بلیط هواپیما

عقب‌گرد غرب از تحریم نفت روسیه


گروه انرژی: اتحادیه اروپا دو ماه پیش ممنوعیت جهانی بیمه دریایی کشتی های حامل نفت روسیه را اعلام کرد و البته انتظار می رود این اقدام را با دولت انگلیس هماهنگ کند. با این حال انگلیس هنوز محدودیت های مشابه را اعلام نکرده است. مشارکت انگلیس در تاثیرگذار بودن چنین ممنوعیتی موثر خواهد بود چراکه انگلستان در مرکز صنعت بیمه دریایی قرار دارد. در این بین، اتحادیه اروپا با اشاره به نگرانی های پیش بینی شده پیرامون امنیت انرژی جهانی، اواخر ژوییه در بعضی از محدودیت ها برای معامله با شرکت های نفتی دولتی روسیه، تجدید نظر کرد. ممنوعیت هماهنگ بیمه دریایی توسط انگلیس و اتحادیه اروپا، جامع‌ترین محدودیت اعمال شده تاکنون علیه نفت روسیه خواهد بود و به دسترسی مسکو به عمده ناوگان نفتکش‌های جهان برای صادرات، پایان می‌دهد. در این میان مقامات آمریکایی نسبت به ممنوعیت جهانی فوری بیمه دریایی که باعث حذف میلیون ها بشکه نفت و فرآورده‌های نفتی روسیه از بازار شده و قیمت ها را بالا می‌برد، ابراز نگرانی کرده‌اند.
مقامات اروپایی و انگلیسی پیش از این اعلام کرده اند که انگلیس با اتحادیه اروپا برای هماهنگ کردن ممنوعیت صدور بیمه برای محموله‌های نفت روسیه موافقت کرده است. با این حال، جدیدترین تحریم های انگلیس علیه روسیه که توسط پارلمان این کشور تصویب شد، تنها فراهم کردن بیمه برای کشتی های حامل نفت روسیه به انگلیس را ممنوع می‌کند و این ممنوعیت پس از ۳۱ دسامبر اجرایی می‌شود. به گفته مقامات انگلیسی، این قانون پس از آن معرفی شد که دولت قول داد واردات نفت روسیه را تا پایان امسال ممنوع کند اما تامین خدمات برای حمل نفت روسیه به کشورهای دیگر را ممنوع نمی‌کند. آنطور که برخی رسانه های جهانی گزارش داده اند؛ در حال حاضر هیچ ممنوعیتی از سوی دولت انگلیس برای حمل جهانی نفت روسیه وجود ندارد. با توجه به ماهیت جهانی صنعت بیمه اتکایی، وجود محدودیت‌های اتحادیه اروپا ممکن است روی تمایل برای حمل نفت روسیه در لندن تاثیر بگذارد. لویدز در تماس با دولت انگلیس است و با آنها درباره هر گونه تحریم های آتی که قصد دارند اعلام کنند، همکاری می کند. همچنین وزارت خزانه داری انگلیس اعلام کرده است که همچنان در حال بررسی بهترین اقدام است. این وزارتخانه آماده است تحریم های بیشتری علیه روسیه اعمال کند و سرگرم همکاری با متحدانشان برای اطمینان از پیاده شدن این تحریم ها با حداکثر تاثیر ممکن روی اقتصاد روسیه است.
ممنوعیت بیمه اتحادیه اروپا چهارم ژوئن اعلام شد و به قوت خود باقی ماند. این ممنوعیت مانع از آن می‌شود که شرکت های اروپایی بیمه جدیدی برای کشتی حامل نفت روسیه صادر کنند. قراردادهای قبلی تا پنجم دسامبر که این ممنوعیت اجرا می‌شود، اعتبار خواهند داشت. با این حال اتحادیه اروپا بخشی از تحریم های خود را اصلاح کرده تا به شرکت های اروپایی اجازه دهد با بعضی از شرکت های دولتی روسیه مانند روس‌نفت برای حمل نفت به کشورهای خارج از این بلوک همکاری کنند. البته اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که این اقدام اتخاذ شده تا از هرگونه پیامدهای منفی احتمالی برای امنیت غذا و انرژی در سراسر جهان اجتناب شود. از طرف دیگر آمریکا مدت هاست به دنبال مجاب کردن واردکنندگان بزرگ نفت از جمله چین و هند (مشتریان بزرگ نفت روسیه) است تا با طرح اعمال سقف قیمت روی نفتی که از مسکو خریداری می‌کنند، موافقت کنند. آمریکا و سایر اقتصادهای غربی توسعه یافته، نگران آن هستند که با اجرای تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه بیمه و فاینانس واردات نفت دریابرد از روسیه در دسامبر، قیمت جهانی نفت افزایش چشمگیری پیدا کند. با اجرای این تحریم ها، روسیه در واقع دسترسی به بیش از ۹۰ درصد از بازار جهانی بیمه حمل نفت را از دست خواهد داد زیرا اکثر بنادر به نفتکش‌ها اجازه نخواهند داد لنگر بیاندازند مگر این که پوشش بیمه کامل داشته باشند. با تمام این صحبت ها به نظر می رسد که دولت‌های اروپایی از تلاش‌ها برای محدود کردن تجارت نفت روسیه عقب نشینی کرده و طرح حذف مسکو از بازار بیمه دریایی لویدز لندن را با هدف جلوگیری از افزایش قیمت ها و محدود شدن عرضه، به تاخیر انداختند.