بلیط هواپیما

همکاری با همسایگان اولویت دولت سیزدهم


گروه سیاسی: رئیس جمهور گفت: همکاری با همسایگان ایران در دریای خزر برای ایران دارای اولویت بوده و حتما بنا داریم این همکاری‌ها را گسترش دهیم. آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک خود با رئیس جمهور قزاقستان با اشاره به امضای 9 یادداشت تفاهم و سند همکاری میان دو کشور اظهار کرد: امضای این اسناد نشان اراده دو کشور برای توسعه روابط و مناسبات خود است. روابط تجاری دو کشور در ماه‌های اخیر 50 درصد رشد داشته است و حتما سطح این روابط می‌تواند بیشتر افزایش یابد. سطح تعاملات دو کشور را می‌توانیم در گام اول تا سه میلیارد دلار قرار دهیم. وی تاکید کرد: روابط دو کشور می‌تواند در زمینه کشاورزی، صنعتی، حمل و نقل و ترانزیت، انرژی و نفت و گاز توسعه یابد. زمینه‌های فرهنگی و تمدنی دو کشور هم ایجاد می‌کند روابط بسیار خوبی میان دو ملت در زمینه فرهنگی داشته باشیم.
رئیس جمهور با بیان اینکه مجموعه صحبت‌های انجام شده زمینه گسترش همکاری‌های ایران و قزاقستان را فراهم کرد، افزود: ما معتقدیم علاوه بر روابط دو جانبه روابط منطقه ای میان ایران و قزاقستان و سایر کشورهای منطقه هم باید گسترش یابد. از جمله همکاری های دو کشور در سازمان‌های منطقه‌ای مثل پیمان همکاری شانگهای و اتحادیه ارواسیا.
رئیسی تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران همکاری با همسایگان در دریای خزر دارای اولویت است و ما حتما بنا داریم این همکاری را گسترش دهیم. علاوه بر همکاری های منطقه‌ای بنای دو کشور این است که در سازمان‌های بین‌المللی هم گام‌های جدی بردارند، به ویژه که درباره مسائل منطقه‌ای و جهانی نگاه‌های مشترکی وجود دارد. مثلا ما در موضوع افغانستان نظر مشترکی داریم که باید حتما در این کشور دولت فراگیری تشکیل شود تا از همه گروه‌های سیاسی و اقوام پشتیبانی کند. رئیس جمهور همچنین گفت: ما اتفاق نظر داریم حضور بیگانگان در منطقه امنیت ساز نبوده و مشکلی را حل نمی‌کند. ما اعتقاد داریم مسائل هر منطقه را باید مسئولان و مردم آن منطقه حل کنند. گره مسائل منطقه‌ای به دست خود منطقه باز می‌شود و حضور بیگانگان بیشتر به مشکلات می‌افزاید. وی در پایان با تشکر از توکایف رئیس جمهور قزاقستان و هیات همراه برای سفر به تهران گفت: در جواب دعوت رئیس جمهور قزاقستان در زمان مقتضی به این کشور سفر می‌کنم.
امضای ۹ یادداشت تفاهم و سند همکاری بین ایران و قزاقستان


همچنین گفتنی است در حضور آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و قاسم ژومارت توکایف ۹ سند همکاری و یادداشت تفاهم میان ایران و قزاقستان به امضا رسید.
«یادداشت تفاهم میان مرکز مطالعات سیاسی وزارت امور خارجه و موسسه تحقیقات سیاست خارجی وزارت امور خارجه قزاقستان»، «برنامه مبادلات فرهنگی بین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران و وزارت فرهنگ و ورزش قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری
در زمینه مطالعات تحلیلی و تبادل تجربه میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان»،
«یادداشت تفاهم همکاری در خصوص افزایش تجارت دوجانبه، میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت تجارت و همگرایی قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت کشاورزی قزاقستان در زمینه کشاورزی»، «یادداشت تفاهم همکاری بین وزارت جهاد کشاورزی ایران و وزارت
کشاورزی و وزرات صنعت و توسعه زیرساخت قزاقستان در زمینه تجارت و ترانزیت محصولات کشاورزی»، «یادداشت تفاهم همکاری بین سازمان صدا و سیمای ایران و آژانس دولتی خبر قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری شرکت ملی نفت ایران با شرکت گاز مونای گاز قزاقستان»، «یادداشت تفاهم همکاری میان راه آهن ایران و شرکت سهامی راه آهن ملی قزاقستان» اسنادی بود که در حضور سران ایران و قزاقستان به امضای وزرا،‌ استانداران و مسئولین مربوطه دو کشور رسید. همچنین در ابتدای مراسم امضای اسناد همکاری دو کشور، دکتر رئیسی و توکایف بیانیه مشترک دو کشور را نیز امضا کردند.