بازی «پلیس بد» فرانسه باز هم کلید خورد

بار دیگر در جریان مذاکرات ایران در وین، سر و صدای یک بازیگر همیشه شاکی بلند شد. فرانسه را بسیاری پلیس بد مذاکرات با ایران طی سال‌های گذشته می‌دانند و اکنون وزیر خارجه این کشور در تلاش برای ایفای نقش تکراری پلیس بد از روند مذاکرات در وین گلایه کرده و گفته است که مذاکرات هسته‌ای ایران بسیار کند پیش می‌رود. البته این نخستین بار نیست که فرانسوی‌ها در جریان مذاکرات بین‌المللی با ایران سر ناسازگاری نشان می‌دهند و برخی نشانه‌ها از آن حکایت دارد که کاخ الیزه همواره در آستانه برخی جمع‌بندی‌ها و برای کسب امتیاز بیشتر در مذاکرات تمایل دارد روی خط بازیگر ناراضی راه برود.
به گزارش «جوان»، همزمان با ادامه مذاکرات با ایران در وین پایتخت اتریش، دیپلمات ارشد فرانسه نسبت به روند این مذاکرات ابراز نارضایتی کرد. «ژان ایو لودریان»، وزیر امور خارجه فرانسه در نشست پارلمان این کشور گفت: «مذاکرات بین‌المللی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران چنان کند پیش می‌رود که بعید است در یک چارچوب زمانی واقع‌بینانه به توافقی منجر شود.» لودریان در ادامه گفت: «مذاکرات در وین در جریان است، اما از دیدگاه ما کند و بسیار کند است.»
وزیر امور خارجه فرانسه ادعا کرد ایران و قدرت‌های جهانی با وجود پیشرفت‌هایی که در پایان ماه دسامبر در مذاکرات رخ داد، هنوز از هرگونه توافقی برای احیای برجام دور هستند. این مقام فرانسوی گفت: «مذاکرات ادامه دارد. آن‌ها آهسته و بسیار کند هستند و این شکافی ایجاد می‌کند که شانس یافتن راه‌حلی را که به منافع همه طرف‌ها احترام بگذارد، به خطر می‌اندازد.» لودریان که کشورش از زمان مذاکرات سال ۲۰۱۵ با ایران تا همین امروز نقش پلیس بد را ایفا کرده، ادعا کرد: «شرایط خطرناک است، زیرا ایران برنامه هسته‌ای خود را تا مرحله پیش از نهایی شدن پیش برده است.»
وزیر خارجه فرانسه نهایتاً نتوانست تمام حقایق را زیر پا بگذارد و اذعان کرد: «ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری می‌کند تا احتمال احیای توافق هسته‌ای به خطر نیفتد.» بازی زودهنگام فرانسه

طی چندین سال گذشته، فرانسه در طول مذاکرات بین‌المللی با ایران همواره یکی از سه کشور اروپایی بوده که در این مذاکرات حضور داشته است. نگاهی به گذشته مذاکرات بین‌المللی با ایران نیز نشان می‌دهد که هرگاه این مذاکرات در آستانه دستیابی به نتیجه بوده است، فرانسه بهانه‌جویی‌های خود را از سر گرفته است. در جریان مذاکرات بین‌المللی با ایران در سال ۲۰۱۵ نیز، در آخرین مراحل دستیابی به توافق نهایی، «لوران فابیوس»، وزیر خارجه وقت فرانسه از سر ناساگازی برآمد و مدعی شد که تمامی بخش‌های مرتبط با برنامه هسته‌ای ایران مانند آب سنگین اراک و فردو باید در مذاکرات مطرح و درباره آن تصمیم‌گیری شود. این موضوع در نهایت حل و فصل شد، ولی با انعقاد قرارداد شرکت ایرباس با هواپیمایی ایران و ورود شرکت خودروسازی پژو به بازار پرجاذبه ایران پس از توافق سال ۲۰۱۵ مشخص شد که بهانه‌جویی‌های فرانسه هدفی جز امتیازگیری اقتصادی و تجاری نداشته است.
از چند ماه پیش به این سو نیز که مذاکرات بین‌المللی با ایران در وین جریان دارد، مقامات فرانسوی اظهارات منفی علیه ایران کم نداشته‌اند. از جمله در همان ابتدای اعلام آمادگی ایران برای آغاز مذاکرات در نیمه آبان ماه و به فاصله یک روز پس از موضع‌گیری تهران در استقبال از آغاز مذاکرات بین‌المللی، پاریس در موضع‌گیری کاملاً تهدید‌آمیزی، اعلام کرد که مشغول رایزنی با متحدانش در مورد چگونگی واکنش به «عدم همکاری» ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و «آن-کلر لوژاندر»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در نشستی خبری گفت که این کشور هنوز هم می‌تواند در نشست آتی شورای حکام، به همراه شرکای خود علیه ایران دست به اقدام بزند.
همچنین بعد از توقف موقت مذاکرات ایران در هشتم آذرماه امسال، رئیس‌جمهور فرانسه تنها مقامی بود که مدعی شد به‌دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات، ممکن است در آینده کوتاه خبری از دور بعدی مذاکرات در کار نباشد! لذا نگاه به مواضع و سخنان مقامات فرانسوی در جریان مذاکرات اخیر و همچنین مذاکرات گذشته ایران این موضوع را نشان می‌دهد که پاریس همواره تلاش دارد تا خود را چهره ناراضی این مذاکرات نشان دهد.
مواضع مقامات فرانسوی دارای تناقض و ناهماهنگی‌های بسیاری نیز است. اواخر روز سه شنبه وزیر خارجه فرانسه در حالی از روند کند مذاکرات با ایران سخن گفت، که چند روز قبل از آن در روز جمعه در گفتگو با یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های خبری رادیو و تلویزیون فرانسه گفته بود: «در روز‌های گذشته در چند مورد پیشرفت داشته‌ایم. در یک مسیر نسبتاً مثبت حرکت می‌کنیم، اما زمان کوتاهی پیش رو داریم. من همچنان معتقدم که می‌توانیم به توافق برسیم.» فرانسه پا جای پای امریکا می‌گذارد
نکته جالب آن است که وزیر خارجه فرانسه تنها چند ساعت پس از اعلام وزارت خارجه امریکا نسبت به روند کند مذاکرات، گلایه مشابه خود را مطرح کرده است. روز سه شنبه و چند ساعت پیش از مقام فرانسه، «ند پرایس» سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا نیز مدعی شده بود در مذاکرات وین درباره توافق هسته‌ای با ایران پیشرفت اندکی وجود دارد. او در این‌باره توضیح داد: «اطلاعات جدید خاصی ندارم. این دور [از مذاکرات]ادامه دارد، صحبت از پیشرفت اندکی است که در روز‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم. اگر می‌خواهیم در موقعیتی باشیم که بتوانیم برجام را نجات دهیم و از امتیازدهی‌های غیرحرفه‌ای اطمینان حاصل کنیم، این پیشرفت باید بیشتر از میزان کنونی باشد.»
موضع‌گیری منفی امریکا و به تبع آن فرانسه در قبال روند مذاکرات وین چند روز پس از آن صورت گرفت که سفیر عربستان سعودی در اتریش، روز پنج شنبه و جمعه با آن‌ها به صورت جداگانه دیدار و گفتگو کرده بود. سفیر عربستان اگرچه با نمایندگان دیگر کشور‌های مذاکره‌کننده در وین به‌طور جداگانه گفتگو کرد، اما به نظر می‌رسید دیدار مقام سعودی بیشترین نتیجه خود را در موضع‌گیری منفی مقامات امریکایی و فرانسوی نشان داده است. شکایت فرانسه و امریکا از روند مذاکرات در وین در حالی است که دیگر طرف‌های مذاکرات نسبت به روند گفتگو‌ها با ایران ابراز خوش‌بینی کرده‌اند و «سرگئی ریابکوف»، معاون وزیر خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد: «شانس دستیابی به توافق افزایش یافته است.» به نظر می‌رسد در شرایطی که شانس توافق نهایی در مذاکرات وین به گفته دیپلمات ارشد روس بیش از گذشته است، فیل فرانسه در دقیقه ۹۰ مذاکرات یاد هندوستان کرده است.