بلیط هواپیما

دمای 50 درجه در 5 استان کشور

زهره افشار
خبرنگار
دمای هوا امروز -دوشنبه- در بر خی نقاط استان‌های جنوبی و غربی کشور به بالای 50درجه می‌رسد به‌ گونه‌ای که امروز اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی ۱۶شهرستان خوزستان تعطیل اعلام شده اند.
«محمد اصغری» کارشناس پیش‌بینی سازمان هواشناسی در گفت‌و‌گو با «ایران» افزود: امروز علاوه‌ بر استان خوزستان انتظار می‌رود دما در برخی نقاط استان‌های بوشهر، ایلام و فارس نیزبه بالای 50درجه برسد که هشدارهای لازم برای حفظ سلامتی ساکنان و پایداری شبکه برق این استان‌ها به مسئولان داده شده است. همچنین امروز در کنار افزایش دمای بالای 50درجه در این استان‌ها، ساکنان استان‌های جنوبی کشور هوای شرجی بالا را تجربه خواهند کرد.

وی افزود: روند افزایش دما در غرب کشور تا اواخر هفته ادامه دارد و در پایان هفته هم باید شاهد افزایش دما در استان‌های ساحلی دریای خزر باشیم. به گفته وی دمای پایتخت نیز در این هفته حداکثر به 37درجه سانتیگراد می‌رسد.
در همین حال امروز آسمان استان‌های سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی و کرمان هم  با پدیده گردوخاک همراه خواهد بود که گستره پدیده گرد‌وغبار فردا به خراسان‌شمالی، خراسان‌جنوبی، سمنان و تهران هم می‌‌رسد ضمن اینکه در این استان‌ها در ساعات بعدازظهر احتمال رگبار‌های مقطعی وجود دارد.
در همین حال پیرو هشدار سطح نارنجی اداره‌ کل هواشناسی خوزستان مبنی بر افزایش دما، رطوبت و احتمال وقوع دماهای بالای ۴۹ درجه و بالاتر همراه با پدیده شرجی در برخی مناطق این استان، مشاغل اداری ۱۶شهرستان برای پایداری شبکه برق در روز دوشنبه ۳۰خردادماه تعطیل شدند.
به گزارش ایرنا، بر این اساس امروز اداره‌ها و دستگاه‌های اجرایی شهرستان‌های اهواز، حمیدیه، باوی، کارون، آبادان، خرمشهر، شادگان، شوش، دزفول، شوشتر، اندیمشک، گتوند، امیدیه، آغاجاری، رامشیر و کرخه تعطیل است و امتحانات مدارس، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی شهرستان‌های مذکور امروز بدون تغییر و براساس برنامه زمان‌بندی اعلام شده توسط مراکز مربوطه برگزار خواهد شد. اما «محسن حیدری» مدیرکل هواشناسی سیستان‌وبلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح زرد هواشناسی گفت: وزش بادهای ۱۲۰روزه در منطقه سیستان و وزش باد در مرکز استان از دیروز (یکشنبه) آغاز شده و تا روز سه‌شنبه شدت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه منطقه اثر این طوفان، منطقه سیستان، شرق زاهدان، خاش، گلشن، میرجاوه و سراوان است، اظهار داشت: در این مناطق بر اثر بروز گردوخاک و وزش باد شدید، احتمال خسارت به تأسیسات و محصولات کشاورزی و تأخیر و لغو برخی پروازها نیز وجود دارد.