بلیط هواپیما

وزنه‌برداری آزاد شد!

به گزارش خبرنگار شهروندآنلاین؛ فدراسیون وزنه برداری طی هفته های گذشته با چالش های متنوعی مواجه بوده است. این ورزش محبوب که در گذشته‌ای نه چندان دور بسیار قهرمان پرور و مدال‌آور بود و افتخارات زیادی را برای کشور به همراه داشت، مدتی است شاهد اتفاقات عجیبی بود.

از پناهنده شدن دو بانوی قهرمان تا مشکلات مربوط به سخت‌افزاری و لجبازی های رییس، همگی باعث شد تا در نهایت علی مرادی صندلی مدیریت را ترک کند.

مرادی که به دلیل بازنشستگی مشخص بود دیر یا زود فدراسیون را ترک خواهد کرد، صبح سه‌شنبه با ابطال انتخابات 3 سال پیش مواجه شد و چنین اتفاقی را تجربه کرد. وزیر ورزش و جوانان سجاد انوشیروانی قهرمان سابق وزنه‌برداری که بعد از خداحافظی سوابق فراوانی در امر مدیریت داشت را به عنوان سرپرست فدراسیون برگزید.


نکته جالب اینکه انوشیروانی در انتخابات سال ۹۸، حضور جدی داشت و اصلی‌ترین رقیب علی مرادی برای ریاست محسوب می شد و اگر وزارت ورزش وقت انتخابات را قانونی برگزار می‌کرد، رقابت این دو نفر به دور دوم کشیده می‌شد. در هر حال انوشیروانی سه سال پس از انتخابات، توانست حکم ابطال را بگیرد و اکنون با مسئولیت جدیدی قدم به فدراسیون می گذارد. البته با توجه به حاشیه‌های زیادی که وزنه برداری در این سال ها داشته است، روزهای سختی پیش روی انوشیروانی قراردارد.

اولین وظیفه انوشیروانی، بازگشت ملی‌پوشان

اردوی تیم ملی وزنه برداری در هفته های گذشته با اعتصاب و تحریم همراه بوده است. وزنه‌برداران ملی پوش به دلیل شرایط بد اردو و امکانات کمپ، اردوی تیم ملی را ترک کردند و خواستار بهبود شرایط و حفظ شان و احترامشان شدند. از این رو به نظر می رسد انوشیروانی در وهله اول باید جلسه‌ای با این وزنه‌برداران معترض داشته باشد تا بتواند آنها را متقاعد به بازگشت به اردوی تیم ملی کند. انوشیروانی باید شرایط اردو را به گونه ای فراهم کند تا وزنه‌برداران مجاب شوند که تغییرات در راه است و بدون داشتن دغدغه غذا و مکمل یا حقوق برای حضور در بازی های کشورهای اسلامی و سپس اولین گزینشی المپیک آماده شوند.

هیچ چیز سر جای خودش نیست

فدراسیون وزنه برداری در این مدت توسط کسانی اداره می‌شد که ارتباط خوبی با علی مرادی داشتند. در واقع نوع ارتباط، میزان اختیارات افراد را مشخص می‌کرد، نه تخصص و تجربه. از این رو به نظر می‌رسد فدراسیون نیاز به خانه‌تکانی داشته باشد و به افرادی در فدراسیون پست داده شود که تخصص لازم را دارند. انوشیروانی باید سروسامانی به چارت اداری فدراسیون بدهد و سرپرست نایب رییسی تعیین کند. بحث خزانه‌داری و کمیته‌های فدراسیون و مخصوصا بین‌الملل را به دست افراد فنی و کاربلد بسپارد.

سر و سامان دادن کادرفنی تیم‌های ملی

تیم های ملی هم در این سال ها اوضاع آشفته‌ای داشته و بیشتر به محل برو و بیا تبدیل شده بود. در این سال ها تیم ملی مدیر فنی کاربلد نداشته است که پای کار باشد. برخی افراد فقط به اسم حضور داشتند اما حتی اطلاع نداشتند که وزنه برداران در اردو چه شرایطی دارند. سرمربیان هم هیچ اختیاری از خود برای انتخاب دستیار نداشتند و روسای هیات ها به عنوان مربیان تیم ملی پست گرفتند و انتظار است که به این رویه اشتباه پایان داده شود و شاهد حضور مربیان کاربلد در تیم های ملی باشیم.

سالن وزنه‌برداری، جای کنسرت نیست!

سالن مسابقه وزنه‌برداری سال ها در اجاره بود و کنسرت و همایش ها در این سالن برگزار می شد بدون اینکه مشخص شود اجاره بهای این سالن چقدر بوده و کجا هزینه شده است. انوشیروانی اکنون باید تکلیف این سالن را مشخص کند که چقدر فدراسیون از اجاره این سالن سود می برده است؟ اصلا قرارداد فدراسیون با پیمانکار این سالن چگونه است و ضرر مالی متوجه فدراسیون هست یا خیر؟

کار دشوار سرپرست جدید فدراسیون

مشکلات در وزنه‌برداری یکی، دو تا نیست. پیشکسوتان و قهرمانان زیادی از فدراسیون دور شده‌اند که باید شرایطی برای جمع کردن این خانواده کنار هم فراهم شود. خوابگاه و زیرساخت های  کمپ تیم های ملی نیاز به بازسازی اساسی دارد تا به مکان مناسبی برای تیم ملی ایران تبدیل شود. انگیزه را باید به استان ها برگرداند چراکه در این سال ها وزنه برداری در اکثر استان ها تعطیل شده است. همچنین مسئول جدید فدراسیون باید زمینه ورود اسپانسرها را به وزنه برداری فراهم کند تا نگاه فدراسیون برای تامین مخارج اردویی تنها به دستان وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نباشد. در واقع انوشیروانی روزهای سختی را در فدراسیون وزنه‌برداری خواهد داشت و باید کم کم شروع به ساختن دوباره وزنه‌برداری کند تا این رشته بتواند به روزهای درخشان خود بازگردد.

در نهایت همه اقداماتی که انوشیروانی انجام خواهد داد، او باید انتخابات ریاست را چند ماه بعد برگزار کند. انتخاباتی که قطعا رقبای زیادی برای انوشیروانی در آن حضور پیدا می‌کنند.

//انتهای پیام