بلیط هواپیما

اعتراض به اظهارات توهين‌آميز يك نماينده مجلس درباره ازدواج زنان

اظهارات غيرمتعارف و توهين‌آميز اميرحسين بانكي، رييس كميسيون مشترك طرح جواني جمعيت و حمايت از خانواده در همايش ايران جوان در جامعه الزهرا، جنجالي در فضاي سياسي كشور ايجاد  كرد.  اظهارات بانكي آنقدر نامتعارف و توهين‌آميز بود كه حتي نمايندگان مجلس و برخي همكاران او نيز خواستار عذرخواهي‌اش شدند. بانكي كه نماينده اصفهان است با حضور نمايندگان زن مجلس در مقابل صندلي خود مواجه شد. نمايندگان زن در حالي كه از او انتقاد مي‌كردند، خواستند كه از سخنان بازگشته و عذرخواهي كند. اما بانكي همچنان بر سخنان اصرار ورزيده و حتي به دفاع از آن نيز پرداخت. برخي نمايندگان مجلس نيز آنقدر سخنان بانكي را غيرعادي يافتند كه باورش نمي‌كردند. براي مثال آن‌طور كه ايسنا گزارش كرده محمودوند، عضو كميسيون امنيت ملي به بانكي گفته: «آيا واقعا چنين حرفي زده‌اي؟ اصلا... كه چنين چيزي گفتي؟!» كمال عليپور، نماينده قائمشهر هم با حالتي سوال‌برانگيز و متعجب به او گفت كه آيا واقعا راه‌حل را چنين  چيزي  مي‌داني؟ او در همايش «ايران جوان» كه در يكم خرداد در جامعه الزهرا شركت كرده بود براي ازدواج دختران با سنين بالا ايده‌هايي مانند ازدواج بين‌المللي و ازدواج همسالان را مطرح كرده بود كه در زير بخشي از صحبت‌هاي او را مي‌خوانيد: «تعداد دختران و پسران در آستانه ازدواج و زير ۳۰ سال ما فعلا به هم مي‌خورد؛ اما در خصوص نسل گذشته منظور دختران مجرد بالاي ۳۰ سالي هستند كه آمار آنها با توجه به سرشماري صورت گرفته در سال ۹۵ چيزي در حدود يك ميليون و ۴۰۰ هزار نفر را نشان مي‌دهد و خانم‌هاي بالاي ۳۰ سال مجردي كه در اين سن يا مطلقه هستند يا به هر دليل همسر خود را از دست داده‌اند هم بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر هستند، يعني روي هم دو ميليون و ۱۰۰ هزار نفر مجرد ۳۰ تا ۵۰ ساله وجود دارد كه اگر بخواهند طبق عرف ازدواج‌ها با فردي متوسط پنج سال بزرگ‌تر از خود ازدواج كنند، اين تعداد پسر مجرد وجود ندارد، بيشترين نگراني ما مخصوص اين گروه سني از جمعيت است وگرنه نگراني براي دختران ۱۶ تا ۳۰ سال كه عموما با پسران ۲۰ تا ۳۵ سال ازدواج مي‌كنند چون نسبيت وجود ندارد. براي اين گروه دو پيشنهاد وجود دارد؛ اول ازدواج همسالان است، به اين مفهوم كه بنا به گفته روانشناسان كه پايبند به اين مساله هستند كه سن شناسنامه‌اي ملاك تصميم نيست، بلكه ملاك سن ظاهري و عقلي افراد است، افراد به ازدواج همسالان كه از گذشته نيز وجود داشته و اتفاقا ازدواج موفقي هم است روي بياورند. دختر حتي مي‌تواند با فردي يك يا دو سال كوچك‌تر خود نيز ازدواج كند به شرط آنكه شكسته نشده باشد و نشاط خود را حفظ كرده باشد و توصيه ديگر هم مي‌تواند ازدواج بين‌المللي باشد، به اين معني كه اين قشر از دختران مجرد با توجه به كمبود پسر مجرد در كشور با مسلمانان و شيعيان علاقه‌مند به ايران ازدواج كنند؛ از اين طريق نه تنها توسعه فرهنگي اتفاق افتاده است و ارتباطات بين‌المللي تقويت مي‌شود، بلكه اين نسبيت به هم ريخته در كشور نيز برطرف مي‌شود.»
اعضاي فراكسيون زنان مجلس در پي اظهارات بانكي نشستي خبري برگزار كرده و به اين اظهارات اعتراض كردند. سارا فلاحي، نماينده ايلام در اين نشست خبري گفت: «قطعا ما به عنوان نمايندگان مردم و بانوان با چنين اظهارنظرهايي كه صرفا شخصي است و نمي‌توان آن را به كليت مجلس تامين داد، مخالفيم و معتقديم كه نمايندگان مردم با افراد ديگر بسيار متفاوت هستند و چنانچه نظري را مطرح مي‌كنند بايد پشت آنها كار دقيق كارشناسي و علمي باشد.»فلاحي گفت: اميدواريم كساني كه اظهارات مورد اشاره را مطرح كرده‌اند سهوا اين كار را انجام داده باشند و از جامعه ايران و زنان ايران عذرخواهي كنند و به التهابات حاكم بر افكار عمومي بيشتر از آنچه هست، دامن نزنند. در ادامه اين نشست خبري فاطمه قاسم‌پور، رييس فراكسيون زنان مجلس تصريح كرد: امروز فراكسيون زنان يك‌صداست و نسبت به اظهارات مطرح شده اعلام موضع كرد و همه اعضاي فراكسيون چون علاوه بر آنكه خود را نماينده همه جامعه مي‌دانند به‌طور ويژه زنان را نمايندگي مي‌كنند، از اظهارات متاثر بودند و پيگيري مي‌كردند تا اين اظهارنظر مطرح شده اصلاح و گفته شود كه اين اظهارات، نظر كل مجلس نيست.
جالب اينجاست كه بانكي به‌رغم اين اعتراضات باز هم از سخنان خود عقب‌نشيني نكرده و مدعي شده كه رسانه‌ها سخنان او را تقطيع شده منتشر كرده‌اند. بانكي گفت كه صحبت‌هاي من در يك محيط علمي و آكادميك بود. آنجا ضمن تحليل آماري تاكيد كردم كه بحث رسانه‌اي نيست و مربوط به حوزه نظري و صاحب‌نظران است، گفتم آمارهاي غلطي در جامعه مطرح شده كه بايد اصلاح شود. وي مجددا همان حرف‌هاي قبلي‌اش را تكرار كرد و گفت: توجه به اين شرايط توصيه‌اي درباره ازدواج همسالان كردم و گفتم كه روانشناسان تاييد مي‌كنند، سن عقلي و ظاهري در ازدواج ملاك است و نه سن شناسنامه‌اي؛ اگر بخواهيم طبق فرهنگ غلط‌مان دختران با پسراني ازدواج كنند كه سن‌شان بيشتر از آنهاست، ضربه به دختران وارد مي‌شود. در آن جلسه تاكيدم به ازدواج همسالان بود.