بلیط هواپیما

ناامید کردن مردم، کار برای دشمن است

تضعیف انگیزه‌های دینی از مهمترین ابعاد جنگ نرم است

گروه سیاسی/ بیانات رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ملی شهدای عشایر که ۲۲ خرداد ۱۴۰۱ برگزار شده بود، روز گذشته در محل برگزاری این همایش در شهرکرد منتشر شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار با اشاره به تعبیر امام بزرگوار از عشایر به‌عنوان ذخایر کشور، برگزاری این کنگره را فرصتی مناسب برای توجه و آشنایی مردم با عشایر دانستند و گفتند: امروز تکیه بدخواهان ایران و اسلام به جنگ نرم است؛ بنابراین همه آحاد ملت از جمله عشایر به امور و تولیدات فرهنگی نیاز دارند، البته در کار فرهنگی همچون تولید فیلم و کتاب باید بازخورد و تأثیر تولیدات مورد توجه و اندازه‌گیری قرار بگیرد.

عشایر جزو وفادارترین اقشار
رهبر انقلاب با اشاره به ایستادگی عشایر در مقابل تلاش‌های پر شمار بیگانگان در طول دو سه قرن گذشته، گفتند: هدف از این تلاش‌ها وادار کردن عشایر به خیانت به کشور و اقداماتی همچون تجزیه و جنگ داخلی بود که هرگز موفق نشدند، بنابراین عشایر ایران جزو وفادارترین قشرهای ملت هستند. ایشان فداکاری عشایر در دوران انقلاب و دفاع مقدس را جلوه دیگری از وفاداری آنان دانستند و خاطرنشان کردند: عامل اصلی وحدت، پیشرفت و از خودگذشتگی مردم از جمله عشایر، عامل «دین» بود که امام بزرگوار با استفاده از آن عنصر حیاتی، انقلاب را به پیروزی رساند و پس از انقلاب نیز در مقابل انبوه پشتیبانی‌ قدرت‌های بیگانه و دولت‌های مرتجع از صدام به منظور از پا درآوردن انقلاب، موجب مصونیت و حفظ کشور شد.
نباید انگیزه شهدا را به کمتر از انگیزه دینی فروکاست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای شهیدان را مظهر زیبا و با شکوه ایمان دینی خواندند و با تأکید بر نقش منحصر به فرد انگیزه دینی در مجاهدت رزمندگان و همچنین صبر و آرامش خانواده‌های شهدا گفتند: البته بعضی‌ها که سر و کاری با دین ندارند به‌دنبال دست بردن در انگیزه‌های دینی شهدا و رزمندگان هستند، اما نباید انگیزه‌های عزتمندانه شهدا را به چیزی کمتر از انگیزه دینی و کسب رضای خداوند فروکاست.
استفاده دشمن از فعالیت‌های ضد دین
ایشان از مهم‌ترین ابعاد جنگ نرم را خاموش یا تضعیف کردن انگیزه‌های دینی در کشور خواندند و افزودند: امروز هر کاری در کشور علیه دین، سنت‌ها، مقدسات و شعایر دینی انجام می‌شود، متکی به یک انگیزه سیاسی و مورد استفاده دشمن است، اگرچه ممکن است عامل انجام آن کار از این واقعیت غافل و ناآگاه باشد.
تضعیف امید به آینده از مصادیق جنگ نرم
رهبر انقلاب، تضعیف ایمان دینی، تضعیف امید و خوشبینی به آینده کشور را از مؤلفه‌های جنگ نرم علیه ملت دانستند و خاطرنشان کردند: القای بی‌آیندگی، بن‌بست و اینکه مسئولان، اداره کشور را بلد نیستند از جمله کارهای بدخواهان ایران است و امروز هر کس مردم را از آینده ناامید، یا ایمان‌های مردم را تضعیف، یا مردم را به تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های مسئولان بی‌اعتقاد یا بدبین کند، چه بداند و چه نداند به سود دشمن کار می‌کند.
امید؛ درس مهم شهیدان
ایشان درس مهم شهیدان را درس امید خواندند و خاطرنشان کردند: رزمندگان ما در شرایطی وارد میدان رزم شدند که بر اساس محاسبات عادی امیدی به پیروزی وجود نداشت ،اما بر اثر آن مجاهدت‌های امیدوارانه، جنگ با عزت جمهوری اسلامی و منکوب شدن متجاوزان خاتمه یافت و این یعنی در سخت‌ترین شرایط نیز باید به کمک الهی و همت خود امیدوار بود.
رهبر انقلاب همچنین با تقدیر از فعالیت‌ها و خدمات بسیج در بخش‌های عشایری، شناسایی و رفع مشکلات عشایر بویژه برنامه‌ریزی و اقدام برای حل مسائل فرهنگی را وظیفه همه مسئولان ذیربط خواندند.

بــــرش
لزوم پیشتازی استادان بسیجی در پیشرفت و تولید علم

همچنین حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به همایش بزرگداشت روز بسیج اساتید، بر مسئولیت و نقش استادان بسیجی در زمینه آمیختن پیشرفت و نوآوری علمی با اخلاق و تربیت نفسانی تأکید کردند. متن پیام رهبر انقلاب اسلامی که حجت‌الاسلام رستمی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها آن را در همایش بزرگداشت بسیج اساتید قرائت کرد، به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
والحمدلله و الصلاة علی رسول‌الله و آله الاطهار
به استادان بسیجی دانشگاه و اجتماع آنان در روز ملی بسیج اساتید، سلام و درود می فرستم و یاد دانشمند مجاهد، شهید مصطفی چمران و دیگر شهدای دانشگاه را عزیز و گرامی می دارم. سایه مبارک استاد متعهد و متدین و مجاهد بر سر دانشگاه کشور یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی و نویددهنده سرافرازی و رستگاری آینده ملت ایران است. علم نافع و پیشرفته شما چه در موضوعات راهبردی و اساسی و چه در مسائل نقد و کاربردی، نیاز حتمی و فوری کشور است. فعالیت استاد بسیجی تنها تعلیم نیست، پیشرفت علمی، نوآوری در ماهیت دانش و زبان آن، آمیختن آموزش با اخلاق و تربیت نفسانی، همت گماشتن به دوگانه‌ِ فراگیری تازه‌‎های علمی، و اجتهاد و تولید علم  و وظایف دیگری از این قبیل نیز در زمره مسئولیت‌های استاد علم است و شما بسیجیان عزیز در همه این زمینه‌ها می‌توانید پیشتاز و پیشران باشید. توفیقات شما را از خداوند متعال مسألت می‌کنم.
سیدعلی خامنه‌ای
۳۰ خرداد ۱۴۰۱
پیام تسلیت به آیت‌الله استادی در پی درگذشت همسر ایشان
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی درگذشت همسر گرامی آیت‌الله استادی را به ایشان تسلیت گفتند. متن پیام به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
آیت‌الله آقای حاج شیخ رضا استادی دامت‌برکاته
درگذشت همسر گرامی آن‌جناب را تسلیت عرض می‌کنم به جنابعالی و فرزندان مکرم و دیگر بازماندگان. خداوند آن بانوی مؤمن و صالح را با اولیایش محشور نماید و مشمول مغفرت و رحمت فرماید.
سیدعلی خامنه‌ای
۳۱ خرداد ۱۴۰۱