بلیط هواپیما

ضرب‌الأجل ثبت حقوق و مزایای دستگاه‌ها امروز پایان می‌یابد


به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان اداری و استخدامی آخرین وضعیت ثبت اطلاعات حقوق و مزایای دستگا‌ه‌ها و نهادهای مشمول ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه را منتشر کرد.
سازمان استخدامی از همکاری عموم دستگاه‌های اجرایی مشمول، تشکر کرده و در کنار آن هشدار داد در صورت عدم تکمیل اطلاعات در سامانه پاکنا حداکثر تا 15 آذرماه سال جاری، ضمن عدم پرداخت حقوق و مزایای بالاترین مقام دستگاه و تمامی مدیران مربوطه، عملکرد دستگاه‌ها نیز به هیئت دولت و دستگاه‌های نظارتی اطلاع‌رسانی می‌شود.
در همین رابطه گزارش عملکرد دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌های وابسته و تابعه تا مورخ

13 آذر ماه سال جاری ارائه شد.
براساس ماده 29 قانون برنامه ششم توسعه بنیادها و مؤسساتی که زیر نظر ولی‌فقیه اداره می‌شوند و همچنین دستگاه‌ها و واحدهایی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر یا تصریح نام است اعم از اینکه قانون خاص خود را داشته و یا از قوانین و مقررات عام تبعیت نمایند نظیر وزارت جهاد کشاورزی، شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی گاز ایران، شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سازمان گسترش نو‌سازی صنایع ایران، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، سازمان توسعه و نو‌سازی معادن و صنایع معدنی ایران، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های تابعه آنها، ستاد اجرایی و قرارگاه‌های سازندگی و اشخاص حقوقی وابسته را نیز شامل می‌شود.
چه اطلاعاتی باید ثبت شود؟
حقوق، فوق‌‌العاده‌ها، هزینه‌ها، کمک‌هزینه‌ها، کارانه، پرداخت‌های غیرماهانه و مزایای ناخالص پرداختی ماهانه اعم از مستمر و غیرمستمر، نقدی و غیرنقدی (معادل ریالی آن) و سایر مزایا منحصراً در فیش حقوقی منعکس و پس از ثبت در سامانه فوق، پرداخت کنند، به نحوی که میزان هرگونه ناخالص پرداختی ماهانه به هر یک از افراد مذکور بلافاصله در سامانه اطلاعاتی هر دستگاه مشخص باشد.
براساس تبصره یک ماده 29 قانون برنامه ششم تمامی اشخاص حقوقی مشمول این ماده مکلفند از تاریخ اول فروردین 88 اطلاعات مربوط به مقامات، رؤسا، مدیران موضوع این ماده را به دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور ارائه دهند. مستنکف از ارائه اسناد و اطلاعات مورد درخواست به انفصال موقت از خدمات دولتی و عمومی از سه ‌ماه تا یک ‌سال به تشخیص مراجع قضایی محکوم می‌شود.
دیوان محاسبات کشور و سازمان بازرسی کل کشور مکلفند طبق وظایف و اختیارات قانونی خود اطلاعات مربوط به پرداخت‌های مذکور را در اسرع وقت به منظور بازگرداندن وجوه پرداخت شده رسیدگی نمایند و درصورتی‌که مبالغی برخلاف قوانین به افراد موضوع این ماده پرداخت شده باشد، اقدامات قانونی لازم را به‌عمل آورند.
جزئیات ثبت اطلاعات دستگاه‌ها
براساس جدول ارائه شده از سوی سازمان اداری و استخدامی ستاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت جهاد کشاروزی و دادگستری اطلاعات حقوق و مزایا را تا آذر ماه به طور کامل ثبت کرده‌اند. همچنین ستاد وزارت علوم، فرهنگ و کشور 100 درصد اطلاعات خود را به ثبت رساندند و دیوان محاسبات به طور کامل تکلیف قانونی را اجرا کرده است.
وضعیت سازمان‌های وابسته و تابعه وزارتخانه‌ها جالب نیست و همراهی درستی طبق ارقام ندارند. برای مثال وزارت اقتصاد متشکل از سازمان مالیاتی،‌ گمرک، سازمان سرمایه‌گذاری‌های خارجی و سایر بخش‌ها است که حدود 43 درصد اطلاعات حقوق مزایا را ثبت کرده‌اند.
عدم تمکین برخی از دستگاه‌ها
در این میان وزارت نفت و سازمان‌های تابعه آنکه بیش‌ترین درآمد را در میان شرکت‌های دولتی دارند در سال جاری اطلاعات حقوق و مزایای مدیران و کارمندان خود را درج نکردند. این در حالی است که نام این دستگاه‌ به صراحت در ماده 29 قانون برنامه ششم ذکر شده است.
ذیل این جدول وضعیت ستاد قوه قضائیه و سازمان‌های وابسته و تابعه اعلام شده است. ستاد قوه قضائیه و پژوهشکده آن از ابتدای سال تاکنون اطلاعاتی ثبت نکرده و سازمان پزشکی قانونی تنها چهار درصد اطلاعات را وارد کرده‌ است. از سوی دبیرخانه شورای نگهبان نیز تاکنون اطلاعاتی ثبت نشد.
صندوق کارآفرینی امید و بنیاد مردم شناسی تاکنون اطلاعاتی از وضعیت حقوق کارمندان در سامانه پاکنا ثبت نکرده‌اند.
مرکز ملی فضای مجازی دستگاه دیگری است که زیر نظر رئیس‌جمهور بوده اما به قانون تمکین نکرده است. دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، جهاد دانشگاهی و زیر‌مجموعه‌های آنها نیز وضعیت مشابهی دارند.
سازمان برنامه و بودجه به عنوان سازمان متولی تخصیص منابع بودجه باید در برابر اجرای تکالیف قانون الگو و پیشرو باشد اما طبق این گزارش 44 درصد اطلاعات در سامانه ثبت شده است. مرکز آمار نیز به عنوان زیر مجموعه این سازمان تنها شش درصد اطلاعات را ثبت
کرد.
به این ترتیب باید منتظر ماند آیا مقاومت برخی دستگاه‌ها برای ثبت نکردن اطلاعات در سامانه شکسته می‌شود یا خیر؟
به گزارش فارس، آبان ماه سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد که حقوق کارمندان و مدیران براساس ثبت اطلاعات حقوق و مزایا در سامانه پاکنا پرداخت خواهد شد که این مسئله در قانون بودجه سال 1400 نیز صراحت دارد و به همین علت چند روزی وقفه در پرداختی‌ها مشاهده شد و در نهایت با تضمین مسئولان ذی‌ربط مشکل مرتفع شد. به نظر می‌رسد پرداخت حقوق و دستمزد برخی دستگاه‌ها در پایان آذر ماه هم با مشکل و وقفه مواجه شود زیرا باوجود تعهد دستگاه‌ها برخی نهادها مانند وزارت نفت و برخی دستگاه‌های دیگر یا هیچ اطلاعات ثبت نکرده‌اند و یا نسبت ثبت اطلاعات کمتر از
50 درصد است.
باید منتظر ماند آیا مقاومت برخی دستگاه‌ها برای ثبت نکردن اطلاعات در سامانه شکسته می‌شود یا خیر؟