بلیط هواپیما

پلوسی احتمالا امشب در تایوان است


گروه بین‌الملل: رسانه‌ تایوانی تی‌وی‌بی‌اس مدعی شد، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا احتمالا سه‌شنبه شب وارد تایوان خواهد شد و روز بعد با رئیس‌جمهور "تسای اینگ ون" دیدار خواهد کرد. به گزارش کیودو، دفتر ریاست جمهوری تایوان و وزارت امور خارجه آن از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده‌اند. نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده تور آسیایی چهار کشوری خود را از دوشنبه در سنگاپور آغاز کرد. سه کشور دیگر مالزی، کره جنوبی و ژاپن هستند. پلوسی در ابتدا قصد داشت در ماه آوریل از تایوان بازدید کند. با این حال، این سفر پس از مثبت شدن آزمایش کرونای او به تعویق افتاد.
گزارش‌هایی مبنی بر اینکه پلوسی ممکن است در ماه اوت به تایوان سفر کند، خشم پکن را برانگیخت و تهدید به اقدامات متقابل نظامی کرده است. شی جینپینگ، رهبر چین پنجشنبه در تماسی تلفنی به جو بایدن، رئیس جمهور
آمریکا در مورد تایوان هشدار داد و گفت پکن از "تمامیت ارضی" خود محافظت خواهد کرد و از بایدن خواست که "اراده قوی" 1.4 میلیارد نفر چینی را زیر سوال نبرد. به نقل از خبرگزاری رسمی چین، شی به بایدن گفت: «کسانی که با آتش بازی می‌کنند با آتش از بین می‌روند».
پلوسی به تایوان سفر کند، ارتش چین بیکار نمی‌نشیند
در ادامه هشدارهای مقامات سیاسی و نظامی دولت چین به سفر جنجالی مقام ارشد دولت آمریکا به تایوان، سخنگوی وزارت خارجه چین هشدار داد که ارتش این کشور بیکار نخواهد نشست. «ژائو لی‌جیان»، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه به مقامات آمریکا هشدار داد اگر «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان این کشور به تایوان سفر کند، ارتش چین «بیکار نخواهد نشست». به نوشته رویترز، این اظهارات هشدارآمیز در نشست خبری هفتگی وزارت خارجه چین بیان شد. لی‌جیان همچنین گفت چون پلوسی «مقام شماره ۳ در هیئت حاکمه آمریکاست»، سفر او به تایوان «تأثیرات فاحش سیاسی» خواهد داشت. پس از تهدیدها و هشدارهای جدی مقامات نظامی و سیاسی چین، در نهایت دفتر نانسی پلوسی، روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که نانسی پلوسی به همراه هیئت همراه به کشورهای سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن سفر خواهد کرد. در این بیانیه هیچ اشاره‌ای به سفر این هیئت آمریکایی به تایوان نشده است. روز جمعه همزمان با اعلام آغاز سفر هیئت آمریکایی به کشورهای شرق آسیا و احتمال سفر اعضای این هیئت به جزیره تایوان، نیروهای مسلح چین رزمایش دریایی خود را در دریای جنوبی چین و سواحل استان «گوانگ‌دونگ» آغاز کردند.