کارشناس صدا وسیما رئیس بزرگترین هلدینگ گردشگری شده است

آفتاب یزد- گروه شبکه: روند انتصاب‌های عجیب همچنان ادامه دارد. در تازه‌ترین آن، یک کارشناس مذهبی تلویزیون، رئیس هلدینگ پارسیان شده است. پرویز فتاح، رئیس بنیاد مستضعفان با صدور حکمی «حشمت الله قنبری» را به عنوان مدیرعامل جدید هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان منصوب کرد. حکم پرویز فتاح رئیس بنیاد مستضعفان خطاب به حشمت الله قنبری به شرح زیر است: «نظر به مراتب تعهد، تخصص، شایستگی و سوابق ارزنده، جنابعالی را به مدت ۲ سال به سمت «مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان» منصوب می‌نمایم. با عنایت به اولویت و اهمیت مسائل فرهنگی و لزوم تحول بیش از پیش در بهره‌برداری از امکانات موجود گردشگری، در نظر است موسسه موزه‌ها از این تاریخ، ذیل هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی پارسیان به فعالیت خود ادامه دهد؛ از این رو انتظار می‌رود با بهره‌گیری از تجارب درخشان در امر ساماندهی موزه‌ها و نیز بهره مندی از نظرات خبرگان عرصه سیاحتی و گردشگری در چارچوب مصوبات هیئت مدیره هلدینگ، نسبت به اعمال اصلاحات لازم در ساختار آن شرکت اقدام فرمایید. امید است با استعانت از خداوند متعال در کمک به پیشبرد اهداف و برنامه‌های بنیاد و انجام امور محوله موفق باشید. »گفتنی است حشمت‌الله قنبری همدانی پژوهشگر تاریخ اسلام، معاونت توسعه مدیریت و منابع بعثه مقام معظم رهبری و همچنین موسسه فرهنگی هنری مشعر و معاونت فرهنگی بنیاد مستضعفان را در کارنامه دارد. وی همچنین در برنامه‌های مذهبی و گاهی سیاسی صداوسیما، به بررسی مسائل تاریخ اسلام می‌پردازد.
> واکنش کاربران
این انتصاب نیز با واکنش‌هایی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است. یکی از کاربران در این باره نوشته است: «دوستان با کار اشتباه اعتماد مردم را بیشتر از این خدشه دار نکنید».
دیگری نوشت: «حشمت الله قنبری با تحصیلات تاریخ اسلام و بدون یک روز سابقه مدیریتی، الان مدیرعامل بزرگترین هلدینگ گردشگری کشور شده. این انتصابات درخشان قطعا امید به زندگی در ایران را بالا خواهد برد و باعث کاهش جدی نرخ مهاجرت خواهد شد!».

یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد: «حشمت الله قنبری کارشناس تاریخ اسلام، به عنوان مدیر عامل هلدینگ سیاحتی و مراکز تفریحی‎پارسیان منصوب شد، بدون حتی یک روز سابقه اجرایی. هرجای این کشور را نگاه کنید، شاهد چنین اقدامات خلافی خواهید بود».
کاربران دیگر نوشته اند: «یکی از دلایل بی‌اعتمادی جامعه، انتصاب افراد غیرمتخصص و حتی شومن با کارنامه غیرقابل دفاع در پست‌های اجرایی است»، «حشمت الله قنبری با تحصیلات تاریخ اسلام و بدون یک روز سابقه مدیریتی، با حکم آقای‎فتاح الان مدیرعامل بزرگترین ‎هلدینگ گردشگری کشور است. این نوع پست دادن و سمت گرفتن یک رویه است، طوری نشود که با زدن استثناها و موردها، رویه اصلی را انکار کنید» « ‎اگر تخصص ندارد گرفتن مسئولیت برای او عین جهنم رفتن است تقوا خوب است به شرطی که توانایی اداره امانت را هم داشته باشد»، «آقا دارم سرسام میگیرم... فکر کنم فردا اسکوچیچ هم حکم معاونت ورزش وزارت گرشگری را بگیرد. ‎»
ادامه انتصاب تلویزیونی‌ها در شورای راهبردی موزه‌ها
کاخ گلستان دارای شورای راهبردی شد و در احکام قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همانند سه شورای راهبردی سعدآباد، نیاوران و موزه ملی، علاوه بر چهره‌های مرتبط با میراث فرهنگی و تاریخ، نام‌های مرتبط با صدا و سیما نیز به چشم می‌خورد. به گزارش ایسنا، در بین احکام صادرشده برای اعضای شورای راهبردی کاخ گلستان، نام سید محمود رضوی، تهیه‌کننده سینما و تلویزیون دیده می‌شود که مشاور هنری رئیس مجلس شورای اسلامی نیز هست. رضوی سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده فیلم‌های سینمایی، چون هفت و پنج دقیقه، خیابان‌های آرام، لاتاری، دارکوب، درباره الی، ماجرای نیمروز، خانه‌ای در خیابان چهل و یکم، دهلیز، سیاه‌نور و معراجی‌ها بوده و در تهیه و تولید سریال‌هایی، چون پادری، پرده‌نشین، فوق‌سری، نون و ریحون و نفس گرم نقش داشته است. پیش‌تر از محمود رضوی به عنوان یکی از مدیران سینمایی دولت سیزدهم نام برده می‌شد، هرچند تا کنون مسئولیتی در این خصوص به او سپرده نشده است. جواد قارایی با تحصیلات مدیریت گردشگری، مستندساز و ایران‌گرد که شناخته‌شده‌ترین اثر تلویزیونی او مستند «ایرانگرد» است، یکی دیگر از اعضای شورای راهبردی کاخ گلستان شده است. سیدعباس فاطمی که سال ۱۳۹۵ با حکم علی دارابی از جایگاه معاون وقت امور استان‌های صدا و سیما، رئیس مرکز سیمای استان‌ها شده بود، اینک با حکم دارابی از جایگاه قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، عضو شورای راهبردی کاخ گلستان شده است. روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سوابق فاطمی از او به عنوان نویسنده و محقق یاد کرده است. علی‌اکبر سعیدی - فارغ‌التحصیل رشته راه و ساختمان و پیشکسوت حوزه مرمت -، محمدحسن سمسار - دکتری تاریخ از دانشگاه تهران، استاد دانشگاه و عضو هیئت علمی گروه باستان‌شناسی دانشگاه تهران، نویسنده و محقق -، حمیده چوبک - دکتری باستان‌شناسی و عضو هیئت علمی پژوهشکده باستان‌شناسی -، حمیدرضا جیحانی - دانشیار گروه معماری و هنر، یعقوب توکلی - فارغ‌التحصیل دکتری روابط بین‌الملل، مورخ و مدیر سابق گروه تاریخ تمدن پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی - و محمدمهدی لبیبی - فارغ‌التحصیل دکتری جامعه‌شناسی و رئیس اسبق پژوهشکده مردم‌شناسی سازمان میراث‌فرهنگی - بنا بر اعلام روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، از دیگر اعضای شورای راهبردی مجموعه فرهنگی و تاریخی کاخ گلستان هستند. پیش‌تر، برای کاخ سعدآباد، کاخ نیاوران و موزه ملی شورای راهبردی تشکیل شده است که علاوه‌بر شخصیت‌های سیاسی و فعالان میراث فرهنگی، برای مدیر بازرگانی، معاون صدا و مدیر شبکه یک سازمان صدا و سیما، محمدرضا ورزی (کارگردان تلویزیونی)، منصور ضابطیان (برنامه‌ساز تلویزیون و رادیو)، حسن خجسته (معاون صدا در دوره ریاست ضرغامی در صدا و سیما) و پیام تیرانداز (مدیرعامل خبرگزاری فارس) حکم عضویت در این شوراها صادر شده است. در احکام اعضای شورای راهبردی این مجموعه‌های نفیس ملی آمده است: «اعتلای عملکرد موزه بر پایه خرد جمعی، تقویت همکاری و مشارکت و بهره‌برداری از ظرفیت‌های فکری و علمی صاحبنظران، ارتقا و توسعه نقش موزه در جامعه و دسترسی اجتماعی به آن و نیز ترویج و اشاعه ظرفیت‌های تاریخی و فرهنگی و اجتماعی بخشی از ماموریت اعضای شورای راهبردی آن مجموعه فرهنگی و تاریخی است.»