بلیط هواپیما

اخبار کوتاه


آخرین تلاش اروپا برای ازسرگیری مذاکرات وین

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در یک گفت‌وگو از تلاش برای خاتمه بخشیدن به وقفه ایجاد شده در مذاکرات وین خبر داد.
به گزارش تجارت به نقل از روزنامه فایننشال تایمز، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در گفت‌وگویی با این روزنامه مطرح کرد به دنبال «یک راه حل میانه» برای شکستن بن‌بست مذاکرات وین است که خطر بی‌نتیجه گذاشتن تلاش‌های بیش از یک ساله اتحادیه اروپا را برای انجام دادن یک توافق در بر دارد.
بورل به فایننشال تایمز گفت، او از انریکه مورا خواسته است به تهران سفر کرده و درباره این موضوع با مقامات ایران رایزنی کند اما مدعی شد که ایران «تا حد زیادی» به این مسئله «بی‌میل» بوده است. او از این تلاش دیپلماتیک به عنوان «آخرین تیر» یاد کرد. بورل در حال بررسی سناریویی است که نام سپاه پاسداران از «لیست سازمان‌های تروریستی خارجی» آمریکا حذف شود اما بخش‌های دیگر این نهاد باقی بمانند.

 

اصلاحات به دنبال موفقیت دولت نیست

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: به نظر نمی‌رسد اصلاح طلبان خیلی به دنبال موفقیت دولت فعلی باشند و حتی به نظر می‌رسد بعضی از آنها از شکست دولت خوشحال می شوند. محمد صادق کوشکی در رابطه با انتقادات اصلاح طلبان و منتقدین به اقدامات دولت سیزدهم، گفت: بخشی از انتقاداتی که از سوی منتقدین دولت مطرح می‌شود حتی در حد ایراد کودکانه هم قابل ارزیابی نیست. برای مثال مطرح می‌کنند که چرا ریزگرد وجود دارد؟ حل مشکل ریزگرد در اختیار دولت ایران نیست و یک حرکت بزرگ منطقه‌ای می‌خواهد. دولت ما در این زمینه هیچ کاری نمی‌تواند انجام دهد و هر شخصی هم رئیس جمهور باشد کاری نمی‌تواند انجام دهد و باید میان کشورهای منطقه همکاری منطقه‌ای شکل گیرد تا با ریزگردها مقابله شود. وی عنوان کرد: برای مثال در ماجرای ورود زنان به ورزشگاه، یک مسأله فرعی و حاشیه‌ای توسط این بزرگواران، به قدری بزرگنمایی شده که رئیس جمهور در طول یک هفته سه بار باید برای آن وقت بگذارد. اصلاً چه اهمیتی دارد؟ ما هزاران مشکل مهم داریم، اینکه چند خانم بخواهند به ورزشگاه بروند و تیمی را تشویق کنند، ردیف چندم مشکلات کشور خواهد بود؟