مکتب سردار سلیمانی نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک

رئیس‌جمهور : مکتب سردار سلیمانی نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک ایسنا: رئیس‌جمهوری گفت: اگر شخصیت یک‌ فرد بسیار توسعه یافت دیگر فقط یک فرد حقیقی نیست، بلکه توسعه وجودی، او را شخصیتی می‌کند که به‌عنوان یک ملت و یک مکتب از او یاد می‌شود و این مکتب نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک.
آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی طی سخنانی در مراسم دومین سالگرد شهادت سردار قاسم سلیمانی که در مصلای تهران برگزار شد، با بیان اینکه شهید سلیمانی نه به عنوان یک فرد که به عنوان یک فرهنگ، راه و مکتب از سوی رهبری انقلاب اسلامی معرفی شد، اظهار کرد: اگر شخصیت یک فرد بسیار توسعه یافت دیگر فقط یک فرد حقیقی نیست، بلکه توسعه وجودی، او را شخصیتی می‌کند که به عنوان یک ملت و یک مکتب از او یاد می‌شود.
وی افزود: این مکتب نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک. مکتب می‌ماند و بقا دارد. امیرالمؤمنین وقتی که مالک اشتر به شهادت رسید در کلامی تأکید فرمودند که او از یک وسعت وجودی برخوردار شده که راهش، راه امیرالمؤمنین است. راه حاج قاسم هم ادامه راه امام خمینی و امام خامنه‌ای است.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: او اهل صدق، اخلاص و دلدادگی به خدا بود. برای کارهای بزرگ فقط خشیت الهی می‌تواند کمک‌کننده باشد تا از هیچ‌چیز و هیچ‌کس هراس نداشته باشیم. رمز موفقیت حاج قاسم هم همین خشیت الهی بود. او با علم به قدرت ظاهری آمریکا و هم‌پیمانانش، از عمق جان عقیده داشت آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.


رئیسی در ادامه با بیان اینکه او سردار و شخصیت نظامی بود، ولی نباید فقط به عنوان شخصیت نظامی دید، افزود: او دارای فرهنگ بود. او تخصص فتح سرزمین‌های اشغال‌شده را داشت، تخصص فتح دل‌ها را داشت و فتح دل‌ها مهم‌تر از فتح سرزمین‌هاست. فتح دل‌ها با پول و قدرت اتفاق نمی‌افتد. او روح بزرگی داشت که به تعبیر قرآن درباره یاران رسول‌الله دربرابر دشمنان سخت بود، اما در مقابل دوستان و مظلومان رحماء بینهم بود.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه حاج قاسم مرد میدان شد، چون ظرفیت داشت، گفت: او در منطقه ظرفیت‌سازی کرد و جوانان منطقه را برای دفاع از دین، منطقه و کشورهایشان بسیج و به‌خط کرد و نتیجه، مرگ داعش و پیروزی جبهه مقاومت شد. دشمن از حزب‌الله نگران بود اما حزب‌الله به یک جبهه مقاومت در منطقه تبدیل شد.
وی افزود: شهید سلیمانی به وضع موجود قانع نبود. تفکرش و نگاهش انقلابی بود و قانع نمی‌شد و معتقد بود آنچه در توانش بود باید به کار گرفته شود و این‌گونه پیش رفت. نگاه او تمدنی و تشکیل مدنیتی به نام دین در منطقه بود و همین نگاه دشمن را شکست داد. او هم شجاعت داشت و هم عقلانیت.
رئیس‌جمهور در ادامه با بیان اینکه سردار سلیمانی بن‌بست‌شکن بود و هیچ مانعی را پیش‌روی خود به رسمیت نمی‌شمرد، اظهار کرد: حاج قاسم بصیرت داشت. دشمن تصور کرد روز ۱۳ دی روز پایان حاج قاسم است، اما زهی خیال باطل و این روز شد روز تولد دیگر حاج قاسم و تا زمین، زمین است و زمان، زمان، عمر او ادامه خواهد داشت‌.
وی ادامه داد: می‌خواستند عاشورا پایان حسین(ع) باشد، اما عاشورا روز تولد کربلاییان شد. رهبری درست فرمودند که شهید سلیمانی بسیار خطرناک‌تر از سردار سلیمانی خواهد بود. وصیت سردار سلیمانی به عنوان منشور انقلاب اسلامی باید در جامعه جلوه بیشتری یابد. او معتقد بود اگر این خیمه بماند همه حرم‌ها می‌ماند، اما اگر این خیمه آسیب ببیند همه حرم‌ها آسیب می‌بیند، پس باید تلاش کنیم نظام حفظ شود، سعادت ما در حفظ نظام جمهوری اسلامی است.
رئیسی با بیان اینکه سردار سلیمانی همه‌جا دنبال حل مشکلات مردم بود، گفت: این شهید در دوره‌ای که من در آستان قدس رضوی بودم به من می‌گفت برای خانواده‌های فاطمیون کاری انجام دهید.
وی افزود: سردار سلیمانی یک دیپلمات مقتدر و یک میدان‌دار بود که خوش درخشید. او فردی انقلابی و فراجناحی بود و مسئله‌اش نجات اسلام و دفع شر، فساد و ظلم بود. سردار سلیمانی از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی، ایزدی و مسیحی دفاع می‌کرد و نگاهش دفع شر دشمن و آزادسازی منطقه بود. این شهید هم ظرفیت داشت و هم در جهان اسلام ظرفیت‌سازی کرد. وی این ظرفیت را از عبودیت پروردگار پیدا کرد.
رئیسی در ادامه گفت: باید رئیس‌جمهور وقت آمریکا که دستور ترور شهید سلیمانی را صادر کرد محاکمه و قصاص شود و حکم خدا درباره او اجرا شود. اگر سازوکار محاکمه ترامپ، پمپئو و دیگران در دادگاه فراهم شد و آنها مجازات شدند فبها، والا دست انتقام از آستین ملت بیرون می‌آید.