بلیط هواپیما

عقب نشینی اروپا از تحریم نفتی روسیه


گروه انرژی: کمیسیون اروپا تغییراتی را در تحریم برنامه ریزی شده علیه نفت روسیه پیشنهاد کرده تا به مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک برای تغییر منابع تامین انرژی، زمان بیشتری دهد. کمیسیون اروپا هفته گذشته در سخت گیرانه‌ترین بسته تحریمها علیه مسکو بر سر جنگ در اوکراین، پیشنهاد تحریم نفت روسیه را مطرح کرد. اما مجارستان و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا می گویند نگران تاثیر این تحریمها بر اقتصادهایشان هستند. به گزارش «تجارت»، پیشنهاد تغییر یافته که سفیران اتحادیه اروپا صبح جمعه درباره آن بحث کردند اما به توافق نرسیدند، به این سه کشور کمک خواهد کرد پالایشگاههای خود را برای پالایش نفت نقاط دیگر ارتقا داده و حذف واردات نفت روسیه را تا سال ۲۰۲۴ به تاخیر بیاندازند. پیشنهاد اولیه کمیسیون خواستار توقف واردات نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه تا پایان امسال شده بود. یکی از این سه منبع آگاه اظهار کرد: به جای مهلت یک ماهه اولیه، یک دوره گذار سه ماهه پیش از ممنوعیت حمل نفت روسیه برای خدمات کشتیرانی اتحادیه اروپا وجود خواهد داشت تا نگرانیهای مطرح شده از سوی یونان، مالت و قبرس درباره شرکتهای کشتیرانی این کشورها رفع شود.

نتیجه مذاکرات چه شد؟
به گفته دیپلماتها، مذاکرات پیچیده بود اما بسیاری ابراز اطمینان کردند همه ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا پیش از هفته آینده می توانند به توافق برسند. یکی از این منابع آگاه گفت: کمیسیون اروپا بعدازظهر جمعه سرگرم گفت و گو برای دستیابی به توافق با بوداپست و احتمالا براتیسلاوا بود. با این حال یک دیپلمات گفت: تصور نمی کنم امروز توافقی حاصل شود و به احتمال زیاد تا آخر هفته توافق صورت می‌گیرد. تحت پیشنهاد اولیه، اکثر کشورهای اتحادیه اروپا باید واردات نفت روسیه را ظرف مدت شش ماه از زمان تصویب تحریمها متوقف کنند و واردات فرآورده‌های نفتی روسیه باید تا پایان سال ۲۰۲۲ متوقف شود.
مجارستان و اسلواکی در ابتدا تا پایان سال ۲۰۲۳ برای اجرای تحریمها مهلت داشتند. تحت تغییرات جدید، مجارستان و اسلواکی می توانند نفت روسیه را تا پایان سال ۲۰۲۴ از خطوط لوله دریافت کنند و جمهوری چک اگر از طریق یک خط لوله از جنوب اروپا نفت دریافت نکند، می تواند تا ژوئن سال ۲۰۲۴ به خرید نفت روسیه ادامه دهد. یک مقام اروپایی گفت: بلغارستان هم خواستار معافیت مشابه کشورهای دیگر شد اما امتیازی درباره مهلت اجرای تحریمها دریافت نکرد زیرا دلیل موجهی نداشت. سه کشور دیگری که مهلت گرفتند، مشکل عینی داشتند.
یکی از این منابع آگاه گفت: مهلت تمدید شده بر اساس زمان ساخت برای ارتقای خط لوله محاسبه شده است. مجارستان و اسلواکی تنها در شش درصد از واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه سهم دارند و این معافیت روی تاثیر این ممنوعیت بر اقتصاد روسیه تاثیر چندانی نخواهد گذاشت. جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اظهار کرد: اگر تا آخر هفته توافقی حاصل نشود، وی خواستار دیدار فوق العاده وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در هفته آینده خواهد شد. ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان پیش‌تر گفته بود: مجارستان به پنج سال زمان و سرمایه گذاری عظیم در پالایشگاهها و خطوط لوله برای تغییر سیستم فعلی که ۶۵ درصد از نفت خود را از روسیه می گیرد، نیاز دارد. بر اساس گزارش رویترز، یک دیپلمات مطلع از مذاکرات نمایندگان کشورهای اتحادیه اروپا در بروکسل با رد اظهارات اوربان، فضای مذاکرات را سازنده توصیف کرد. اما مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت که اگر کشورهای عضو این اتحادیه بر سر تحریم نفت روسیه به توافق نرسند، نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا هفته آینده برگزار خواهد شد. کمیسیون اروپا در حال ارائه تغییراتی درخصوص تحریم برنامه‌ریزی شده خود علیه نفت روسیه است تا نظر کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی و جمهوری چک را جلب کند. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه یک رویداد در فلورانس به خبرنگاران گفت: به رسیدن به راه‌ حلی مشترک ایمان دارم؛ همه کشورها در وضعیت یکسانی نیستند و باید سریعا توافقی حاصل شود. این در حالیست که ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستانگفت که این کشور نمی‌تواند از بسته تحریمی جدید اتحادیه اروپا علیه روسیه که شامل تحریم واردات نفت به شکل کنونی آن است، حمایت کند. همچنین اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت او "مطمئن" است که اتحادیه اروپا بسته جدید تحریم‌ها علیه روسیه را تصویب خواهد کرد. وی افزود: من مطمئنم که ما بسته جدید تحریم‌ها را علیه روسیه اعمال می‌کنیم؛ شاید کمی طول بکشد، اما در مسیر درستی گام برمی‌داریم.