهی
عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی نیز گفت: بحث احراز هویت خوب است فقط باید به گونه‌ای اجرا شود که کاربران پلتفرم‌ها ریزش پیدا نکنند. این مسئله را بار‌ها پلتفرم‌ها گفته‌اند و برای آن هزینه کرده‌اند. از طرف دیگر تصوری در دولت وجود دارد که پلتفرم‌ها باعث شده‌اند قیمت خودرو نوسان پیدا کند که در سال‌های قبل ما این مسئله را اثبات کرده‌ایم که پلتفرم‌ها نقشی در نوسان قیمت خودرو ندارند.
رضا الفت‌نسب با بیان اینکه هزینه‌های این کار برای پلتفرم‌های آگهی زیاد است، گفت: بحث احراز هویت اگر بخواهد برای پلتفرم‌هایی که چند صد هزار آگهی دارند هزینه داشته باشد، کار سختی است.
الفت‌نسب با تاکید بر اینکه ما با احراز هویت مشکلی نداریم، اما باید نظر پلتفرم‌ها لحاظ شود، گفت: باید وزارت صمت با مشورت با پلتفرم‌ها روش درستی را برای احراز هویت پیدا کند نه اینکه دستوری این مساله را پیگیری کند.
تیغ دولت بر گلوی پلتفرم‌های نیازمندی آنلاین
عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی گفت: احراز هویت در تمام دنیا بر بستر موبایل اتفاق می‌افتد؛ یعنی فرد موظف است براساس قانون مسئولیتی که در زمان دریافت سیم‌کارتش امضا می‌کند، آن را در اختیار کسی قرار ندهد تا جلوی سوءاستفاده با نامش گرفته شود.
الفت‌نسب با بیان اینکه اگر احراز هویت درست صورت بگیرد باید تکلیف سیم کارت‌های بی هویت روشن شود، گفت: اپراتور‌ها زیر نظر حاکمیت کار می‌کنند، دولت آنجا را رها کرده و فشار را روی پلتفرم‌ها گذاشته است.
نوسان قیمت خودرو ربطی به پلتفرم‌های آگهی ندارد
عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی ادامه داد: هر وزیر جدیدی روی کار می‌آید ما باید ثابت کنیم گرانی خودرو ارتباطی به پلتفرم‌های آگهی ندارد. در این پلتفرم‌ها غالبا نمایشگاه‌داران به خرید و فروش خودرو مشغول اند.
الفت‌نسب با بیان اینکه امیدواریم بتوانیم در این مورد با مرکز اصناف تعامل کنیم تا نظرات پلتفرم‌ها را اعمال کنند، گفت: ازسوی مرکز اصناف فشاری بر پلتفرم‌های آگهی است که به صورت دستوری این کار را انجام دهند؛ در حالی که این کار هزینه زیادی برای پلتفرم‌ها خواهد داشت.
سایر اخبار این روزنامه
رهبر انقلاب در پیام تبریک به مناسبت هفته بسیج تاکید کردند مشکل‌گشایی در همه مسائل با همت بلند، درست‌اندیشی و توکل به خدا علیرضا صدقی پایان دوستی‌های انتخاباتی «ابتکار» دلایل افزایش نرخ دلار را بررسی کرد بازی ارز در زمین سیاست آرمان عبدالعالی صبح دیروز اعدام شد پایان تلخ قصه آرمان و غزاله پس از سقوط لیر مقابل دلار صورت گرفت رئیس‌ جمهوری در جلسه هیئت دولت: حقوق‌های نامتعارف در دولت و شرکت‌های دولتی قابل تحمل نیست ترامپ بدترین مواضع را علیه ایران داشته است جنگ سایه‌ها، ارثیه‌ای شوم برای بایدن ادعای گروسی درباره نتایج سفر به تهران سفرم به ایران بی‌نتیجه بود رئیس قوه قضاییه: احکام باید معقول باشد که منجر به شبهه نشود معاون اول رئیس جمهوری در جلسه ستاد تنظیم بازار: فروش و توزیع اینترنتی کالاهای اساسی با قیمت مصوب افزایش یابد عضو هیئت مدیره اتحادیه کسب و کار‌های مجازی: نظرات پلتفرم‌های آگهی را اعمال کنید معاون سیاستگذاری وزارت اقتصاد: عزم دولت برای تصویب مالیات بر مجموع درآمد