تاکید امیرعبداللهیان بر جدیت و حسن‌نیت ایران در مذاکرات وین

به گزارش ایرنا، حسین امیر عبداللهیان، در دیدار با فهد بن محمود آل سعید معاون  سلطان عمان آخرین تحولات روابط دو کشور و همچنین موضوعات مهم منطقه را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار داد.

رئیس دستگاه دیپلماسی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی، مستمر و راهبردی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان، از نقش مهم سلطان قابوس پادشاه فقید عمان در شکل گیری روابط دو کشور یاد کرد و بر ادامه مناسبات تهران و مسقط در دوره سلطان هیثم تاکید کرد.

وزیر امور خارجه همچنین با ابلاغ سلام رئیس جمهوری کشورمان به سلطان هیثم، از حضور هیات عالی‌رتبه عمانی در مراسم تحلیف سیزدهمین رئیس جمهوری اسلامی ایران تقدیر و تشکر کرد.


امیر عبداللهیان با تشریح سیاست دولت سیزدهم در اولویت‌دهی به همکاری با کشورهای منطقه، عمان را یکی از اولویت‌های اصلی برای همکاری‌ها در منطقه عنوان کرد و گسترش همه جانبه همکاری های فیمابین در حوزه های مختلف سیاسی،  اقتصادی و فرهنگی را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه در حوزه همکاری های اقتصادی، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای همکاری در عرصه حمل ونقل کالا و مسافر، حوزه  انرژی، گردشگری، خطوط هوایی و سایر موارد همکاری را مورد تاکید قرار داد.

امیر عبداللهیان همچنین با تشریح نگاه جمهوری اسلامی ایران به همکاری با کشورهای منطقه خلیج فارس و در چارچوب سیاست همسایگی، بر نبود هیچ محدودیت و استثنایی در برقراری روابط خوب با کشورهای منطقه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه در خصوص بحران یمن نیز با اشاره به دیدگاه اصولی جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران، مبنی بر راه حل سیاسی و مبتنی بر گفت‌وگو، ضمن تاکید مجدد بر ضرورت پیمودن مسیر سیاسی وگفت‌وگو برای حل مشکلات مردم یمن، از موضع حکیمانه عمان در این خصوص و همچنین تلاش های ارزشمند دولت عمان در زمینه انتقال سفیر شهید کشورمان در یمن به تهران برای مداوا را مورد قدردانی قرار داد.

امیر عبداللهیان با تشریح آخرین تحولات مرتبط با گفت و گوهای وین، بر نگاه کشورمان به ابتکارات عملی و سازنده طرف‌های این گفت‌وگو در عمل تاکید کرد و حسن نیت و جدیت کشورمان در رسیدن به توافق خوب را مورد تصریح قرار داد.

فهد بن محمود آل سعید معاون سلطان عمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط نزدیک و برادرانه دو کشور، گسترش همکاری‌های فی‌مابین و علاقمندی عمان به ایفای نقش در زمینه همگرایی کشورها در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

وی با اشاره به تاریخ و فرهنگ غنی ایران، بر نقش سازنده ایران در تحولات منطقه  تاکید کرد.