خلاف گویی‌های سریالی یک نماینده


عنابستانی: قالیباف حرف خود را پس گرفت زیرا در سر سودای ریاست جمهوری دارد!
آفتاب یزد- گروه شبکه: چند روز پیش قالیباف در جمع دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی گفته بود که «در خصوص آقای عنابستانی که دانشجویان اشاره کردند باید بگویم که اگرچه هیئت نظارت پیگیری‌های مجدانه‌ای انجام داد، اما معتقدم که پیگیری‌ها باید محکم‌تر انجام می‌شد اما در نهایت نظر دادگاه ملاک قرار گرفت؛ البته در برخورد مامور نیروی انتظامی هم اشکالاتی وجود داشت؛ سرباز نباید از قانون تخطی کند. نماینده مجلس سیلی نزد و صرفا سرباز را هل داد اما حق همین هل دادن را نداشت.» بعد از این گفته، علی اصغر عنابستانی نماینده سیلی زده به سرباز
راهور از قالیباف به خاطر دفاع از او تشکر کرد اما عابد اکبری همان سرباز راهور طی یک لایو اینستاگرامی خطاب به آقای قالیباف گفت که دادگاه سیلی زدن عنابستانی را تایید کرده چطور می‌گویید فقط مرا هل داده است. حالا رئیس مجلس شورای اسلامی صحبت‌هایش را درباره «سیلی نزدن عنابستانی به سرباز راهور» اصلاح کرد و گفت که دادگاه بدوی، تشخیص بر ضرب بلااثر (سیلی) داده است که البته بعدا با اعلام رضایت طرفین پرونده مختومه شده است. به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود با اشاره به حضورش در دانشگاه شهید بهشتی به مناسبت روز دانشجو نوشت: «از اتفاقات خوب این ایام، حضور در جمع شما دانشجویان عزیز بود. سوالات صریح و دلسوزانه شما مرا مجاب کرد همان‌طور که ابتدای سخنانم عرض کردم تصمیم بگیرم فضای رسمی را کنار بگذارم و بر اساس منش یک «بچه رزمنده» پاسخ سوالاتتان را صریح و صادقانه بدهم و در تمام موارد به‌دور از حرف‌های کلی و کلیشه‌ای، واقعیت‌ها را با شما در میان گذاشتم و گمان می‌کنم بازخوردهای شما در پایان جلسه نشان داد که همچنان بهترین شیوه، همین منش مطابق با فرهنگ دفاع مقدس است. اما درباره سوالاتی که درباره آقای عنابستانی مطرح شد، ذکر دو نکته ضروری است: اول اینکه در فضای رسانه‌ای، توضیحات کامل بنده درباره آن موضوع شنیده نشد و تخریب گران، یک جمله از آن صحبت را جدا کردند و بقیه صحبت‌های من در این موضوع مغفول واقع شد. در آنجا برخطاکاری آن نماینده تصریح کردم و تاکید کردم هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید برخورد محکم‌تری می‌کرد و همچنین اشاره کردم که برخلاف اتفاق مشابه دوره گذشته مجلس، پرونده نماینده خاطی به قوه قضائیه ارجاع شد و حکم محکومیت صادره توسط دادگاه را فصل الخطاب دانستم. با منش بچه رزمندگی فکر می‌کردم باید هرچه را حق است بگویم. جایی که آقای عنابستانی را محق می‌دانستم بدون ملاحظات سیاسی می‌گفتم و جایی که منتقد بودم را نیز تصریح می‌کردم. اما اتفاق دوم برمی‌گردد به صحبتم درباره سیلی نزدن و هل دادن. واقعیت
این است که من در واکنش به سوال یکی از دانشجویان، براساس صحبت‌های آقای عنابستانی که قبلا به اینجانب گفته بود حکم دادگاه، من را از سیلی زدن تبرئه و براساس هل دادن مرا محکوم به ضرب بلااثر کرده است، گفتم که ایشان سیلی نزده و هل داده است. اما بعد از صحبت‌های آقای عابد اکبری، سرباز وظیفه راهور که تاکید می‌کرد حکم دادگاه سیلی را تایید کرده، بر خود لازم دانستم موضوع را پیگیری کنم تا ظلمی به این شهروند عزیز نشده باشد؛ لذا حکم دادگاه را گرفتم و متوجه شدم متاسفانه دادگاه بدوی تشخیص بر ضرب بلااثر (سیلی) داده است که البته بعدا با اعلام رضایت طرفین پرونده مختومه شده است. همان‌طور که در جمع شما گفتم فصل الخطاب حکم دادگاه است و ضروری می‌دانم بر اساس عهد صداقتی که با شما بسته‌ام، مطلب گفته شده را اصلاح کنم. »

> رئیس مجلس سودای ریاست جمهوری دارد
حالا که قالیباف سخنانش را درباره این ماجرا اصلاح کرده، علی اصغر عنابستانی که بار اول به خاطر دفاع از او تقدیر تشکر غرایی از قالیباف داشته است اینک، قالیباف را زیر تیغ انتقاد قرار داده است. گفتگوی رویداد ۲۴ با علی اصغر عنابستانی را در این باره می‌خوانید.
آقای عنابستانی، ماجرای اظهارنظرها و تکذیبیه‌های این دو روز اخیر چیست؟
باید از آقای قالیباف بپرسید که موضوع چه بوده است. آقای قالیباف و رئیس محترم مجلس آنقدر مسئله برایش مهم نبوده که برود ببیند چه کسی درست گفته چه کسی غلط و بعد در تریبون اعلام عمومی کند؟ خیلی خنده دار است. این حرف قالیباف خنده‌دار است قالیباف چندین بار به خود من گفته من فیلم را نگاه کردم و از این فیلم اصلا سیلی درنمی‌آید. مشخص است که شما هل دادید حالا تحت تاثیر
فضای رسانه‌ای می‌گوید عنابستانی به من غلط گفته؟ اصلا فرض کنید من گفتم؛ ایشان نمی‌توانست رای را نگاه کند؟
رای دادگاه چه بوده که آقای قالیباف نگاه نکرده؟
یک نفر در دادگاه به جز مامور ناجا نگفته که سیلی زده شده است. هیچ کس شهادت نداده که سیلی در کار بوده است. هیچ کس همچین حرفی نزده. در دادگاه رای و پرونده وجود دارد.
خب رای دادگاه چه بوده است؟
من از روز ابتدایی گفتم مامور توهین کرده، من هم مامور را هل دادم. من اشتباه کردم هل دادم کار خوبی نبوده، اما مامور توهین کرده است. ضمن اینکه مامور در حال انجام وظیفه نبوده است. مامور انجام وظیفه که توهین نمی‌کند. مامور توهین کرده بنده هم هلش دادم، اشتباه هم کردم، بابت اشتباهم هم عذرخواهی کردم. رای دادگاه نوشته «ایراد ضرب بلااثر». ایراد ضرب بلااثر چه هست؟ هرچه ترجمه کنید. بعد آقای قالیباف فرموده من به ایشان اشتباه گفتم؟ ایشان می‌خواست برود به یک جلسه به این مهمی نمی‌توانست رای دادگاه را نگاه کند؟ رئیس مجلس که وظیفه‌اش حضانت از مجلس و حفظ حیثیت مجلس است، یک مسئله به این مهمی برایش اهمیت ندارد که یک حرفی می‌زند حرفش را عوض کند؟
آقای قالیباف با استناد به اظهارات خود شما، ابتدا از شما حمایت کرد؟
آقای قالیباف حرفش را عوض نکرده، کاملا معتقد است من هل ندادم. الان گفته فصل الخطاب رای دادگاه است ما هم گفتیم فصل الخطاب رای دادگاه است. حرفی نزدیم که.
رای دادگاه هم سیلی بوده دیگر؟
هرچه بوده، پرونده تمام شده است. آقای قالیباف هم به جای اینکه چیزی که نمی‌داند توضیح دهد، باید می‌گفت پرونده تمام شده و سرباز به عنوان توهین‌کننده قرار مجرمیتش صادر شده و قرار مجرمیت من هم به عنوان ایراد ضرب بلااثر صادر شده. هر دو طرف رضایت دادیم پرونده تمام شده است.
منظور شما این است که خوب بود آقای قالیباف اصلا موضوع را یکبار دیگر مطرح نمی‌کردند؟
باید همین توضیح را می‌داد که ایراد ضرب بلااثر صادر شده و من خودم هم پذیرفتم از روز اول. شما به عنوان رسانه بعد از گذشت ۱۰ ماه از حادثه یک سوال ساده باید بپرسید. بپرسید این فیلمی که از روز دوم حادثه راهور منتشر کرده که سند سیلی زدن عنابستانی است، این فیلم دست راهور است. همه فیلم واضح است چه قبل از صحنه سیلی زدن به بعدش. چرا آن صحنه‌ای که ادعا می‌کنند ما سیلی زدیم فیلم تار است و عقب نشسته و دیده نمی‌شود؟ خب چرا راهور این فیلم را کامل منتشر نمی‌کند؟ اگر مدعی‌اند چرا منتشر نمی‌کند؟
مگر دادگاه بر اساس همان فیلم به این نتیجه نرسیده که شما مرتکب ضرب بلااثر شدید؟
دادگاه بر اساس فیلم رای نداده است. دادگاه بر اساس فضای رسانه‌ای رای داده و گفته ایراد ضرب بلااثر. من از راهور می‌خواهم فیلم را منتشر کند.
چرا آقای قالیباف باید اعتبار شما را زیر سوال ببرد؟
باید از قالیباف بپرسید. آقای قالیباف روز اول و سه روز قبل از رسانه‌ای شدن ماجرا کامل مطلع بود. ماجرا یک بهمن اتفاق افتاده و ۴ بهمن رسانه‌ای شده است. قالیباف کاملا مطلع بوده چرا کسی که از روز اول از ماجرا خبر داشته در فضای رسانه‌ای در توییتر علیه من توییت می‌زند؟ قطعا قالیباف تحت تاثیر رسانه و فضای مجازی است. ایشان سودای ریاست جمهوری هم داشته می‌خواسته فضای افکار عمومی را طرف خودش نگه دارد.
> دروغ بد است و اصرار بر دروغ، ننگ
به هر حال این اظهارات قالیباف نشان می‌دهد که عنابستانی نماینده سبزوار به رئیس مجلس هم دروغ گفته است. در این راستا عصر ایران طی یادداشتی نوشته است: «متاسفانه در این پرونده با پدیده‌ای به نام دروغ و فراتر از آن، اصرار بر دروغ مواجه هستیم. به استناد سخن رئیس مجلس باید تصریح داشت که عنابستانی از ابتدای این ماجرا، مدام به مردم دروغ گفته است. چه آن روزی که گفت من اصلا از ماشین پیاده نشده‌ام و بعداً اعتراف کرد که پیاده شده و چه در تمام این مدتی که می‌گفت سیلی نزده و فقط هل داده است و چه حتی روزی که به رئیس مجلس هم اطلاعات دروغین داده و به او گفته است که دادگاه صرفاً هل دادن او را احراز کرده است. و از همه شاهکارتر نوشته‌اش بعد از سخنان قالیباف است که با کمال حق به جانبی از این که ماه پشت ابر نمانده و رئیس مجلس تایید کرده که او فقط هل داده است، ابراز رضایت کرده و مجدداً گفته است که سیلی نزده و هل داده است. واقعاً انسان می‌ماند که بعد از رای دادگاهی که در آن سیلی زدن اثبات و مکتوب شده، چگونه می‌توان بازهم سر بلند کرد و دروغی را که دادگاه نیز رد کرده است،
بار دیگر علم کرد؟! واقعاً چگونه می‌توان بعد از دروغ گفتن به مردمی که به رای دادگاه دسترسی ندارند، به رئیس قوه مقننه نیز دروغ گفت و ندانست که او می‌تواند به رای دست بیابد و متوجه دروغ‌اش شود؟! واقعاً بعد از اظهارات قالیباف - که به اطلاعات دروغ عنابستانی اعتماد کرده بود - با چه روحیه‌ای توانست دوباره برگردد به سر خط و بقیه را به دروغ‌پراکنی و رسانه‌ها را به هیاهو در این باره متهم کند؟! سکوت می‌کرد سنگین‌تر نبود؟! شرم‌آور است این حجم از دروغ و اعتماد به نفس کاذبی که باعث می‌شود یک نفر در کسوت نماینده مجلس، حتی بعد از اثبات جرمش در دادگاه نیز قلب واقع و فرار به جلو کند! به علی اصغر عنابستانی که این رسوایی را به بار آورده، توصیه می‌کنیم با یک خداحافظی همه را خوشحال کند و با عذرخواهی از مردم ایران و به ویژه مردم حوزه انتخابیه‌اش،
از نمایندگی مجلس استعفا کند و بیش از این نام خود
را با واژه دروغ در ادبیات سیاسی ایران عجین نکند.
- اشتباه بزرگ این بود که عنابستانی را صرفاً به خاطر سیلی زدن محاکمه کردند حال آن که او باید به اتهام اشاعه اکاذیب محاکمه می‌شد تا درس عبرتی باشد برای بقیه که بدانند دروغ، هزینه دارد. مادام که مسئولان در قبال حرف‌هایی که می‌زنند، مسئول نباشند و حتی اگر دروغ مسلم و محرز نیز بگویند، قانون با آن‌ها کاری ندارد، اوضاع بهبود نخواهد‌یافت.‌ ای کاش مجلسی که امثال عنابستانی در آن نباشند، قانون جرم انگاری دروغ برای مسئولان را تصویب و برای مسئولان دروغگو مجازات خاص وضع کند.
- این که چه شد که سرباز سیلی خورده رضایت داد بر ما پوشیده است اما این که قوه قضائیه پرونده را تا مرحله صدور حکم پیگیری کرده و تنها بعد از رضایت قانونی، مختومه کرده، جای امیدواری دارد (چرا که در بدو امر، بسیاری بر این باور بودند که اساساً هیچ گونه رسیدگی صورت نمی‌گیرد)؛ البته همان طور که گفته شد انتظار می‌رفت قوه قضائیه از جنبه عمومی نیز موضوع را تحت پیگرد قرار دهد و البته هنوز هم می‌تواند.
- اقدام رئیس مجلس در تصحیح سخنانش راجع به ماجرای عنابستانی هم قابل تقدیر است. این که قالیباف بعد از ایراد انتقاد به سخنانش، موضوع را پیگیری و از مفاد رای آگاه شده و سپس صادقانه اطلاع‌رسانی کرد، بسیار ارزشمند است.»