سوئیت سمفونی «سیاوش»، «عاشورا» و «مولانا» تمام شد

لوریس چکناواریان که رهبر ارکستر و آهنگساز سمفونی‌هایی چون اپرای «رستم و سهراب»، اپرای «رستم ‏و اسفندیار»، «آفرینش»، «سیاوش»، «ضحاک» و «شمس و مولانا» است و سال گذشته جایزه ویژه «کتاب‌های صلح»‌ سال ۲۰۲۰ را دریافت کرد، از فعالیت‌های اخیر خود به ایسنا گفت.
این هنرمند پیش از این گفته بود که شیوع کرونا برای او از لحاظ آهنگسازی اتفاق خوبی بود؛ چون فرصت این را داشت که داوطلبانه خود را در منزل زندانی کرده و شب‌وروز مشغول آهنگسازی شود.
او همچنین عنوان کرده بود که در آن مدت نزدیک به ۲۰ اثر مختلف نوشته است که البته بیشتر آنها را براساس آثار ادبی نویسندگانی همچون صادق هدایت، کامو، کافکا و ...  ساخته و داستان‌های مختلف را به موسیقی تبدیل کرده است. همچنین عنوان کرده بود که اثر «عاشورا» را که سال‌ها روی آن کار کرده و اثر «سیاوشون» را تمام کرده است.
چکناواریان این روزها می‌گوید: «معمولا کار من کاغذومداد است. در سن‌وسال من برخی در منزل نشسته و کاغذومداد در دست‌شان می‌گیرند که من هم در دوران کرونا بیش از ۳۰ اثر موسیقی نوشتم و همچنان در حال نوشتن هستم.


اثر بزرگی درباره زندگی «مولانا» به‌صورت سوئیت سمفونی نوشته و تمام کرده‌ام و اگر بتوانم برای ضبط آن اسپانسری پیدا کنم خیلی خوشحال خواهم شد. در این دو سال که در خانه زندانی بودم آثار زیادی نوشتم، مانند سوئیت سمفونی «سیاوش»، «عاشورا» و چند موسیقی روی داستان‌های صادق هدایت، کافکا و شکسپیر.»
این آهنگساز و رهبر ارکستر در مورد اینکه  تاکنون موفق به ضبط کدام‌یک از این آثار شده است، می‌گوید: «فعلا که پیگیری نکرده‌ام ولی اگر اسپانسر پیدا شود مشخص خواهد شد که کدام‌یک از این آثار ضبط می‌شود. خودم دوست داشتم عاشورا یا مولانا را ضبط کنم ولی باید دید چه خواهد شد.« او می‌گوید همه ما در یک کشتی هستیم و حال‌مان به هم بسته است.