پوتین هشدار داد احتمال واکنش روسیه به غرب، بر مبنای نظر کارشناسان نظامی

رئیس فدراسیون روسیه تاکید کرد، کشورش در صورتی که آمریکا و ناتو از ارائه ضمانت‌های امنیتی به آن خودداری کنند ممکن است برای پاسخ به آنها متوسل به پاسخ‌های مختلفی بر مبنای نظر کارشناسان نظامی شود.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، ولادیمیر پوتین، رئیس فدراسیون روسیه در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی روسیا ۱ گفت: این پاسخ احتمالا متنوع خواهد بود و وابسته به پیشنهاداتی خواهد بود که کارشناسان نظامی ما به من مطرح خواهند کرد.
وی روسیه تاکید کرد: این کشور به دنبال رسیدن به نتیجه‌ای مثبت در مذاکرات بر سر موضوع ضمانتهای امنیتی خواهد رفت.
او خاطرنشان کرد: روسیه پیشنهاداتش درباره این مسئله را با هدف رسیدن به یک نتیجه قانونا الزام آور از مذاکرات دیپلماتیک بر سر این اسناد مطرح می‌کند. این چیزی است که ما تلاش زیادی برای آن می‌کنیم.


پوتین در رابطه با نگرانی‌های امنیتی گفت که روسیه به نقطه‌ای کشیده شده است که نمی‌تواند بیش از این عقب‌نشینی کند.
رئیس فدراسیون روسیه تصریح کرد: من می‌خواهم که همه در داخل و خارج از کشور و شرکای ما بفهمند - حرف در مورد خط قرمزی نیست که کسی از آن عبور نکند، بلکه این است که ما به نقطه‌ای رسیده‌ایم که بیشتر از این نمی‌توانیم عقب نشینی کنیم.
وی تاکید کرد: مسکو مایل است مردم روسیه، اوکراین، اروپا و ایالات متحده ایده روسیه در مورد سیستم تضمین‌های امنیتی را درک کنند. در ۱۷ دسامبر، روسیه پیشنهادات خود را در مورد تضمین های امنیتی متقابل با ایالات متحده و ناتو منتشر کرد.
پوتین گفت: ما از مردم روسیه و اوکراین و مردم اروپا و ایالات متحده می‌خواهیم درک کنند قرار است با این گفت‌وگوها به چه چیزی برسیم. برای ما، تنها هدف این است که توافقاتی داشته باشیم که امنیت روسیه و مردمش را امروز و در درازمدت تضمین کند.
وی افزود: این واقعیت که ما پیشنهادات خود را علنی کردیم ممکن است این یک روش غیرعادی برای انجام مذاکرات باشد، بله. اما همانطور که گفتم ما نگرانیم هر چیزی که پیشنهاد می‌شود ممکن است به تهدیدی علیه خود ما از کشورهای همسایه تبدیل شود. آنها بی‌انتها صحبت خواهند کرد، بی‌وقفه می گویند باید گفت‌وگو کنیم اما هیچ کاری انجام نمی دهند. به جز ارسال سلاح های پیشرفته به کشور همسایه ما و افزایش خطر برای روسیه.
پوتین در کنفرانسی خبری در ۲۳ دسامبر گفته بود که مسکو اقدامات بیشتر در این زمینه را بر محور نیاز به حصول امنیت بی قید و شرط برای روسیه در بلند مدت صرف نظر از چگونگی مذاکرات بر سر مساله ضمانتهای امنیتی با آمریکا اتخاذ خواهد کرد. او همچنین تاکید کرد روسیه تصریح خواهد کرد که توسعه بیشتر ناتو به سمت شرق را تحمل نخواهد کرد.
او اظهار کرد: آمریکا اقدام به انتقال دادن موشک‌هایش به پشت درهای روسیه کرده و پرسید که آمریکا در صورتی که روسیه موشک‌هایش را در مکزیک یا کانادا مستقر کند چه احساسی پیدا خواهد کرد؟
وزارت امور خارجه روسیه در تاریخ ۱۷ دسامبر پیش نویس توافقات بر سر ضمانتهای امنیتی مذکور را که نزد آمریکا و ناتو مطرح شده‌اند منتشر کرد.
سایر اخبار این روزنامه
خوشحالی هواداران استقلال و پرسپولیس به خاطر حذف از آسیا! پای AFC روی گلوی سرخابی‌ها سید حامد مرندی آیا وزیر جوان همه را سر کار خواهد گذاشت؟ سرپرست مدیریت بحران تهران: تردیدی در وقوع زلزله ۷ ریشتری تهران نیست عملگرایی یا زدن ساز ناکوک آمریکایی‌ها؟ عیار اروپایی‌ها پشت میز مذاکره در دور بعدی درصورت شیوع موج ویروس اُمیکرون در کشور، آیا صنعت گردشگری زنده خواهد ماند؟ صف‌آرایی کرونا در برابر توریست‌ها دولت سیزدهم می‌تواند مردم را با خود همراه کند؟ مخاطرات یک جراحی بزرگ «ابتکار» حواشی مربوط به برگشت برخی محصولات صادراتی را بررسی کرد سَم سرِ سفره مردم محمدمخبر: آزادسازی ارز ترجیحی برای بخش دار و به هیچ وجه مطر ح نیست پوتین هشدار داد احتمال واکنش روسیه به غرب، بر مبنای نظر کارشناسان نظامی پاسخ حمید سوری، اپیدمیولوژیست امیکرون چقدر به ما نزدیک شده است؟ در آستانه آغاز دور هشتم مذاکرات برچیدن تحریم‌ها در وین «اولیانوف» از سخنان اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی ایران استقبال کرد طالبان در ازای غذا و جای خواب از زندانیان پول می‌گیرد هشتگ شاهزاده کارتونی درباره بن سلمان داغ شد