وارونه نمایی!


آفتاب یزد- گروه شبکه: داستان عنابستانی و سربازی که از او سیلی خورد را می‌توان از پرحاشیه و جنجالی‌ترین پرونده‌ها دانست که با وجود گذشت ده ماه از آن، انگار نمی‌توان پایانی برای آن متصور شد حتی اگر صلح و سازشی بین شاکی و متشاکی انجام شده باشد. چرا که هر از گاهی مسئولی با اظهار نظری در این باره، داغ این ماجرا را تازه می‌کند. به‌تازگی محمد باقر قالیباف رئیس مجلس
در همایش دانشجویی که در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت ۱۶ آذرماه روز بزرگداشت دانشجو برگزار شد، گفته است: «قطعا ما در حوزه نظارت بر رفتار نمایندگان ضعف‌هایی داریم که مجلس به دنبال تقویت آن بوده و قصد دارد قانون آیین‌نامه داخلی را در این خصوص اصلاح کند؛ در خصوص آقای عنابستانی که دانشجویان اشاره کردند باید بگویم که اگرچه هیئت نظارت پیگیری‌های مجدانه‌ای انجام داد، اما معتقدم که پیگیری‌ها باید محکم‌تر انجام می‌شد اما در نهایت نظر دادگاه ملاک قرار گرفت؛ البته در برخورد مامور نیروی انتظامی هم اشکالاتی وجود داشت؛ سرباز نباید از قانون تخطی کند. نماینده مجلس سیلی نزد و صرفا سرباز را هول داد اما حق همین هول دادن را نداشت؛ اگر چه ما شاهد بودیم که در مجلس قبل در خصوص موضوع گمرک اینگونه موضوع پیگیری نشد.» این سخنان قالیباف در حالی مطرح شده است که پیشتر ویدئوهایی که در این خصوص منتشر شده نشان می‌دادعنابستانی نماینده سبزوار به عابد اکبری سرباز راهور سیلی زده است. این موضوع حتی از سوی نیروهای مسلح نیز تایید شده است. به هر حال این گزاره قالیباف باعث شده که دو طرف این ماجرا یعنی علی اصغر عنابستانی نماینده سبزوار در مجلس و عابد اکبری سرباز راهور به آن واکنش نشان دهند.
> تشکر از قالیباف
عنابستانی با توجه به گفته‌های قالیباف، فرصت را غنیمت شمرده و دست پیش را گرفته تا فضا را به نفع خود تمام کند. او در مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «البته واضح بود که ماه پشت ابر نمی‌ماند اما از شجاعت ریاست محترم مجلس آقای دکتر قالیباف تشکر می‌کنم که بعد از چندین ماه دروغ پراکنی، ایشان بالاخره به اندازه کمی حقیقت را روشن کردند! بارها گفته‌ام که اشتباه عنابستانی سیلی زدن به سرباز در حال انجام وظیفه نبود! بلکه اشتباه عنابستانی هل دادن سرباز توهین‌کننده بود! تفاوتی که در هیاهوی رسانه‌ای گم شد.»

> سیلی تایید شده چطور می‌گویند هل بوده است
عابد اکبری، سرباز وظیفه پلیس راهور هم در یک لایو اینستاگرامی به حرف‌های قالیباف پاسخ داده است. عابد اکبری گفت: «اتهام سیلی زدن عنابستانی در دادگاه تایید شده، چطور رئیس مجلس می‌گوید او فقط مرا هل داده؟ آقای قالیباف زمانی که آقای عنابستانی با من درگیر شد شما در صحنه بودید که می‌گویید من را هل داده است؟ وقتی که فیلم این اتفاق موجود است که نشان می‌دهد آقای عنابستانی به من سیلی زده است چطور بگویم فقط هل دادن بوده است. آن چیزی که عیان است چه حاجت به بیان است».
> سیلی یا هُل مسئله این است!
در این راستا عصر ایران طی یادداشتی به قلم مصطفی داننده می‌نویسد: «الان در مرحله‌ای هستیم که باید پرتقال فروش را پیدا کنیم. سرباز که یک طرف این دعواست در برابر کسانی ایستاده است که قدرت دارند و عقل سلیم می‌گوید با کسی که دارای چنین قدرتی است، در نیفت اما اکبری یک پا ایستاده است که عنابستانی به من سیلی زده است. اگر واقعا سیلی در کار نبوده، اصرار او برای اینکه سیلی خورده است، کمی عجیب است. اما اگر سیلی در کار بوده و هُل دادن یک ماجرای تخیلی است، باید از قالیباف و عنابستانی پرسید که چرا چنین داستان تخیلی را روایت کرده‌اند؟ آنهم در برابر مردم و افکار عمومی! نکته‌ای که آقای قالیباف باید به آن توجه کند به این معناست که نماینده مجلس کارمند و زیر دست رئیس مجلس نیست که خود را ناگزیر از دفاع بداند. رئیس مجلس مدیر مجلس است و در پارلمان‌های دموکراتیک نمایندگان رفتارهای متفاوت دارند. دوم این که آقای قالیباف همچنان در اذهان با عنوان فرمانده نیروی انتظامی به خاطر می‌آید و با کارنامه مثبت آن دوران. پس یک لحظه تصور کنند این اتفاق در دوران فرماندهی ایشان رخ می‌داد. از سرباز نیروی انتظامی دفاع می‌کردند یا از نماینده مجلس؟ شاید هم پاسخ دهند هر جا رئیس باشم از مرئوس. واکنش سریع عابد اکبری به این ماجرا، نشان می‌‎دهد که همچنان زخم کاری که بر غرور او نشسته است، درمان نشده است و جای سیلی همچنان درد می‌کند و در مرحله بعدی سرباز راهنمایی و رانندگی حالا متهم به دروغ‌گویی شده است و این نمکی است که به زخم او زده‌اند. به نظر می‌رسد نیروی انتظامی و دستگاه قضا باید هرچه زودتر به میدان بیایند و در این مورد شفاف‌سازی کنند. اگر داستان سیلی راست باشد، و پلیس و قوه قضائیه آن را تایید کنند، باید رئیس مجلس در برابر مردم با همان سینه ستبر؛ ماجرای ماست مالی کردن را توضیح دهد و بگوید چرا سیلی به صورت ناگهانی تبدیل به هُل شد. اگر سرباز هم دروغ گفته است باید دلیل این رفتار او واکاوی شود که دلیل این همه اصرار او چیست. در عصر ارتباطات روا نیست، یک ماجرایی که چندین شاهد دارد و دوربین‌ها هم آن را ضبط کرده اند با این همه علامت سوال روبرو باشد. شفافیت مهم‌ترین خواسته مردم در مورد ماجرای سیلی است و امیدواریم هرچه زودتر توسط مسئولان محترم این گره زده شده باز شود.»
> ماجرا چه بود؟
گفتنی است بهمن ماه ۹۹ بود که کلیپی در فضای مجازی منتشر شد که در آن گفته می‌شد علی اصغر عنابستانی نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی به یک مامور راهور به دلیل‌عدم اجازه به خودرو وی جهت تردد در خط بی‌آر تی سیلی زده بود. انتشار این کلیپ با واکنش‌های زیادی در فضای مجازی مواجه شد و بلافاصله دستگاه قضائی وارد رسیدگی به این پرونده شد. در ۲۴ فروردین ماه ۱۴۰۰، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی سابق دستگاه قضا در نشست خبری با خبرنگاران پیرامون آخرین وضعیت پرونده شکایت سرباز راهور از نماینده مجلس گفت: «این پرونده منتهی به صدور کیفرخواست و به دادگاه ارسال شده است و به زودی جلسات دادگاه آن برگزار خواهد شد.» ۱۹مهرماه ۱۴۰۰ نیز حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: «پرونده آقای عنابستانی نیز در حال طی کردن روند بررسی خود در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان می‌باشد.» ۲۶آبان ماه سال جاری سردار مهدی حاجیان سخنگوی ناجا در نشست خبری خود از پایان پرونده سیلی نماینده مجلس به مامور پلیس خبر داد. سخنگوی ناجا درباره سرانجام پرونده سیلی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به سرباز پلیس راهور تهران گفت: «در این پرونده صلح و سازش بین شاکی و متشاکی انجام شد و آقای عنابستانی از سرباز وظیفه که شاکی بودند دلجویی کردند.»