زورگیری با قمه در خیابان های خلوت!

سجادپور- اعضای یک باند مخوف سرقت که به سرکردگی «محکوم فراری» از شهروندان مشهدی، در خیابان های خلوت زورگیری می‌کردند در حالی درون یک کافه قلیان کشی به دام افتادند که پخش تصاویری از صحنه های وحشتناک زورگیری آنان موجی از نگرانی را ایجاد کرده بود.
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته در تشریح ماجرای دستگیری اعضای این باند خطرناک به خراسان گفت: طی چند ماه گذشته، تجزیه و تحلیل گروه های کارشناسی درباره محتویات پرونده های جرایم خشن، حکایت از آن داشت که شگردی از زورگیری در خیابان های خلوت مشهد رو به افزایش است و روندی صعودی دارد.
سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: با به دست آمدن این اطلاعات، بی درنگ گروه‌های تخصصی از کارآگاهان زبده با نظارت مستقیم سرهنگ مرادی(رئیس اداره مبارزه با سرقت) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده ای را در این باره آغاز کردند چرا که وقوع جرایم خشن موجب ایجاد نگرانی و احساس ناامنی در جامعه می شود و با تاکید صریح سردار محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) این جرایم خط قرمز پلیس است که باید با حساسیت ویژه ای پیگیری شود.
این مقام ارشد انتظامی تصریح کرد: ریشه یابی های کارشناسی درباره شگرد زورگیران و مناطق جغرافیایی وقوع جرم، کارآگاهان را به سوی موتورسوار 24 ساله ای به نام «مهرداد» کشاند که سال گذشته توسط کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن و به جرم زورگیری های گسترده دستگیر شده بود. وی اضافه کرد: در حالی که پلیس احتمال می داد این مجرم خطرناک در زندان باشد اما بررسی تصاویر صحنه های زورگیری نشان داد که او همچنان به تبهکاری های خود ادامه می دهد. سرهنگ شفیع زاده اضافه کرد: بررسی های تخصصی پلیس با هماهنگی دستگاه قضایی بیانگر آن بود که این مجرم 24 ساله، پس از محاکمه در دستگاه قضایی و با صدور حکمی قاطع به تحمل 11 سال زندان محکوم شده است اما در اثنای رسیدگی به پرونده، متواری شده و دوباره باند مخوف دیگری برای ادامه تبهکاری هایش تشکیل داده است.


وی گفت: این درحالی بود که دستور دستگیری وی از سوی قضات اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد نیز صادر شده و از مدتی قبل تحت تعقیب قرار داشت.
رئیس پلیس با تجربه آگاهی خراسان رضوی در ادامه این گفت وگوی اختصاصی و با اشاره به آغاز عملیات های سری و نامحسوس کارآگاهان برای شناسایی مخفیگاه «محکوم فراری» افزود: با صدور دستوری ویژه از سوی سردار سرتیپ تقوی، برای پایان دادن به تبهکاری های  اعضای این باند خطرناک که برخی از تصاویر صحنه های زورگیری آن ها در فضای مجازی نیز منتشر شده بود بلافاصله گروه ورزیده ای از کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ "جواد میش مست" به رصدهای اطلاعاتی پرداختند تا این که مشخص شد این محکوم فراری و دیگر همدستانش در یک کافه "قلیان کشی" دورهم جمع می شوند تا اقدامات مجرمانه خود را برنامه ریزی کنند. وی خاطر نشان کرد: ردیابی های ویژه که به طور شبانه روزی ادامه داشت بالاخره ساعت حضور اعضای این باند مخوف در پاتوق مذکور را برای کارآگاهان نمایان کرد و آنان در ساعت 2 بعدازظهر بیست و هفتم آذر  و در پوشش های مبدل این کافه زیرزمینی در بولوار طبرسی شمالی را به محاصره درآوردند و سپس در یک عملیات هماهنگ و ضربتی مهرداد (محکوم فراری) را به همراه 4 عضو دیگر این باند به دام انداختند .
سرهنگ جواد شفیع زاده اضافه کرد: در بازرسی بدنی از متهمان 4 دستگاه گوشی تلفن سرقتی کشف شد و آنان برای انجام بازجویی های تخصصی به دایره مبارزه با جرایم خشن انتقال یافتند. وی با قدردانی از صدور دستورات قاطع قضایی توسط قاضی "قنبری راد" (قاضی شعبه 607 دادسرای عمومی و انقلاب) تصریح کرد: در ادامه این عملیات بلافاصله کارآگاهان با دستورات ویژه مقام قضایی مخفیگاه اعضای این باند را نیز مورد بازرسی قرار دادند که بیش از 40 دستگاه گوشی تلفن سرقتی از لای پتو در مخفیگاه سردسته این باند خطرناک کشف شد که بررسی سریال آن ها نشان داد؛ گوشی های مذکور را فقط طی یک ماه گذشته از شهروندان زورگیری کرده اند .
این مقام انتظامی ادامه داد: با توجه به اهمیت و حساسیت پرونده های زورگیری در مشهد، تحقیقات درباره جرایم خشن اعضای این باند با هماهنگی مقام قضایی وارد مرحله جدیدی شد و متهمان پرونده به 200 فقره زورگیری با قمه اعتراف کردند، به گونه ای که تاکنون 123 تن از مال باختگان که طعمه اعضای این باند قمه کش  قرار گرفته‌اند با مراجعه به پلیس آگاهی آنان را شناسایی کرده اند.
سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده با اشاره به این که اعضای این باند تبهکاری بین 18تا 24 سال دارند، خاطر نشان کرد: بررسی های بیشتر درباره دیگر افراد مرتبط با این باند همچنان ادامه دارد و شهروندانی که طعمه باند "محکوم فراری " شده اند برای شناسایی آنان به دایره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی مراجعه کنند.