بلیط هواپیما

« ابتکار» سفر رئیس جمهوری به استان اصفهان را بررسی می کند از مشکلات مردم رنج می‌کشم

گروه سیاسی - رئیس دولت سیزدهم در بیست‌ و پنجمین سفر استانی خود عازم اصفهان شد. دیدار با نخبگان استان، دیدار با اقشار مختلف مردم، ایثارگران، جانبازان و خانواده شهدا، بازدید از برخی پروژه‌ها و طرح‌های عمرانی و خدماتی، شرکت در جلسه شورای اداری و برگزاری نشست خبری از مهم‌ترین برنامه‌های سفر یک‌روزه سید ابراهیم رئیسی به اصفهان بود. رئیس قوه مجریه در این سفر با بیان اینکه دولت برای احیای زاینده‌رود برنامه دارد، وعده داد معضل کم‌آبی اصفهان حل شود و عنوان کرد که از مشکلات معیشتی مردم آگاه است و از آن رنج می‌کشد.
رئیسی در این سفر که تعدادی از وزرا و مسئولان دولتی وی را همراهی می کردند، با با اشاره به اینکه بیش از همه مشکلات کم‌آبی مردم استان را رنج می‌دهد، خاطرنشان کرد: کم‌آبی از مسائلی است که دولت برای رفع آن برنامه دارد و اطمینان داریم با کمک مسئولان محترم و مردم عزیزمان در این استان، این مشکل قابل رفع است.
به گزارش ایسنا، رئیسی در اولین بخش از برنامه‌های سفر به اصفهان، با بالگرد از بخش‌هایی از رودخانه زاینده‌رود و تالاب گاوخونی بازدید کرد و پس از آن در روستای قلعه‌بالا در حاشیه زاینده‌رود حضور یافته و از نزدیک با کشاورزان و اهالی این منطقه دیدار و گفت‌وگو کرد و در جریان مشکلات آنها قرار گرفت. رئیس قوه مجریه در جمع اهالی روستای قلعه‌بالا عنوان کرد: دولت تهیه طرح جامع آب، مبتنی بر مدیریت عادلانه توزیع و مصرف آب و اعطای حقوق مردم در این زمینه را در دستور کار دارد.
در جریان بازدید رئیس جمهوری از اراضی کشاورزی شرق اصفهان و تالاب گاوخونی، کشاورزان در این دیدار خواستار اجرای مصوبات ۹ ماده شورای عالی آب، توزیع عادلانه آب در مناطق مختلف حوضه آبریز زاینده‌رود و اتخاذ تصمیمات حساب‌شده برای جلوگیری از برداشت‌های بی‌رویه آب در استان‌های بالادست شدند.

رئیس دولت سیزدهم در ادامه سفر خود پیش از ظهر پنج‌شنبه از شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان که به عنوان اولین سازمان موسس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور با هدف حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید ثروت از علم راه‌اندازی شده است، بازدید کرد و ضمن بازدید از بخش‌های مختلف
رئیس قوه مجریه در برنامه‌های عصر این سفر استانی در نشستی با جمعی از نخبگان اصفهان شرکت و در این نشست اظهار کرد: آنچه مردم در زمینه مقابله با مشکل کم آبی می‌خواهند همان چیزی است که بر اساس کار یعنی عمل به عدالت هم تطبیق دارد. اجرای عدالت در این زمینه یعنی عمل بر اساس طرحی جامع که همه جوانب و ملاحظات موضوع را درنظر گرفته و راهکارهای کارشناسانه برای برون رفت از وضعیت موجود ارائه کرده باشد. اجرای عدالت در زمینه مدیریت منابع و توزیع آب را دارای الزاماتی است که همگان باید به آن ملتزم باشند. به عنوان مثال همه باید به اصلاح الگوی کشت بر اساس آنچه در طرح جامع مدیریت آب توصیه شده است، پایبند باشند و همچنین کسی به خود اجازه ندهد در مسیر رودخانه‌ها از آب سوءاستفاده کند.
احیای زاینده رود روی میز دولت
پس از آن رئیسی در دیدار جمعی از اقشار مختلف مردم در سالن ۲۵ آبان مجموعه ورزشی نقش جهان اصفهان بیان کرد: ضرورت‌هایی وجود دارد که بر هیچ صاحب‌نظری پوشیده نیست. امیدواریم هر آنچه که نیاز است از اصلاحات اقتصادی، با موفقیت انجام دهیم. از مشکلات معیشتی که بعضاً برای مردم در شهر و روستا وجود دارد آگاهم. با مردم ارتباط دارم و از شرایط مطلع هستم و از مشکلاتی که افراد به آن مبتلا هستند رنج زیادی می‌برم. اما اقدامات دولت با صبر و همکاری مردم، پیگیری مجدانه مسئولان، حضور همه فعالان اقتصادی و دلسوزان به لطف خداوند متعال شرایط را به نفع مردم رقم خواهد زد.
رئیس دولت سیزدهم در نشست خبری پایان سفر به اصفهان با تاکید بر اینکه دولت برای احیای زاینده‌رود برنامه دارد، اظهار کرد: مسئله آب باید بدون نگاه بخشی، به‌صورت منطقه‌ای و با استفاده از همه امکانات حل شود و می‌خواهم بگویم که همه امکانات و راهکارها برای احیای زاینده‌رود، امروز روی میز دولت است.
رئیسی همچنین پدیده فرونشست را خطری بسیار جدی برای استان خواند و گفت: فرونشست یک پدیده رسانه‌ای یا روزنامه‌ای صرف نیست، این یک حقیقت است که باید با تشکیل یک کارگروه فوری علت وقوع آن بررسی شود، برخی این پدیده را ناشی از خشکی زاینده‌رود می‌دانند، اما همه دلایل این نیست، ممکن است فرونشست به دلیل حفر چاه غیر مجاز یا مصرف بی رویه آب یا موارد دیگر باشد. کارگروه فرونشست باید با حضور اساتید و کارشناسان فنی تشکیل شود تا مردم با نگرانی زندگی‌ نکنند و بدانند روش‌هایی برای جلوگیری از این چالش جدی وجود دارد.
آمریکایی‌ها هم پیام می‌دهند و هم تحریم می کنند
رئیسی همچنین در مراسم اجتماع مردمی هسته‌های جهاد و پیشرفت در حسینیه جماران با بیان اینکه وقتی آمریکایی‌ها رسما اعلام می‌کنند مفتضحانه در فشار حداکثری علیه ایران شکست خوردیم، یعنی انقلاب اسلامی راه پیروزی و پیشرفت را طی می‌کند، افزود: حالا می‌خواهند ما را با تحریم‌ها محدود کنند؛ مگر تحریم‌ها توانسته ما را محدود کند؟ 
وی گفت: تحریم ها را باید خنثی کرد و من از آمریکاهایی متعجبم که از سویی پیغام مذاکره و توافق می فرستند و از سویی بر لیست تحریم‌ها می افزایند این چه نحو عمل کردن است، دنیا باید به ما حق دهد که به آمریکا اعتماد نکنیم چون میثاق شکن است.