بلیط هواپیما

اعتراف باند مخوف «ارواح» به 200 فقره سرقت

سیدخلیل سجادپور- اعضای یک باند مخوف سرقت در حالی به 200 فقره گوشی قاپی و دستبرد به منازل اعتراف کردند که به دلیل حضور بامدادی روی سر خانواده‌های خواب آلود، به باند «ارواح» معروف شده بودند.
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته در تشریح ماجرای سرقت‌های این باند مخوف به «خراسان» گفت: در پی افزایش گوشی قاپی و زورگیری در برخی مناطق شهری و با صدور دستوری ویژه از سوی سردار سرتیپ محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی، ماموریت یافتند تا ماجرای گوشی قاپی‌های شرق مشهد را زیر ذره بین تحقیقات ببرند.
سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: بررسی‌های میدانی و بازبینی صحنه‌های جرم بیانگر آن بود که پلیس با یک باند حرفه‌ای روبه رو شده است چرا که مال باختگان فقط می‌توانستند شماره پلاک‌های جعلی از یک موتورسیکلت قرمز رنگ را گزارش دهند که سارق یا سارقان هنگام ارتکاب جرم از آن استفاده می‌کردند. به همین دلیل جلسات کارشناسی و تجزیه و تحلیل پرونده‌های گوشی قاپی در مناطق بولوار چمن، شهید رستمی، پروین اعتصامی، خیابان گاز، مسلم، فدائیان اسلام، احمدآباد و غیره در اتاق فرماندهی برگزار شد و کارآگاهان فرضیه‌های متفاوتی را بررسی کردند. این مقام ارشد انتظامی در استان خراسان رضوی اضافه کرد: از سوی دیگر نیز بازبینی دوربین‌های ترافیکی، تصویری از دو سارق جوان را برای کارآگاهان نمایان کرد که مشخص شد موتورسواران از یک موتورسیکلت سرقتی با اعداد و ارقام جعلی استفاده می‌کنند اما تمرکز پلیس بر چهره دزدان، شیوه و شگرد عملیات‌های تخصصی را دگرگون کرد چرا که کارآگاهان پس از ترسیم چهره سارقان گوشی قاپ دریافتند که آنان دارای سوابق متعدد کیفری هستند و قبلا نیز توسط کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن دستگیر و روانه زندان شده‌اند اما ورود به بانک اطلاعاتی مجرمان سابقه دار حاکی از آن بود که آن‌ها چند ماه قبل از زندان آزاد شده‌اند و دوباره با تشکیل یک باند مخوف دیگر به جرایم خطرناک خود ادامه می‌دهند. سرهنگ شفیع زاده با اشاره به تشکیل یک گروه ویژه برای رصدهای اطلاعاتی در این پرونده تصریح کرد: با به دست آمدن این سرنخ ها، گروهی تخصصی از کارآگاهان به سرپرستی سرگرد حسن رحیم پور (رئیس دایره جرایم خشن) وارد عمل شدند و پس از چندین ساعت فعالیت‌های اطلاعاتی به سرنخ‌هایی از پاتوق یکی از دزدان حرفه‌ای گوشی در بولوار چمن رسیدند.
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی در ادامه این گفت وگوی اختصاصی خاطرنشان کرد: در سپیده دم بیستم خرداد، کارآگاهان در یک عملیات ضربتی و هماهنگ و با کسب دستورات قضایی از قاضی اسماعیل عندلیب(معاون دادستان مرکز خراسان رضوی) پاتوق مذکور را به محاصره درآوردند و یکی از سارقان حرفه‌ای به نام «علی – ب» را در حالی به دام‌انداختند که چندین گوشی تلفن سرقتی را نیز درون کیسه‌ای جاسازی کرده بود. این مقام با تجربه انتظامی که اکنون ردای کارآگاهان را بر تن دارد، به شناسایی اعضای دیگر این باند نیز اشاره کرد و گفت: پس از انتقال متهم به مقر انتظامی، وی به ناچار دیگر همدستان خود و مالخران این باند مخوف را در حالی لو داد که بررسی‌های پلیس از خطرناک بودن این باند زورگیری و گوشی قاپی حکایت داشت. سرهنگ جواد شفیع زاده افزود: هنگامی که کارآگاهان با استفاده از شگردهای پلیسی با یکی از مالخران حرفه‌ای این باند قرار صوری گذاشتند ناگهان «مهدی- ب» (مالخر) به همراه سرکرده تحت تعقیب این باند وارد کمین کارآگاهان شدند در حالی که سوار بر یک دستگاه موتورسیکلت بودند اما آن‌ها وقتی فهمیدند که در محاصره پلیس قرار دارند بی درنگ از محل گریختند که با تیراندازی نیروهای کارآزموده روبه رو شدند و دستانشان را بالا بردند.

وی ادامه داد: بلافاصله مخفیگاه متهمان با هماهنگی قضایی در خیابان مسلم و کوی طلاب بازرسی و تعداد زیادی گوشی سرقتی نیز کشف شد اما از سوی دیگر بررسی پیامک‌ها و ارتباط سارقان با  دیگر اعضای باند، بیانگر آن بود که آن‌ها با جوانی به نام «حسن-ح» ارتباط دارند که از سارقان حرفه‌ای تحت تعقیب پلیس آگاهی است چرا که به دلیل سرقت‌های بامدادی از منازلی که ساکنان آن در خواب بودند به باند «ارواح» معروف بودند.
مقام ارشد انتظامی پلیس آگاهی خراسان رضوی تاکید کرد: حالا دیگر ماجرای گوشی قاپی‌ها به سرقت از منازل هم گره خورده بود که کارآگاهان دامنه عملیات را به نقاط دیگر شهر گسترش دادند و موفق شدند این سارق حرفه‌ای را در بولوار رسالت مشهد دستگیر کنند. بررسی‌های بیشتر نشان می‌داد که او و یکی از همدستانش در ساعات اولیه صبح با شاه کلید یا عبور از روی در و دیوار وارد منازل ویلایی در حاشیه شهر می‌شدند و گوشی‌های ساکنان را در حالی به سرقت می‌بردند که اهالی منزل در خواب بودند. وی گفت: البته در برخی از موارد مال باختگان مدعی هستند که سارقان طلا، وجه نقد و اشیای با ارزش دیگر را نیز به سرقت برده‌اند که تحقیقات در این زمینه ادامه دارد.
سرهنگ کارآگاه شفیع زاده اضافه کرد: در بازرسی از مخفیگاه این سارق حرفه‌ای نیز 22 گوشی سرقتی کشف شد و مالخر دیگری هم که از اعضای این باند بود به دام افتاد. وی با تاکید بر این که اعضای باند معروف به «ارواح» لانه مجردی داشتند و در ساعات بعد از ظهر اقدام به گوشی قاپی و زورگیری می‌کردند، گفت: از اعضای این باند قمه و خنجرهایی نیز به دست آمده است که هرکس با دیدن آن‌ها وحشت می‌کند.
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی با قدردانی از دستورات ویژه قاضی پرونده و همچنین حمایت‌های قضایی معاون دادستان مرکز خراسان رضوی تصریح کرد: «حسن- ح» (یکی از سارقان) دارای حدود 13 فقره سابقه کیفری و «علی – ب» نیز 5 فقره سابقه کیفری دارد که پس از آزادی از زندان دوباره به ارتکاب جرم رو آورده‌اند.
این مقام انتظامی افزود: بررسی‌های پلیس همچنین بیانگر آن بود که سارقان موتورسیکلت قرمز رنگ را از کوی طلاب به سرقت برده‌اند و با آن به گوشی قاپی در شهر می‌پرداختند و گاهی نیز برای ایجاد رعب و وحشت از قمه‌های ترسناک استفاده می‌کردند. سرهنگ جواد شفیع زاده با اشاره به این که باند معروف به «ارواح» تاکنون به 200 فقره سرقت در مشهد اعتراف کرده‌اند، گفت: بررسی‌های بیشتر در این باره ادامه دارد.