بلیط هواپیما

دولت با جدیت مسیر اصلاح نظام بانکی را طی می‌کند


سخنگوی دولت با اعلام اینکه دولت با جدیت مسیر اصلاح نظام بانکی را طی می‌کند، شروع آن را هم از مسیر کمک به مردم و واقعی کردن تسهیلات دانست. علی بهادری جهرمی در حاشیه جلسه روز گذشته هیات دولت در جمع خبرنگاران با گرامیداشت یاد درگذشتگان حادثه سیل استان فارس، اظهار کرد: روز چهارشنبه قریب به ۲۰ مصوبه در جلسه دولت تصویب شد. وزیر اقتصاد گزارش خوبی از سامانه‌ای که در همین روزها رونمایی خواهد شد داد، این سامانه امکان وثیقه‌گذاری سهام بورسی را به سهامداران بورس اعطاء می‌کند تا بتوانند تسهیلات بانکی دریافت کنند. همه کسانی که سهام بورسی دارند که حدود ۵۰ میلیون نفر می‌شوند برای دریافت تسهیلات بانکی از این پس می‌توانند از سهام خود هم به عنوان وثیقه استفاده کنند. وی افزود: دولت با جدیت مسیر اصلاح نظام بانکی را طی می‌کند و شروع آن هم از همین مسیر کمک به مردم و واقعی کردن تسهیلات است. دولت در این مسیر نظارت خواهد داشت و از بانک‌ها هم مطالبه‌گری می‌کند.
بهادری جهرمی یادآور شد: آیین‌نامه قانون رتبه‌بندی معلمان هیات تطبیق مجلس ایراداتی را متوجه آیین‌نامه کرده بود که در جلسه امروز مطرح و بخشی از این ایرادات با نظر معاونت حقوقی و سایر بخش‌های مرتبط اصلاح شد و بخشی از ایرادات همچنان نیازمند بحث بیشتری بود که به کمیسیون بازگشت پیدا کرد تا پس از بحث و بررسی در صحن دولت تصویب شود. سخنگوی دولت یادآور شد: کلیت آیین‌نامه نهایی شده و قابلیت اجرا دارد و ان‌شاءالله این مسیر رتبه‌بندی با سرعت هرچه بیشتری پیش رود.
وی تاکید کرد: با توجه به آغاز اجرای طرح دارویار که با مسیر بسیار خوبی توانست کار خود را فعلا در خصوص داروهای داخلی آغاز کند، بدون افزایش پرداخت از جیب بیماران و مراجعان به داروخانه و البته در خصوص داروهای تجویزشده، هیچ افزایش پرداختی در آن اتفاق نمی‌افتد. سخنگوی دولت ادامه داد: این طرح هم کمک می‌کند به سمت مصرف درست‌تر دارو برویم و هم نظام بیمه‌ای ما را به شدت تقویت می‌کند و از تولیدکنندگان دارو در داخل کشور حمایت می‌کند و یک اصلاح اساسی در حوزه درمان و دارو رخ می‌دهد. بهادری جهرمی یادآور شد: در همین راستا وزارت بهداشت پیشنهاد داشت که مالیات بر ارزش افزوده در خصوص واردات مواد اولیه دارو و تجهیزات پزشکی با توضیحاتی کاهش پیدا کند تا به پیشبرد این مسیر کمک کند.
وی با اشاره به آخرین اقدامات دولت در زمینه ساخت مسکن، اظهار کرد: در خصوص نهضت ملی مسکن با توجه به اینکه این امر نیازمند زمین‌های مناسب است، امروز بنا بر پیشنهاد وزارت راه دو شهر جدید به عنوان گلمان و تابناک به ترتیب در استان آذربایجان غربی و استان فارس به تصویب هیات دولت رسید تا ایجاد شود تا ظرفیت ساخت مسکن را بیشتر از گذشته و با سرعت بیشتری داشته باشیم. بهادری جهرمی یادآور شد: با توجه به تکلیفی که در قانون بودجه درباره برخی از بیمه‌شدگان بدون کارفرما در برخی مشاغل قانونی وجود داشت، دولت امروز آیین‌نامه‌ای را تصویب کرد تا سه دهک‌ درآمدی پایین‌تر از پرداخت حق بیمه در آن کارگاه‌های خاصی که مطابق قانون شامل معافیت شدند، معاف باشند و حق بیمه آن‌ها را دولت به عنوان جایگزین آنان پرداخت کند و تفصیل این آیین‌نامه هم منتشر می‌شود.


سخنگوی دولت افزود: برای تقویت نقش پژوهش در حل مسائل و مشکلات کشور، تقویت ارتباط حوزه‌های صنعت و معدن و سایر حوزه‌های پیشران اقتصادی با دانشگاه و موثرتر کردن و کاربردی‌تر کردن پژوهش‌ها امروز آیین‌نامه‌ای در دولت تصویب شد که مطابق آن، صندوق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری ایجاد شد که ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت را تجمیع کند و حامی هدایت پژوهش کشور به سمت حل مشکلات باشد. وی یادآور شد: در جهت تقویت منابع مالی کشور و مولدسازی منابع موجود به طور خاص در حوزه وزارت جهاد کشاورزی، امروز آیین‌نامه اجرایی فروش اموال منقول و غیرمنقول وزارت جهاد کشاورزی به تصویب رسید تا گام موثری در راستای مولدسازی منابع این وزارتخانه اتفاق بیفتد.
بهادری جهرمی با اشاره به تاکید دولت بر حمایت از بیماران مبتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج، گفت: خبر خوش امروز تصویب اساسنامه صندوق بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج بود که ۵ هزار میلیارد تومان منابع برای حمایت از بیماران مبتلا به اینگونه بیماری‌ها پیش‌بینی شد و امروز عملاً مسیر اجرای این حکم قانونی فراهم شد تا گام موثری در جهت حمایت از این بیماران برداشته شود. سخنگوی دولت اظهار کرد: تعیین فهرست شهرهای آلوده مشمول عوارض سالانه آلایندگی وسایط نقلیه بود که به پیشنهاد سازمان محیط زیست به تصویب رسید و این شهرهای آلوده شامل تهران، کرج، اصفهان، تبریز، مشهد، اهواز، قم و اراک می‌شوند.