بلیط هواپیما

بازیگری که نقش‌ها را زندگی می‌کند

فرهنگی/ «روزی که آقای شفاه به من گفت مریلا کار را پذیرفته، دنیا را به من دادند. نزدیکترین دوستانم وقتی فیلم را دیدند، گفتند چقدر شبیه تو بازی کرده بود. حرکات دستش، نگاه‌های مضطربش، عصبانیت‌هایش، گام‌های بلندش... می‌دانید چرا؟ مریلا نقش‌ها را بازی نمی‌کند، مریلا نقش‌ها را زندگی می‌کند.» این عبارات بخشی از صحبت‌های شهره پیرانی همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد است که این روزها برشی از زندگی اش را می‌توان روی پرده سینما تماشا کرد. برشی که کمتر امکان همذات‌پنداری با آن وجود دارد اما باید روایت شود تا مخاطب بداند ترور یک عشق چگونه اتفاق افتاده است.
شهره پیرانی در یادداشتی از انتخاب مریلا زارعی، کسی که نقشش را در فیلم بازی کرده، نوشته است. بر اساس آنچه ایشان از مریلا زارعی نقل می‌کند، این بازیگر گفته است که نقش‌ها را یا برمبنای اولویت بازیگری‌ حرفه‌ای‌اش انتخاب می‌کند یا به نقشی اعتقاد و علاقه شخصی دارد.
مریلا زارعی همچنین درباره دلیل انتخاب این نقش بیان کرده که اغلب فیلم‌های سینمای ایران در سال‌های اخیر، زن را به حاشیه برده، اما این فیلمنامه زن را به‌عنوان یک کنشگر فعال به نمایش می‌گذارد.
بین انتخاب‌هایی که این بازیگر طی سال‌های فعالیتش کرده نسبت به آنچه انجام داده است، تفاوت آنچنانی نمی‌توان یافت و حتی می‌توان به این مسأله اشاره کرد که زارعی در بیشتر آثاری که حضور داشته، نماد یک زن عاشق و ظریف اما قدرتمند و محکم و فعال در صحنه‌های مختلف اجتماعی بوده است.

از ویژگی‌های نقش این بانوی سینمای ایران در جدیدترین اثر سینمایی‌اش یعنی «هِناس» بسیار می‌توان گفت اما این بسیار نه تنها در چهلمین جشنواره فیلم فجر دیده نشد بلکه این روزها و همزمان با اکران سراسری فیلم هم، انگار قرار است زیر سایه حاشیه‌سازی‌ها قرار بگیرد.
اینکه یک بازیگر حرف و عملش شبیه یکدیگر باشد، برای مخاطبان امروز که بسیار نکته‌بین و جزئی‌نگر هستند مسأله مهمی‌ است و به جرأت می‌توان گفت مریلا زارعی جزو این دسته از افراد است. بازیگری که در آثاری دغدغه‌مند حضور پیدا کرده است که از آن جمله می‌توان به «بادیگارد»، «چ»، «شیار 143» و... اشاره کرد.
این حضور تنها و صرفاً به معنای بازی نبوده است بلکه پشت فیلم و حرفی که برای گفتن دارد، ایستاده است و این مسأله به اعتقادی که او به نقش‌هایش دارد باز می‌گردد اما آیا کسی به نحوه بازی این بازیگر توجه می‌کند؟ یا مدام تلاش می‌کنند که فضای دوقطبی ایجاد کنند و بازیگر را جدا از مردم ببینند.
اینکه ما این روزها حالمان به دلایل متعدد خوب نیست دلیل نمی‌شود به یک بازیگر که بارها ثابت کرده، حرف و عملش یکی‌ است، حمله کنیم. این اتفاق حتی باعث می‌شود عده‌ای از بازیگران بر اساس آنچه می‌بینند و می‌شنوند پیشنهاد بازی در اینگونه آثار را نپذیرند و قید کار را بزنند.
و اما پرسش اصلی که می‌توان مطرح کرد این است که چه بر سر ما آمده که اینگونه در این روزها که به کمک هم نیاز داریم، پشت یکدیگر را خالی می‌کنیم؟
«هناس» به کارگردانی حسین دارابی و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفاه و با بازی مریلا زارعی در نقش شهره پیرانی و بهروز شعیبی در نقش داریوش رضایی‌نژاد از 18 خردادماه اکران خود را در سینماهای سراسر کشور آغاز کرده و با موضوع پرداختن به زندگی و ترور شهید هسته‌ای به اکران خود در سینماها ادامه می‌دهد.