بلیط هواپیما

هشدار جدی در خصوص تغییرات بی رویه در نظام تقسیمات کشوری

رئیس مرکز پژوهش های مجلس با هشدار جدی در خصوص تغییرات بی رویه در نظام تقسیمات کشوری، گفت: ابعاد منفی تبدیل بیش از حد کشور به واحدهای سیاسی کوچک، مسئله‏ای است که نمی‏توان به سادگی از آن گذشت.
به گزارش ایسنا، بابک نگاهداری با اشاره به عملکرد دولت دوازدهم، در خصوص پیامدهای تبدیل بی رویه کشور به واحدهای کوچک سیاسی و بی ‏ثباتی در تقسیمات کشوری هشدار داد.
وی با ارائه آماری در خصوص عملکرد دولت دوازدهم در زمینه ایجاد واحدهای سیاسی جدید، بیان کرد: طی بازه زمانی شهریور ۱۳۹۶ تا مرداد ۱۴۰۰، در مجموع ۱۷۹ شهر با پیشنهاد وزارت کشور و تصویب هیئت وزیران ایجاد شده است. درواقع طی این بازه زمانی، تقریباً هر ۸ روز یک شهر ایجاد شده است. از میان ۱۷۹ شهر ایجاد شده، ۱۷۷ شهر دارای جمعیتی کمتر از ۱۰.۰۰۰ نفر، بوده‏ اند و شاهد به وجود آمدن ۷ شهر با جمعیتی کمتر از ۵۰۰ نفر بوده ‏ایم. ۹۵ شهر جمعیتی کمتر از ۳۵۰۰ نفر داشته‏ اند. ۶ شهر درحالی ایجاد شده‏ اند که جمعیت آنها کمتر از ۳۵۰۰ نفر بوده و در عین حال مرکز بخش نیز نبوده‏ و به‌عبارت دقیق‏ تر واجد شرایط مقرر در قانون برای تبدیل به شهر نبوده‏ اند. ۸۹ شهر به‌دلیل اینکه مرکز بخش بوده‏ اند، به‌عنوان شهر شناخته شده ‏اند. درمجموع بقیه نقاطی که جمعیتی بین ۳۵۰۰ تا ۱۰.۰۰۰ نفر جمعیت داشته ‏اند (۸۲ مورد)، علی ‎القاعده باید «واجد شرایط» مندرج در ماده (۴) قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری – به‌استثنای حد نصاب جمعیت ۱۰.۰۰۰ نفر - برای تبدیل شهر بوده باشند. نگاهی اجمالی به ۸۲ شهر ایجاد شده حاکی از این است که شهرهای مذکور در اغلب موارد واجد چنین شرایطی نیستند.
رییس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه ضروری است الحاقات انجام شده به قانون تقسیمات در سال ۱۳۸۹ از این قانون حذف شود، گفت: در همین بازه زمانی، در مجموع ۱۳۰ دهستان ایجاد شده است که ۵۵ دهستان، یعنی ۴/۴۲ درصد کل دهستان‏ های ایجاد شده، مغایر شرایط مندرج در قانون ایجاد شده ‏‏اند. نکته مهم اینکه در دولت دوازدهم ۹۹ بخش ایجاد شده است که ۲۶ بخش (۳/۲۶ درصد)، دارای جمعیتی کمتر از ۱۰.۰۰۰ نفر بوده ‏اند و درواقع ‏باید از طریق ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی ایجاد می‎ شدند.

وی ادامه داد: همچنین از مجموع ۴۰ شهرستان ایجاد شده، ۶ شهرستان (۱۵ درصد کل شهرستان‏های ایجاد شده)، واجد شرایط مقرر در قانون نبوده، و به‌عنوان موارد استثنایی ‏باید از طریق پیشنهاد لایحه به مجلس شورای اسلامی ایجاد می ‏شدند.
نگاهداری تصریح کرد: ابعاد منفی تبدیل بیش از حد کشور به واحدهای سیاسی کوچک، مسئله ‏ای است که نمی ‏توان به سادگی از آن گذشت.
وی در خصوص روند تبدیل بی رویه روستا به شهر عنوان کرد: نواحی روستایی کارکردهای مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و زیست‏ محیطی دارند. به ویژه نواحی روستایی به دلیل وجود عرصه ‏های کشاورزی و منابع طبیعی، کانون و پایگاه اصلی تولید مواد غذایی کشور هستند. لذا تامین امنیت غذایی جامعه و به ‏طور کلی‏ تر حفظ استقلال سیاسی – اقتصادی کشور وابسته به تداوم و تقویت کارکرد تولیدی نواحی روستایی است. تبدیل بی ‏رویه روستاهای کوچک به شهر، نتیجه‏ ای جز تغییر کاربری اراضی کشاورزی و آسیب به بخش کشاورزی کشور، به‌هم خوردن تعادل زیست ‏محیطی، عدم توازن جمعیت روستایی-شهری در کشور، ایجاد بار مالی برای دولت، مغفول واقع شدن توسعه روستاهای کشور و در نهایت ایجاد شهرهای ناکارآمد نداشته است.
رئیس مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: یکی دیگر از ابعاد منفی ایجاد واحدهای سیاسی جدید پیامدهایی است که متوجه دولت است. با توجه به اینکه نظام اداری خود بر بستر تقسیمات کشوری شکل می‏ گیرد، ایجاد واحدهای جدید تقسیماتی به معنای افزایش اندازه و حجم دولت و بار مالی فزاینده بر دوش دولت است. برای مثال چنانچه حداقل فقط ۵۰ درصد از پست‏های سازمانی با تصدی، در شهرستان‏های جدیدالتاسیس شکل گرفته باشند، بار مالی برای پرداخت هزینه‏ های پرسنلی ۴۰ شهرستان جدید شکل گرفته، با توجه به هزینه ‏های سال ۱۴۰۰، برای یک سال حدود ۱۲ همت بوده است. البته این رقم بدون احتساب هزینه ‏های پرسنلی مربوط به نهادهای نظامی، انتظامی و اطلاعاتی، دادگستری، شهرداری‏ ها، مجموعه وزارت نفت و شرکت‏ های تابعه، و سازمان تامین اجتماعی و همچنین بار مالی ناشی از امکانات، زیرساخت‏ ها، ابنیه و تجهیزات مورد نیاز برای استقرار دستگاه‏های دولتی (اعتبارات تملک دارایی‏ های سرمایه ‏ای) است.
سایر اخبار این روزنامه
« ابتکار» تاثیر حذف محدودیت‌ها در چارچوب قرعه‌کشی خودرو بر قیمت‌ها را بررسی کرد سیگنال حذف قرعه کشی به بازار خودرو سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد احتمال از سرگیری مجدد مذاکرات به بهانه سفر نانسی پلوسی به تایوان بررسی شد آمریکا و چین؛ از همکاری اقتصادی تا تنش راهبردی مقررات پیشگیرانه‌ای که نادیده گرفته شد قوانین مفقودشده در سیل چرا تلویزیون از مجریانش مراقبت نمی‌کند؟ افول ستاره‌های سیما خطاب به مقامات مسوول قضایی اعلام شد دستورات رئیس قوه قضائیه برای تعیین تکلیف کالاهای متروکه جلال خوش‌چهره ستون‌های شیشه‌ای نظام سیاسی عراق رئیس جمهوری در دیدار اعضای ستاد مرکزی اربعین حسینی: شرایط به بهترین وجه برای زائران اربعین فراهم شود ارتقای دانش رسانه‌ای یک ضرورت همگانی هشدار جدی در خصوص تغییرات بی رویه در نظام تقسیمات کشوری وزارت اطلاعات اعلام کرد بازداشت اعضای هسته‌ مرکزی حزب جاسوس بهائیت کاخ سفید: پوتین به دنبال خرید پهپاد از ایران است